www.infoglobe.sk » LOKALITY » Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Belianska jaskyňa
Druh lokality: Jaskyne
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Prešovský kraj, okres Poprad

Geomorfologická jednotka: Belianske Tatry

Teplota vzduchu: 5,0 až 6,3 °C

Relatívna vlhkosť: 90 až 97 %

Formy výzdoby: sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie

V okolí: Belianske Tatry, Dolina Siedmich prameňov, Chata Plesnivec, Ždiar, Kežmarské Žľaby

    Národná prírodná pamiatka Belianska jaskyňa sa nachádza v Katastrálnom území obce Tatranská Lomnica v okrese Poprad na severnom svahu Kobylieho vrchu. Je to najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku.

    K jaskyni vedie žlto značená lesná cesta z obce Tatranská Lomnica, ktorá neskôr prechádza do náučného chodníka s dĺžkou asi 1 km. Vchod, ktorý vznikol v roku 1882 prerazením tunela 82 m nad pôvodným vstupom, sa nachádza v nadmorskej výške 890m.
    Belianska jaskyňa bola vytvorená v druhohorných triasových vápencoch v období od vrchného do konca pleistocénu. Vznik podmienili vody, ktoré prenikali pomedzi vrstvy a tak prúdili hlbšie do podzemia. Voda svojím dlhodobým erozívnym a korozívnym vplyvom spôsobila vymodelovanie mohutných kupol aj menších kupolovitých vyhĺbenín na stropoch jaskyne a tiež vznik rôznych krasových foriem Belianskej jaskyne.

    Jaskyňu poznali zlatokopi už v prvej polovici 18. storočia, potom ostala na dlhé roky utajená, až ju v roku 1826 znovuobjavili L. Gulden a zlatokop Fabry. Títo však nešli ďalej do útrob jaskyne. Podzemie preskúmali až 5. mája 1881 Július Husz a Johan Britz. Prvá prehliadka jaskyne sa potom konala v roku 1884.

    V jaskyni s dĺžkou 3640m a prevýšením 160 m sa nachádzajú rozšírené dómovité a sieňovité priestory (Zrútený dóm, Dóm trosiek), oválne tvary vzniknuté vodnou modeláciou (Rúrovitý dóm, Priepasťová chodba), či mnohé priepasti (Hladová priepasť, Peklo) a komíny. Upútajú tiež sintrové vodopády (Vysoký dóm, Dóm SNP, Vodopádový dóm), pagodovité stalagmity (Palmová sieň), ale aj iné bohato zastúpené formy sintrovej výplne (Galéria, Klenotnica, Biela sieň). Zvláštny je naklonený 2 m vysoký a 1 m široký stalagmit v Zrútenom dóme, ktorý pripomína šikmú vežu v Pise. Jedna zo zastávok prehliadkovej trasy je v Hudobnej sieni. Tá dostala svoje pomenovanie podľa zvuku kvapiek dopadajúcich na hladinu vody v jazierku. 
    Zaujímavosťou je, že okolo roku 1934 prešla Belianska jaskyňa sériou pokusov, pri ktorých sa jaskyniari snažili o zaľadnenie spodných častí kvôli jej zatraktívneniu. Pokusy boli síce úspešné, no došlo pri nich k poškodeniu kvapľovej výzdoby a praskaniu vápencových stien jaskyne. Preto s pokusmi čoskoro prestali.

    Celková dĺžka prehliadkovej trasy je 1370 m s prevýšením 125 m, s 860 schodmi a jej trvanie je približne 70 minút. V posledných rokoch sa jaskyňa hojne využíva na ozdravovacie speleoklimatické pobyty.
    V Belianskej jaskyni môžeme vidieť 7 druhov netopierov. Medzi nimi najmä netopiera obyčajného, menej netopiera fúzatého, netopiera Brandtovho a netopiera brvitého. Z bezstavovcov je zastúpená hlbinovka, ktorá žije v jaskynných jazierkach.

 

Zdroj: Slovenská správa jaskýň

Text: Z. Megerssová

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:Elena, Helena
dnes:
nedeľa 18.8.
30 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
27 °C