Hrušov - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Hrady, zámky, tvrdze

V tejto sekcii nájdete hrady,zámky i tvrdze. Na Slovensku sa nachádza množstvo historických architektonických skvostov. V ponuke katalógu Infoglobe nájdete nielen hrady, zámky, menej známe tvrdze, ale aj zrúcaniny a kaštiele. Za návštevu určite stoja Hrad Červený Kameň, Čachtický hrad, Zámok Bojnice alebo Zrúcanina hradu Lietava, ale aj menej známe ako napríklad zrúcaniny hradov Branč a Dobrá voda

Hrušov
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Banskobystrický kraj, okres Veľký Krtíš

Pri rieke: Hron

Niekoľko kilometrov severne od Topoľčianok v pohorí Tribeč na západe Slovenska nájdeme romantickú zrúcaninu hradu Hrušov.

Naša cesta na hrad Hrušov začína na autobusovej zastávke štátna cesta Topoľčianky – Skýcov. Tu stojí turistický ukazovateľ a trasou nás prevedie červená turistická značka. Tá sm eruje do lesa, cez ktorý sa zanedlho dostaneme na cestu, ktorá vedie k hájovni. Návštevníci, ktorí disponujú autom či motorkou sem môžu prísť po úzkej asfaltovej ceste a neďaleko hájovne zaparkovať. Červená značka vedie ďalej po nespevnenej ceste pri okraji lesíka až na lúku pod hradom. Na nej stojí pamätný kameň T. G. Masaryka, ktorý často pobýval v neďalekých Topoľčiankach a túlal sa ich okolím. Blízko kameňa nám ukazovateľ určuje ďalšiu cestu k hradu. Po zelenej značke sa okolo posedu dostaneme až k jeho múrom. Hrad je od začiatku 18. storočia ruinou a teraz sa postupne rekonštruuje.

Zrúcanina sa na skalnom výbežku majestátne vypína nad okolitou krajinou a je tak vynikajúcim vyhliadkovým bodom. Kruhový výhľad umožňuje zbadať pohorie Tribeč rozkladajúce sa západným smerom, na severe obec Skýcov, na východe zvlnenú krajinu pri obci Jedľové Kostoľany, južný obzor je vyplnený Pohronským Inovcom a v pozadí sa dá zahliadnuť i chladiace veže jadrovej elektrárne Mochovce.

Hradné jadro Hrušova je vymedzené masívnymi hradbami na pôdoryse približne oválneho tvaru. Z vnútornej strany je k hradbe pristavaný palác a menšia budova so strielňou zamierenou na vstup. So zvyškom hradby vymedzujú malé nádvorie. Na južnej strane je k tomuto útvaru dodatočne pristavená veža. Obytné priestory hradu rozširovali obdĺžnikové paláce pristavané k jadru z vnútornej strany na východe a západe. Hrad je na troch stranách obklopený predhradím s hranolovou baštou, ktorá mala za úlohu chrániť vstupnú bránu spoločne s delovou baštou v tvare podkovy a hospodárskymi a obytnými budovami. Hradba druhého predhradia v juhozápadnej časti sa zachovala len do podoby torza. Pod hradom sa údajne nachádzajú rozľahlé pivnice, ktoré podľa povestí ukrývajú poklady.

Tak isto veľmi zaujímavé je i okolie hradu, kde určite stojí za to navštíviť obec Topoľčianky, ktorá leží niekoľko málo kilometrov južne od hradu. Jej pýchou je rozsiahly anglický park, v ktorom sa vyníma malebný klasicistický zámok vytvárajúci južné krídlo historického objektu staršieho zámku. Pôvodne na tomto mieste stál gotický vodný hrad, neskôr renesančná pevnosť, ktorá v 16. až 18. storočí zohrala dôležitú úlohu v boji proti Turkom. Začiatkom 19. storočia bolo na pokyn vtedajšieho majiteľa Jána Keglevicha južné krídlo renesančného zámku zbúrané a na jeho mieste vznikol klasicistický trakt, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších a zároveň najčistejších architektonických prejavov klasicizmu na celom Slovensku. V minulosti slúžil zámok ako letné sídlo Habsburgovcov, po prvej svetovej vojne ako prezidentské letovisko. V tomto období prešiel zatiaľ poslednými väčšími stavebnými úpravami troch renesančných krídel. Topoľčianky mimoriadne rád navštevoval prvý československý prezident T. G. Masaryk, ktorý sem jazdil nie len za odpočinkom, ale tiež tu pracoval. Posledný z prezidentov, ktorý tu pobýval bol v roku 1951 Antonín Zápotocký.

Z klasicistického krídla zámku je dnes múzeum. Návštevníci môžu obdivovať bohatú knižnicu, ktorá patrí medzi jednu z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku a môže sa pýšiť viac ako 14 tisíc zväzkami. Pozornosť iste upúta i dobový interiér a vzácny nábytok zo 16. až 19. storočia s prekrásnou obrazovou výzdobou a zbierkami keramiky a porcelánu. V súčasnosti slúžia tri renesančné krídla zámku ako hotel, kde sú pre hostí pripravené i pôvodne zariadené apartmány. Blízky lovecký zámoček, krásny park so vzácnymi drevinami z celého sveta a národný žrebčín robia Topoľčianky veľmi obľúbeným výletným miestom. Lákavý pohľad ponúka aj neďaleká zubria obora, v ktorej na ploche zhruba 30 ha žije niekoľko desiatok zubrov. Pre blízke farmy je tradičný chov ušľachtilých plemenných koní.

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google Earth

Preložil: Zuzana Megerssová


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X