Likava - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Hrady, zámky, tvrdze

V tejto sekcii nájdete hrady,zámky i tvrdze. Na Slovensku sa nachádza množstvo historických architektonických skvostov. V ponuke katalógu Infoglobe nájdete nielen hrady, zámky, menej známe tvrdze, ale aj zrúcaniny a kaštiele. Za návštevu určite stoja Hrad Červený Kameň, Čachtický hrad, Zámok Bojnice alebo Zrúcanina hradu Lietava, ale aj menej známe ako napríklad zrúcaniny hradov Branč a Dobrá voda

Likava
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Žilinský kraj, okres Ruzomberok

Pri rieke: Váh

Hrad Likava stojí na severozápadnom cípe Liptova. Prvýkrát je zmienený v 14. storočí, kedy bránil prechod cez rieku Váh a významnú obchodnú cestu, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Na hrad Likava sa môžeme vydať z obce Likavka od autobusovej zastávky Likavka – hrad na jej hornom konci. Z hlavnej cesty spájajúcej Liptov s Oravou a mesto Ružomberok s Dolným Kubínom odbočíme doprava a po červenej turistickej značke vyjdeme von z dediny. Dostaneme sa na lúku pod hradom, vnoríme sa do lesa a po krátkom stúpaní odbočíme z červenej a za chvíľku sa ocitneme pod hradnou bránou. Hrad Likava sa týči na vápencovej skale vo výške 630 metrov a najmä na juh a východ ponúka prekrásne výhľady. Najlepšie je vidieť časť Liptovskej kotliny a Chočské vrchy.

Horný hrad tvorí zvyšok podkovovej veže, severný, južný a východný palác, ktoré obklopujú malé nádvoria. Východný palác s pozostatkami hradnej kaplnky bol v 16. storočí čiastočne upravený na delovú baštu. K tomuto jadru na západnej terase prilieha prvé predhradie so vstupnou vežou, ktorú chráni päťboká bašta. Neskôr tu došlo k zmene komunikačných pomerov. Vstup bránou bol zo západu zamurovaný a hrad sa otvoril z východnej strany cez druhé predhradie a budovu vnútornej brány. V 17. storočí bol vstup do hradu zabezpečený predbráním, ktorého múr je dodnes viditeľný. Neskoršie pod múrom vykopali studňu, ktorá je prístupná schodiskom v skalnom tuneli, ale dnes je už zasypaná.

Východiskom našej cesty na hrad je obec Likavka, ktorá sa rozkladá v údolí rovnomenného potoka na pravom brehu Váhu. Likavkou prechádza dôležitá dopravná tepna spojujúca dolný Liptov s Oravou. Likavka sa radí medzi najstaršie osady v Liptove, avšak dátum jej vzniku nie je presne známy. Len sa predpokladá, že bola založená už v 11. alebo 12. storočí. Na hradnom vrchu sa archeológom podarilo odkryť sídlisko púchovskej kultúry a veľkomoravské sídlisko, ktoré dávne osídlenie tohto miesta naznačuje.

V minulosti bola Likavka osadou vážskych pltníkov. S príchodom manufaktúr a priemyselnej výroby sa mnoho obyvateľov presunulo za prácou do susedného Ružomberku. V dobe oslobodzovacích bojov sa miestni obyvatelia zapojili do povstania, za čo ich postihol krutý trest. Za obcou v lokalite Kramariská pod Chočom fašisti popravili jedenásť vlastencov. Túto udalosť dnes pripomína pamätník. Najvýznamnejšou sakrálnou stavbou obce je novogotický kostol sv. Juraja z roku 1880. V obci sa pravidelne koná detský folklórny festival, čo je dokladom toho, že sa tu zachovávajú folklórne tradície.

Likavka je jediným východiskom do Chočských vrchov, ktoré sa delia na tri podcelky. Ten najzápadnejší sa nazýva Choč a je významnou krajinnou dominantou Oravy a Liptova. Jeho najvyšší vrch Veľký Choč (1611 m) výrazne prevyšuje okolie a patrí k najkrajším vyhliadkovým slovenským vrchom. Pri dobrej viditeľnosti je možné vidieť okolité pohorie Západných Karpát, na severe Babiu horu a Pilsko, na východe Vysoké Tatry a Roháče, na juhovýchode Nízke Tatry a na juhozápade Veľkú a Malú Fatru.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google Earth

Preložil: Zuzana Megerssová


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
6 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X