Kapušiansky hrad - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Hrady, zámky, tvrdze

V tejto sekcii nájdete hrady,zámky i tvrdze. Na Slovensku sa nachádza množstvo historických architektonických skvostov. V ponuke katalógu Infoglobe nájdete nielen hrady, zámky, menej známe tvrdze, ale aj zrúcaniny a kaštiele. Za návštevu určite stoja Hrad Červený Kameň, Čachtický hrad, Zámok Bojnice alebo Zrúcanina hradu Lietava, ale aj menej známe ako napríklad zrúcaniny hradov Branč a Dobrá voda

Kapušiansky hrad
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Prešovský kraj, okres

Pri rieke: Torysa

Kapušiansky hrad nájdeme na východnom Slovensku severovýchodne od Prešova v do geomorfologickom celku Spišsko-šarišské medzihorie v oddiely Stráže. nad riekou Sekčov severozápadne od obce Kapušany.

Cestu na Kapušiansky hrad môžeme začať u železničnej stanice v obci Kapušany. Sprievodcom nám bude zelená turistická značka. Z obce sa vydáme Hradnou ulicou, prejdeme riečku Sekčov a po skalnatom teréne dôjdeme až ku hradnej bráne. Ruiny Kapušianskeho hradu sú pomerne celistvé a naskytnú sa nám odtiaľ veľmi pekné pohľady na mesto Prešov, vrch Stráž, Ondavskú vrchovinu a Beskydské predhorie.

Ústrednou stavbou hradu je štvorpriestorový palác, ku ktorému na juhu prilieha uzatvorené nádvorie. Na jeho kratších stranách boli dodatočne vybudované dve nižšie obytné budovy. Do hradu sa vchádzalo bránou cez východný objekt. Priestory hradu rozširuje predhradie so zvyškami hospodárskych budov, remeselníckych dielní a obytných stavieb pre služobníctvo a stráž. Vstup do predhradia bol z vonkajšej strany zabezpečený hranolovou baštou. Na vnútornej strane sú vidieť zvyšky strážnice. Hrad sa môže pochváliť architektonicky pozoruhodným detailom, a to zachovaným záchodom v hrúbke múru paláca.

Okolie Kapušianskeho hradu je súčasťou prírodnej rezervácie Kapušiansky hradný vrch o rozlohe 18,1 ha. Nachádzajú sa tu vzácne teplomilné lesné a lesostepné spoločenstvá rastúce na andezitovej skale. Kapušiansky hradný vrch patrí do celku Stráže pre ktorý sú typické jeho vulkanické vyvýšeniny. Sú to zvyšky treťohorných sopiek. Najvyšší vrch Stráž (740 m) prevyšuje neďalekú Košickú kotlinu o takmer 400 metrov. Avšak tí, ktorí by sa chceli z vrcholu rozhliadnuť do krajiny by boli pravdepodobne sklamaní, pretože táto významná krajinná dominanta je porastená hustým  lesom. Telekomunikačná veža na vrchole bohužiaľ nie je upravená ako rozhľadňa a tak si musíme vystačiť len s pohľadom na vežu, kríž, drobnú kaplnku a skupinku skál. Nižšie, o niečo ďalej severozápadným smerom sa nachádza Lysá stráž (696 m) a vedie na ňu tiež značená turistická cesta.

 

Text: Denisa Arvajová

Preložila: O. Kubáčková

Foto: Google Earth

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X