Šarišský hrad - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Hrady, zámky, tvrdze

V tejto sekcii nájdete hrady,zámky i tvrdze. Na Slovensku sa nachádza množstvo historických architektonických skvostov. V ponuke katalógu Infoglobe nájdete nielen hrady, zámky, menej známe tvrdze, ale aj zrúcaniny a kaštiele. Za návštevu určite stoja Hrad Červený Kameň, Čachtický hrad, Zámok Bojnice alebo Zrúcanina hradu Lietava, ale aj menej známe ako napríklad zrúcaniny hradov Branč a Dobrá voda

Šarišský hrad
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Prešovský kraj, okres Sabinov, Veľký Šariš

Pri rieke: Torysa

Severozápadne od mestečka Veľký Šariš, len na skok od okresného mesta Sabinov, sa na zalesnenom sopečnom kopci v nadmorskej výške 570 metrov ukrývajú zrúcaniny Šarišského hradu.

zrúcanina Šarišského hradu

Na skok do histórie

Hradný kopec bol osídlený už v paleolite. Šarišský hrad patrí k najstarším hradom na Slovensku. Pôvodne sa volal Tubul, Zarus, a ako castrum Sarus sa spomína už roku 1245. V tom čase mal už ale hrad za sebou dlhý vývoj. Od 11. storočia bol kráľovským hradom, ktorý slúžil na ochranu dôležitej obchodnej Toryskej cesty. Od 13. storočia sa stal administratívnym centrom Šarišskej župy. Počas tatárskeho vpádu bol hrad zničený, a tak tu postavili nový kamenný hrad spolu s mohutnou hranolovou vežou, ktorej múry dosahovali úctyhodných 440 cm. Koncom 13. storočia prestáva byť kráľovským hradom a postupne sa z neho stáva majetok rôznych šľachtických rodov. V 15. storočí dostal hrad do večného daru  rod Perényiovcov . Keďže boli županmi, stal sa hrad župným sídlom. Šarišský hrad a priľahlý areál sa im darilo pekne zveľaďovať. Vystavali viaceré hospodárske, obytné a tiež fortifikačné stavby. Po bitke pri Moháči v roku 1526 sa však Perényiovci v boji o uhorskú korunu postavili na „nesprávnu“ stranu Jána Zápoľského, a tak ich hrad začalo obliehať vojsko cisára Ferdinanda, ktorému sa v roku 1537 podarilo Šarišský hrad dobyť. Tým pádom získal hrad opäť nového majiteľa. Po roku 1642 sa hrad stal majetkom Rákociovcov. V roku 1660 prispela nešťastná náhoda k tomu, že explózia pušného prachu v prachárni vyhodila veľkú časť hradu do povetria. Jeho schátraniu dopomohol aj vtedajší hradný kapitán. Ten koncom 17. storočia poškodené hradné budovy podpálil. Tak sa začala písať druhá menej slávna časť histórie Šarišského hradu, ktorá ho spomína už iba ako ruiny.  

Cesta na hrad

Napriek tomu, že na hrad vedie spevnená asfaltová cesta, auto musíte zaparkovať pod hradným kopcom na neplatenom a nestráženom parkovisku. Hore na hrad je to pekná prechádzka , ktorá vám zaberie maximálne hodinku. Priamo z mesta Veľký Šariš sem vedie žltá turistická značka. Prístupová cesta na hrad je zároveň náučným chodníkom. Napriek tomu, že celý hradný vrch je Národnou prírodnou rezerváciou, pokojne sa sem môžete vydať na bicykli. Nie je tu žiaden zákaz pre cyklistov. Len treba vždy myslieť na to, že sa tu okrem vás pohybujú aj peší turisti či lesná zver.

cesta na hrad

Šarišský hrad dnes

V súčasnosti je vlastníkom hradu východoslovenské mestečko Veľký Šariš, ktoré sa aj za pomoci peňazí z Eurofondov snaží zrúcaninu hradu spolu s hradbami zakonzervovať.  Zo šarišského hradu sa snažia spraviť vyhľadávaný turistický cieľ pre domácich ale aj cezpoľných návštevníkov. Na záchrane hradu sa však významnou mierou podieľa aj početná skupina dobrovoľníkov, ktorá tu odvádza naozaj obrovský kus práce.  Všetci zainteresovaní sa spoločnými silami snažia spraviť zo Šarišského hradu vyhľadávaný cieľ turistov. Keďže sa zrúcanina Šarišského hradu nachádza uprostred Šarišskej kotliny na krásnom vysokom kužeľovitom sopečnom kopci, ktorý vidieť  široko-ďaleko, bola by škoda, keby kvôli hustému lesnému porastu nebol dobre vidieť už z diaľky aj samotný hrad na jeho vrchole. Preto má byť podľa projektov na obnovu hradu špička kopca odlesnená. Bašty a hradby sa postupne zakonzervujú. Na hlavnej bašte vyrástla vyhliadka. Tá návštevníkom ponúka krásny kruhový výhľad na okolie. Za dobrého počasia môžete dovidieť až na Vysoké Tatry, Levočské vrchy, Čergov či Slanské vrchy. Dobre sú viditeľné aj zrúcaniny ďalších stredovekých hradov - Kapušianskeho a Kamenického. Ako na dlani budete mať región Šariš. Postupne by v obnovenom areáli mal pribudnúť aj padajúci most na vnútorný hrad, či miestnosť pre stálu službu a sprievodcov. Ďalšou zaujímavosťou na hrade sú voľne sa pohybujúce domáce kozy. Tie sa tu celé dni pasú a tým pomáhajú odstraňovať nežiaducu vegetáciu, ktorú navyše premieňajú na chutné mlieko, tvaroh či syr. Už pri vstupe však visí informačná tabuľa s textom: „Pozor, kozy sú drzé. Nenechávajte jedlo bez dohľadu. Ak vás budú kozy obťažovať, zažeňte ich prútikom, nie rukou. Ruku kozy chápu ako výzvu na hranie.“ Aj kvôli pažravým kozám tu bol postavený oplotený prístrešok, v ktorom sa najmä rodiny s malými deťmi môžu pohodlne najesť bez toho, aby ich kozy prenasledovali.

kozy na Šarišskom hradeŠarišský hrad

Spoločenské a kultúrne podujatia na hrade

Každoročne, už od roku 2006, sa na hrade koncom leta konajú Šarišské hradné hry. Tie sa tešia mimoriadnej obľube. Už prvý ročník prilákal namiesto očakávaných 300 návštevníkov až 2000 ľudí. Odvtedy sa návštevnosť každým rokom iba zvyšuje, a tak sa z hradných slávností stalo obľúbené letné kultúrne podujatie, ktoré navštevujú nielen ľudia z blízkeho okolia, ale zo všetkých kútov Slovenska.  Hradné hry nie sú jediné kultúrne podujatie, ktoré sa tu koná. Hrad dnes naozaj doslova ožíva. Začiatkom februára 2012 sa konal už 2. ročník hradného plesu s podnázvom Ples pre chrabrých mužov a pre dámy, ktoré majú rady hrady.

Šarišský hrad

Domácich sem určite pozývať netreba. Šarišský hrad k nim jednoducho patrí a aj vďaka práci dobrovoľníkov naň opäť začínajú byť právom hrdí. No aj vy ostatní, aj pokiaľ ste z ďaleka, neváhajte sadnúť na vlak, či osedlať svojho štvorkolesového tátoša a s priateľmi či rodinkou navštíviť tento malebný kút Slovenska.   

Text a foto: O. Maňáková

Spracované vo februári 2012


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X