Dobrá Voda - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Hrady, zámky, tvrdze

V tejto sekcii nájdete hrady,zámky i tvrdze. Na Slovensku sa nachádza množstvo historických architektonických skvostov. V ponuke katalógu Infoglobe nájdete nielen hrady, zámky, menej známe tvrdze, ale aj zrúcaniny a kaštiele. Za návštevu určite stoja Hrad Červený Kameň, Čachtický hrad, Zámok Bojnice alebo Zrúcanina hradu Lietava, ale aj menej známe ako napríklad zrúcaniny hradov Branč a Dobrá voda

Dobrá Voda
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Trnavský kraj, okres Trnava

Pri rieke: Blava

Nad malebnou obcou Dobrá Voda v horskej kotline Malých Karpát na juhozápadnom Slovensku sa nachádzajú ruiny hradu Dobrá voda. Hrad obklopuje krajina Dobrovodského krasu.

Vychádzku na hrad je najlepšie začať v strede obce Dobrá voda, kde je možné prípadne zaparkovať automobil. Vedľa kostola sa nachádza významná križovatka turistických trás, z ktorýc h si zvolíme červenú značku. Je ňou označená Štefánikova magistrála smerujúca okolo rímskokatolíckej fary na severozápad k cintorínu. Červená značka vedie priamo cez cintorín a za ním sa vnorí do ihličnatého lesa. Ocitáme sa v Dobrovodskom krase s rozlohou asi 60 km², v ktorom sa nachádzajú žriedla, jaskyne, ponory a jazierka. Pre výstup k zrúcanine Dobrovodského hradu použijeme chodník, ktorý odbočuje z hlavnej trasy. Bývalý strážny hradu z 13. storočia dosiahneme rýchlo.

Typickým znakom hradu Dobrá Voda je dvojica hranolových veží s medziľahlým obdĺžnikovým palácom. K východnej veži priliehal malý dvor s cisternou, kde upúta i zachovaná výlevka z hradu. Tento útvar bol základnou časťou horného hradu, ku ktorému na východe pristavali nádvorie. Zakončuje ho stavba všeobecne považovaná za gotickú kaplnku. Podľa novších názorov mohol byť tento objekt súčasťou paláca, ktorý spolu s nádvorím tvoril samostatnú opevnenú sídelnú jednotku. Ten bol rozšírený na západe o predhradie, ktorého obranu posilnili delovou baštou a vstup pred bránou barbakánom. Vzhľadom k hrozbe osmanských výbojov bol ešte vybudovaný rozľahlý dolný hrad s hospodárskymi budovami zabezpečený delovými baštami. Prístupová cesta na horný hrad viedla štyrmi bránami.

  

   

Východiskom vychádzky na hrad je obec Dobrá Voda, ktorá je známa predovšetkým ako pôsobisko najvýznamnejšieho bernolákovského básnika Jána Hollého, ktorý tu v rokoch 1843 – 1849 dožíval posledné obdobie svoj ho života. Ján Hollý je pochovaný na miestnom cintoríne. Pripomienkou jeho života a tvorby je Pamätná sieň J. Hollého nachádzajúca sa v objekte fary nad kostolom. Klasicistický kostol Narodenia Panny Márie bol postavený na mieste starého gotického kostola a pochádza z roku 1820. Na námestí pred kostolom sa týči kamenný pranier z roku 1718. Južným smerom z obce vedie modro značená trasa k romantickej zrúcanine kostola a kláštora sv. Kataríny. Kostol bol postavený v roku 1618 a zasvätený bol sv. Kataríne, ktorá sa podľa legendy na tomto mieste zjavovala grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Františkáni kláštor opustili potom, čo bol roku 1786 zrušený cisárom Jozefom II. Od tej doby kláštor pustol. Pripomienkou jeho nie kdajšej slávy je dnes len časť múru kostolnej lode, kláštora a veže. O čiastočnú obnovu tejto cennej historickej pamiatky sa v súčasnosti starajú dobrovoľníci, ktorí renovovali i neďaleký malý úsek lesnej úzkorozchodnej železnice. V blízkosti kláštora sa nachádza zaujímavý lovecký zámok Planinka. Bol postavený v rokoch 1774 – 1775 a od tej doby sa spolu s okolitým lesom stal miestom lovov na diviaky. Schádzalo sa tu bohaté panstvo a v roku 1808 sem dokonca zavítal cisár František II. so svojou manželkou. K pekne zrenovovanému bývalému loveckému zámku Planinka vedie asfaltová cesta.

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google.com, Google Earth

Preložil: Zuzana Megerssová

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X