www.infoglobe.sk » LOKALITY » Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Demänovská jaskyňa slobody
Druh lokality: Jaskyne
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Pri rieke: Demänovka

Katastrálne územie: Demänovská Dolina

Geomorfologická jednotka: Nízke Tatry

Teplota vzduchu: 6,1 - 7°C

Vlhkosť vzduchu: 94 – 99%

Prvky výzdoby: vodopády, krasové jazierka, bohatá kvapľová výzdoba (stalagmity, stalaktity, stalagnáty) s prímesou železa zafarbené od červenej cez fialovú až žltozelenú, s prímesou mangánu čiernej farby, jaskynné lekná, perly, rôzne tvary sintrovej výzdoby.

    Jaskyňa sa nachádza v Demänovskej doline na severnej strane Nízkych Tatier, ako súčasť prírodnej rezervácie na území Národného parku Nízke Tatry v Žilinskom kraji. Je druhou z najväčšej sústavy podzemných geomorfologických výtvorov na Slovensku, ktoré nesú spoločný názov Demänovské jaskyne. Táto národná prírodná pamiatka patrí k najkrajším prírodným jaskynným útvarom na Slovensku a preto je častým cieľom turistov.

    Vchod do jaskyne sa nachádza v doline Točište v nadmorskej výške 870m asi 50m nad hladinou Demänovky. Vedie k nemu točitý chodník s dĺžkou približne 400 m a prevýšením 67m. Celý chodník lemujú informačné tabule.

    Demänovská jaskyňa slobody vznikla v druhohorných vápencoch formovaním tokom Demänovky a jej prítokov. Demänovka pramení pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier, tok sa dostáva pod zemský povrch na Lúčkach, späť na povrch zase preniká z jaskyne Vyvieranie.

    Jaskyňa bola objavená v roku 1921 Aloisom Králom a Adamom Mišurom, pre turistov ju sprístupnili tri roky po tom. Počas objavovania jaskyne sa postupne odkrývali prepojenia s ďalšími jaskyňami, ako sú: Pustá jaskyňa, Údolná jaskyňa alebo Jaskyňa pod Útesom, či Jaskyňa trosiek. Tým sa celková dĺžka jaskynného komplexu zväčšila na 8 126 m. Z toho prehliadková trasa má dĺžku 1800 m. Návštevník si môže vybrať z dvoch okruhov, tradičný okruh (60 min.) alebo exkluzívny okruh (100 min.).

    Demänovskú jaskyňu slobody tvoria dómy, siene a chodby, ktoré sú vytvorené pod sebou v štyroch úrovniach (Mramorové riečisko, Hlinená chodba, Suchá chodba, Prízemie, Králova galéria), pričom Demänovka preteká najnižšou z úrovní. Okrem menších oválnych chodieb (Medvedia chodba, Klenotnica) zahrňujú aj väčšie priestory (Priepasť parašutistov, Jánošíkov a Hviezdoslavov dóm). Puklinový charakter bez znakov riečnej modelácie majú Zázračné siene, Čarovná chodba a Kamenný vinohrad. Z bohatej sintrovej výplne sú unikátne sintrové lekná a iné jazerné formy. Návštevníkov upútajú mohutné sintrové vodopády a stalagnáty, sférolitické stalaktity. Raritou sú bez pochyby inoväťové stalaktity v Klenotnici a jaskynné perly – malé guľôčky vzniknuté na dne jazierka vo Veľkom dóme. V Medvedej chodbe sa našli kosti medveďa pochádzajúce z pleistocénu.

    Demänovské jaskyne sú zaradené medzi biospeleologické lokality európskeho významu, vďaka nálezu šťúrovky, ktorá sa už severnejšie ako tu nevyskytuje. Významným zoologickým objavom bol tiež výskyt mnohonôžky, ktorá je endemitom jaskýň stredného Slovenska.

 

Zdroj: Správa slovenských jaskýň

Text: Zuzana Megerssová

Foto: Branislav Grebečí

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C