www.infoglobe.sk » LOKALITY » Jaskyne » Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Jaskyne

V tejto sekcii nájdete jaskyne na Slovensku. Jaskyne ponúkajú jedinečné zážitky turistom každého veku. Každá jaskyňa má svoje čaro a je jedinečná. V popise sa dozviete o histórii jaskyne, veľkosti, výzdobe, prehliadkových trasách a ďalších potrebných informáciách. Pre ilustráciu spomeňme napríklad Dobšinská ľadová jaskyńa, Jaskyňa Driny, Ochtinská Aragonitová jaskyňa alebo Jaskyňa Domica.

Harmanecká jaskyňa
Druh lokality: Jaskyne
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Banskobystrický kraj, Harmanecká dolina

Geomorfologická jednotka: Veľká Fatra

Teplota vzduchu: 5,8 – 6,4°C

Vlhkosť vzduchu: 94 až 97 %

Trvanie prehliadky: 60 min.

Prvky výzdoby: výskyt bieleho sintra, pagodovité stalagmity, nástenné vodopády a záclony, sintrové jazierka

    Harmanecká jaskyňa sa nachádza v rovnomennej doline v južnej časti Veľkej Fatry v Banskobystrickom kraji. Patrí k najznámejším jaskyniam na Slovensku. Niekedy je nazývaná aj Biela jaskyňa kvôli nadložiu, ktoré je tvorené bielym vápencom. Okrem nej sa v tejto oblasti nachádzajú ešte dve jaskyne neprístupné verejnosti – Horná a Dolná Túfna. 
    Vchod do jaskyne je situovaný na severnej strane Kotolnice v nadmorskej výške 821 m. Vedie k nemu z parkoviska náučný chodník so siedmimi informačnými tabuľami a dostanete sa k nemu asi po 50 minútovej chôdzi.
    Vznik kvapľovej Harmaneckej jaskyne je datovaný do druhohôr, kedy sa začali pozdĺž tektonických porúch formovať podzemné priestory vo vápencoch chočského príkrovu. Na vznik Harmaneckej jaskyne mala vplyv podzemná voda, ktorá v týchto miestach prúdila veľmi pomaly až takmer stála, takže mnohé priestory boli úplne zaplavené. Voda pôsobila koróziou a vznikali špongiovité a oválne kupolovité vyhĺbeniny, ktoré sa neskôr deštruovali rútením. Rútením vznikli napríklad Dóm pagod, Vysoký dóm alebo Bludný dóm a i. Vyskytujú sa tu tiež horizontálne a šikmé priestory nepravidelných oválnych tvarov bez znakov riečnej modelácie. 
    Obdivuhodné sú biele pagody, nástenné vodopády so záclonovitými závesmi v Gotickom dóme alebo Kamenná váza vo Veľkom dóme, ktorá je aj v znaku jaskyne. Tiež sintrové jazierka, v niektorých sa vyskytujú vzácne jaskynné perly. V Malej sieni sa nachádzajú útvary bieleho kašovitého sintra. Kvapľové útvary sú prevažne bielej farby, miestami prechádza do žltej a hnedej.
    Vstupná sieň – Izbica bola miestnym obyvateľom známa od nepamäti. Avšak Harmanecká jaskyňa bola objavená v roku 1932 18-ročným Michalom Bacúrikom, ktorý sa 14 dní prekopával úzkym otvorom, tzv. chodbou objaviteľa, až do snehobieleho Dómu objaviteľa. Objaviteľ však namiesto uznania dostal za odkrytie podzemného priestoru pokutu kvôli neoprávnenému vniknutiu na pozemok mestských lesov. Prvýkrát bola jaskyňa sprístupnená verejnosti v roku 1950. V roku 1968 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor, v súčasnosti má štatút národnej prírodnej pamiatky. 
    Postupne bolo objavených 2 763 m podzemných priestorov, z toho sprístupnených je 720 m. Dĺžka prehliadkovej trasy je 1 020 m.
    Harmanecká jaskyňa patrí medzi významné lokality výskytu niektorých druhov netopierov na Slovensku. Bolo tu objavených 11 druhov medzi nimi napríklad netopier obyčajný, netopier ostruchý, večernica malá alebo netopier vodný. Z bezstavovcov sa tu vyskytujú mnohonôžka a hlbinovka.
    V okolí jaskyne môžu turisti navštíviť štátnu PR Harmanecká tisina. Táto patrí medzi najstaršie a najznámejšie prírodné rezervácie na Slovensku.

 

Text: Monika Babická, Z. Megerssová

Zdroj: Slovenská správa jaskýň 

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X