Slanec - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Hrady, zámky, tvrdze

V tejto sekcii nájdete hrady,zámky i tvrdze. Na Slovensku sa nachádza množstvo historických architektonických skvostov. V ponuke katalógu Infoglobe nájdete nielen hrady, zámky, menej známe tvrdze, ale aj zrúcaniny a kaštiele. Za návštevu určite stoja Hrad Červený Kameň, Čachtický hrad, Zámok Bojnice alebo Zrúcanina hradu Lietava, ale aj menej známe ako napríklad zrúcaniny hradov Branč a Dobrá voda

Slanec
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Košický kraj, Košice - okolie

Vo výraznom znížení hrebeňa Slanských vrchov na východnom Slovensku leží obec Slanec, nad ktorou sa vypína vrch so zvyškami stredovekého hradu.

Východiskom prechádzky na hrad je podhradská obec Slanec. Cesta vedie od kostola v strede obce. Vydám e sa ulicou na sever a za poslednými domami Slanca narazíme na červenú značku. Pri nej odbočíme doľava a stúpame k sedlu pod hradom. K hradnej vyhliadke nás zavedie strmá kamenitá cesta. Výhľad z hradu Slanec je impozantný. Na juhozápade je vidieť pohoria Milič a Zemplínske vrchy, na východe Východoslovenskú nížinu a na severe časť hrebeňa Slanských vrchov. Hrad Slanec bol využívaný na ochranu soľných skladov. Ústredná veža vyhorela v roku 1945, zachovala sa len strážna veža Nebojsa. Hrad je súčasťou prírodnej rezervácie Slanský hradný vrch. Od hradu Slanec sa do centra Slanca môžeme dostať tak, že zo sedla pod hradom odbočíme doľava a napojíme sa na hlavnú cestu vedúcu ku kostolu. Kúsok ďalej po červenej značke stojí za pozornosť prírodná pamiatka Trstinové jazero s ochranou vzácnych druhov živočíchov.

 

Jadro hradu je tvorené valcovou vežou a za ňou zvyškom obdĺžnikového paláca s kaplnkou. Jej pôvab dodnes pripomína zachované gotické okno a torzo niektorých architektonických článkov. Palác i veža boli dodatočne spojené do jediného celku a spevnené kamennou ochodzou. Tieto stavby obklopovala vo zvyškoch zachovaná hradba hospodárskeho dvora, ktorá dohliadala na prístupovú cestu na svahu hradného kopca. Pri bašte na nádvorí sa nachádzajú pozostatky kruhovej cisterny. Na nádvorie sa vstupovalo objektom gotickej brány, ktorý sa nedochoval.

Pod hradom vo výraznom znížení Slanských vrchov leží obec Slanec. Jej história je tesne zviazaná s hradom a jeho majiteľmi. Poslednými vlastníkmi hradu boli Forgáčovci, ktorí však v 19. storočí obývali klasicistický zámok v obci. Zámok bol spoločne s múzeom zničený v priebehu druhej svetovej vojny. Hrad Slanec sa nachádza v najjužnejšom podcelku Slanských vrchov s názvom Milič. Masív presahujúci na juhu hranicu s Maďarskom dosahuje najvyššiu výšku vrchom Veľký Milič (895 m). Východným smerom od zalesneného vrchu ležia dve prírodné jazerá vytvorené veľkými zosuvmi. Západnejšie ležiace jazero Malá Izra sa už dnes jazerom nedá nazvať, pretože sa postupne mení na močiar. Izra sa však nachádza v peknom lesnom prostredí s rekreačným využitím. Vďaka zosuvu jazero leží uprostred bukového lesa na východnom svahu vrchu Veľký Milič.

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google, Google Earth

Preložil: Zuzana Megerssová

 

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X