www.infoglobe.sk » LOKALITY » Hrady, zámky, tvrdze » Múzeum v kaštieli Betliar

Múzeum v kaštieli Betliar - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Hrady, zámky, tvrdze

V tejto sekcii nájdete hrady,zámky i tvrdze. Na Slovensku sa nachádza množstvo historických architektonických skvostov. V ponuke katalógu Infoglobe nájdete nielen hrady, zámky, menej známe tvrdze, ale aj zrúcaniny a kaštiele. Za návštevu určite stoja Hrad Červený Kameň, Čachtický hrad, Zámok Bojnice alebo Zrúcanina hradu Lietava, ale aj menej známe ako napríklad zrúcaniny hradov Branč a Dobrá voda

Múzeum v kaštieli Betliar
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Košický kraj

Pri rieke: Slaná

Kaštieľ Betliar patrí medzi najkrajšie zachované šľachtické sídla na Slovensku. Skrýva sa uprostred rozsiahleho parku v rovnomennej obci neďaleko Rožňavy. Pôvodne poľovnícky zámoček postavili na mieste bývalého stredovekého opevneného hrádku v údolí rieky SlanáKošickom kraji. Dnešná podoba romantickej dvojpodlažnej budovy so štyrmi rohovými vežičkami zodpovedá rozsiahlym stavebným úpravám na konci 19. storočia. Po druhej svetovej vojne sa z obytného sídla stalo múzeum historického nábytku a bývania, ktoré po rozsiahlej rekonštrukcii kaštieľa v 90. rokoch spadá od roku 1996 pod Slovenské národné múzeum.Betliar

Kaštieľ Betliar obklopuje jeden z najkrajších a najväčších anglických parkov na Slovensku, v ktorom rastú vzácne cudzokrajné dreviny, ale aj domáce duby a smreky. Darí sa tu najväčšej magnólii v strednej Európe. Niekoľko desiatok starých drevín však zničila víchrica začiatkom leta 2010. V parku sa nachádza vodopád, jaskyňa a tri fontány, z ktorých dve sa využívali ako bazény na kúpanie. Park v minulosti slúžil na poľovačky a rôzne športové aktivity, ako bol kriket alebo tenis. Na mieste tenisového kurtu dnes nájdeme už len zelenú lúku s tzv. čínskym pavilónom, v ktorom sa odkladalo športové náčinie.

Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar spravuje tri stále expozície: kaštieľ v Betliari, hrad Krásnu Hôrku a Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí. Expozícia v priestoroch kaštieľa je zameraná na život a bytovú kultúru uhorskej šľachty v 18. a 19. storočí. Vznikla z pôvodného mobiliáru a umeleckých zbierok viacerých príslušníkov grófskej rodiny Andrássyovcov. Tvorí ju takmer 50 obytných miestností a ďalšie priestory – osem kúpeľní, garderóba, pracovné miestnosti.

Múzeum dnes spravuje približne 25 000 zbierkových predmetov. Medzi najzaujímavejšie z nich patria suveníry zo zahraničných ciest bývalých majiteľov zámku: poľovnícke trofeje z exotických zvierat, výstroj japonského samuraja alebo dve staroveké múmie. Jedna stará asi 3000 rokov pochádza z obdobia Novej ríše a ide o pozostatky egyptského kňaza slúžiaceho bohovi Amonovi. Druhá dvetisícročná, patrí dieťaťu, mumifikovanému technológiou nazývanou kartonáž. Významnú časť expozície tvoria historické tlače a rukopisy z 15. – 20. storočia vo viacerých jazykoch. Početná je zbierka novín a časopisov, ktorá obsahuje európske aj americké tituly od dennej tlače cez rozličné odborné časopisy až po športové, lovecké alebo módne magazíny.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Slovenské národné múzeum

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X