www.infoglobe.sk » LOKALITY » Demänovská dolina

Demänovská dolina - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Demänovská dolina
Druh lokality: Prírodné zaujímavosti
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Žilinský kraj,okres Liptovský Mikuláš

Pri rieke: Demänovka

Demänovská dolina leží na severe Nízkych Tatier v centrálnej časti Ďumbierskych Tatier. Možno ju rozdeliť na dve časti, ktoré sa od seba odlišujú vzhľadom aj vývojom. Jedna je ľadovcová, tá druhá krasová. Demänovská dolina má vo svojej pramennej časti dve vetvy – západnejšiu dolinu Zadnej vody a východnejšiu Širokú dolinu, cez ktorú preteká hlavný tok Demänovka, preto sa považuje za hlavnú. V doline Zadnej vody sa nachádza najväčšie jazero Nízkych Tatier s rozlohou 0, 69 ha. Nazýva sa Vrbické pleso a vzniklo zahradením morénami zaniknutého ľadovca. Stredná časť 15 km dlhej doliny leží vo vlastnom chránenom území NAPANT-u, má rozlohu 836,9 ha. 
Demänovka pramení v jednom z troch ľadovcových kotlov pod hlavným hrebeňom medzi Chopkom a Krúpovou hoľou v nadmorskej výške 1 570 m. Jej najzaujímavejší tok je v dolnej časti doliny, skrytý pod povrchom. Pod zemou Demänovka spolu s potokom Zadná voda vytvorili vo vápencovom masíve Demänovského krasu úchvatný jaskynný svet – Demänovské jaskyne. Jaskynné chodby sú usporiadané do labyrintu deviatich poschodí s rozdielom 120 m, pričom potok preteká najnižším poschodím. Dve z jaskýň, Demänovskú ľadovú a Jaskyňu slobody, sprístupnili verejnosti. Demänovka potom ústi do Liptovskej kotliny. 
Dolina je pomerne husto pretkaná sieťou značených turistických chodníkov, ktoré vedú k atraktívnym cieľom. Najnavštevovanejšou dolinou Nízkych tatier je aj pre ideálne podmienky pre lyžiarov, či unikátnu flóru a faunu.


... ešte čosi...
2. januára 1987 sa 58 jaskyniarom po dlhom a úmornom hľadaní podarilo objaviť prirodzené spojenie medzi Demänovskou jaskyňou slobody a Demänovskou jaskyňou mieru (nie je prístupná verejnosti, leží medzi Jaskyňou slobody a Ľadovou jaskyňou). Prepojením dvoch najväčších jaskýň Demänovskej doliny sa zväčšila dĺžka jaskynného systému na 21, 5 km, čím sa zaradil na prvé miesto na Slovensku. Objavy však v Demänovskej jaskyni pokračujú a momentálne je známych 35 116 m chodieb.
 
 
Text: Zuzana Megerssová

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok:Vendelín
dnes:
nedeľa 20.10.
19 °C
zajtra:
pondelok 21.10.
19 °C