www.infoglobe.sk » LOKALITY » Demänovská dolina

Demänovská dolina - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Demänovská dolina
Druh lokality: Prírodné zaujímavosti
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Žilinský kraj,okres Liptovský Mikuláš

Pri rieke: Demänovka

Demänovská dolina leží na severe Nízkych Tatier v centrálnej časti Ďumbierskych Tatier. Možno ju rozdeliť na dve časti, ktoré sa od seba odlišujú vzhľadom aj vývojom. Jedna je ľadovcová, tá druhá krasová. Demänovská dolina má vo svojej pramennej časti dve vetvy – západnejšiu dolinu Zadnej vody a východnejšiu Širokú dolinu, cez ktorú preteká hlavný tok Demänovka, preto sa považuje za hlavnú. V doline Zadnej vody sa nachádza najväčšie jazero Nízkych Tatier s rozlohou 0, 69 ha. Nazýva sa Vrbické pleso a vzniklo zahradením morénami zaniknutého ľadovca. Stredná časť 15 km dlhej doliny leží vo vlastnom chránenom území NAPANT-u, má rozlohu 836,9 ha. 
Demänovka pramení v jednom z troch ľadovcových kotlov pod hlavným hrebeňom medzi Chopkom a Krúpovou hoľou v nadmorskej výške 1 570 m. Jej najzaujímavejší tok je v dolnej časti doliny, skrytý pod povrchom. Pod zemou Demänovka spolu s potokom Zadná voda vytvorili vo vápencovom masíve Demänovského krasu úchvatný jaskynný svet – Demänovské jaskyne. Jaskynné chodby sú usporiadané do labyrintu deviatich poschodí s rozdielom 120 m, pričom potok preteká najnižším poschodím. Dve z jaskýň, Demänovskú ľadovú a Jaskyňu slobody, sprístupnili verejnosti. Demänovka potom ústi do Liptovskej kotliny. 
Dolina je pomerne husto pretkaná sieťou značených turistických chodníkov, ktoré vedú k atraktívnym cieľom. Najnavštevovanejšou dolinou Nízkych tatier je aj pre ideálne podmienky pre lyžiarov, či unikátnu flóru a faunu.


... ešte čosi...
2. januára 1987 sa 58 jaskyniarom po dlhom a úmornom hľadaní podarilo objaviť prirodzené spojenie medzi Demänovskou jaskyňou slobody a Demänovskou jaskyňou mieru (nie je prístupná verejnosti, leží medzi Jaskyňou slobody a Ľadovou jaskyňou). Prepojením dvoch najväčších jaskýň Demänovskej doliny sa zväčšila dĺžka jaskynného systému na 21, 5 km, čím sa zaradil na prvé miesto na Slovensku. Objavy však v Demänovskej jaskyni pokračujú a momentálne je známych 35 116 m chodieb.
 
 
Text: Zuzana Megerssová

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok:Valéria