Branč - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Branč
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Trnavský kraj, okres Senica

Pri rieke: Myjava

V juhozápadnej časti Slovenska nad obcou Podbranč sa na kužeľovitom kopci týči zrúcanina hradu Branč, ktorý sa radí medzi najkrásnejšie vyhliadkové miesta v tejto oblasti s výhľadom do širokého okolia. Môžeme z neho vidieť Malé i Biele Karpaty a vzdialenejšie kopce v Rakúsku.

Teraz niečo z histórie….

Hrad pochádza z 12.storočia a bol postavený na priľahlých pozemkoch Sobotišťa (dedina so sobotnými trhmi), ktorých pôvodným vlastníkom bol trenčiansky župan Baš. Hrad bol rôzne vymieňaný za iné majetky a dostal sa do rúk uhorského kráľa Karola Róberta. V roku 1394 daroval kráľ Žigmund Branč svojmu prívržencovi Stiborovi zo Stiboríc. Po vymretí jeho rodu získal majetok Pongrácz zo Sv. Mikuláša a využíval hrad ako základňu pri lúpežných vpádoch na majetky svojich odporcov. K jeho smrti sa viaže i legenda o smrti lúpežného rytiera. Hovorí, ako sa pán zmocnil násilím hradu, zavraždil bývalých majiteľov a raz večer zostal na hrade sám. Zbadal pootvorené dvere do podzemia a vydal sa chodbou, ktorá nemala koniec. Naraz sa ozval silný piskot a čosi mu vletelo do tváre. S bolesťou a poslepiačky odháňal dýkou „čosi“ a druhý deň ráno bol nájdený podriapaný a s dýkou v hrudi. Lúpežný rytier sa možno zabil sám a vedľa neho ležalo len telo mŕtveho netopiera. Tak si spravodlivosť našla cestu.

V druhej polovici 17. storočia pri náboženských vzburách sa hrad zmenil na žalár a boli v ňom mučení protestanti. Od mája 1674 slúžil ako prechodné väzenie pre odsúdených na galeje. V období protihabsburgského povstania začal hrad upadať, šľachta bývala na statkoch a zámkoch a jediný kto hrad spravoval bol kastelán. Začiatkom 18. storočia bolo majiteľovi úmyselne poškodené a znefunkčnené obranné zariadenie a hrad zostal neobývaný. V súčasnosti sú už zachované iba zvyšky obvodových múrov. Podľa povesti sa po nich prechádza brančská čierna pani, ktorú kedysi jej otec preklial, pretože na každom nápadníkovi našla chybu. Teraz tu blúdi nocou a hľadá niekoho, kto by ju prekliatia zbavil. Odvážlivec sa totiž nesmie zľaknúť jej premien, napríklad na žabu, alebo hada a dodnes sa nikto taký nenašiel.

Po prehliadke sa môžeme vydať miestnou krajinou po náučnom chodníku v obci Sobotište, ktorá nás zoznámi s jeho minulosťou i súčasnosťou.

 

Text: Monika Babická                                                                                                                   Foto: Google                                                                                                                                 Preložil: Zuzana Megerssová

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

24.2.2020
V poradí už 21. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva sa uskutoční od 25. do 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.
23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 2. 2020
sviatok:Matej
dnes:
pondelok 24.2.
7 °C
zajtra:
utorok 25.2.
11 °C