www.infoglobe.sk » LOKALITY » Zrúcanina hradu Pořešín

Zrúcanina hradu Pořešín - Česká republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Zrúcanina hradu Pořešín
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Česká republika
Lokácia: okres Český Krumlov

Pri rieke: Malše

Pořešín je zrúcanina hradu, ktorému dali mužské meno. Presnejšie názov hradu odvodili od mena Pořeš. Zrúcanina sa rozkladá približne 5 kilometrov od mesta Kaplice a týči sa na skale nad Malšou vo výške asi 560 metrov nad morom.

Hrad nechal na prelome 13. a 14. storočia postaviť Bavor III. zo Strakoníc. Užívanie hradu ako obytnej budovy však netrvalo dlho. V roku 1315 sa jeho zakladateľ rozhodol postúpiť hrad bratom Vernéřovi, Rackovi a Přibíkovi z Vitějovic. Títo súrodenci boli predkami pánov z Pořešína. Ani páni z Pořešína však hrad neužívali dlho, nakoľko v roku 1423 posledný z pánov z Pořešína zomrel. Rod týchto vladykov vymrel po meči a spolu s nimi prakticky zahynul aj hrad Pořešín. Potom bol ešte na krátku dobu majetkom Hrocha z Maršovic, príbuzného pánov z Pořešína, ten ho v roku 1434 predal Oldřichovi II. z Rožmberka. V tom istom roku sa Oldřich rozhodol, že hrad zbúra. Dôvodom bola obava Rožmberkov z možného prepadnutia a následného obsadenia hradu kališníkmi. Od toho roku sa začala písať história hradu ako zrúcaniny.

Napriek jeho nie príliš dlhej hradnej histórii by bolo škoda Pořešín vynechať. Zo staviteľského hľadiska je raritou medzi hradmi južných Čech 14. storočia. Zatiaľ čo väčšina juhočeských hradov mala ako základný obranný systém obytnú vežu obklopenú palácovými stavbami, hrad Pořešín bol vybavený obalovým múrom, aké sú vidieť najmä na moravských hradoch. Prístup k hradu chránilo predhradie v dvoch úrovniach s tromi priečnymi priekopami.

Do vnútorných priestorov hradu sa dalo dostať iba zo severozápadu cez hlavnú vežovú bránu. Pred touto bránou však boli ešte ďalšie štyri brány, umiestené v hradbách jednotlivých predhradí, z ktorých sa však dochovala iba jediná. Obytná budova bola umiestnená naproti hlavnej bráne. Táto dvojpodlažná budova mala dve časti. Z plášťovej hradby neostalo takmer nič a z paláca je dnes vidieť iba jeho severovýchodná časť a bočné múry. Hoci prízemie zasypali trosky, predpokladá sa, že izby v jednotlivých poschodiach boli prístupné z nádvoria cez drevenú pavlač. Nad hlavnými izbami bolo asi ešte niekoľko menších izbičiek.

Pretože každý správny hrad musí mať nejaké tajomstvo a jeho význam musia posilniť báje a povesti, ani Pořešín neostáva pozadu. Nad riekou Malše leží veľký balvan, ktorý je zvláštny svojou priehlbinou na hornej strane. V tejto priehlbni si zbojníci, sídliaci na hrade Pořešín, zmývali krv, aby na hrad vstupovali s čistými rukami. Na obchodných cestách do rakúskych krajín často prepadávala kupecké vozy lúpežná tlupa pána z Pořešína. Za to mu sťali hlavu pri tomto balvane nazvanom Krvavá misa. Hlavu pořešínskeho pána ponechali v priehlbni balvanu ako potravu pre krkavcov. Zoťatie hlavy však nebol pre pána z Pořešína jediný trest. Za svoje zločiny musí rytier z Pořešína každú noc obchádzať trosky hradu. Povesť o poklade primäla jedného miestneho sedliaka vydať sa hľadať poklad. Namiesto pokladu však narazil na ženskú príšeru, ktorá sa mu zjavila a dala ponaučenie, ako vyslobodiť rytiera a nájsť poklad. Sedliak s vidinou bohatstva, splnil všetko, ako mu žena povedala. Keď už myslel, že už je na dosah pokladu, počul tajomný hlas, ktorý mu vraví, že mu dobytok ušiel do žita. Sedliak sa tak ocitol pred ťažkým rozhodnutím. Možnosť bohatstva v skrytom poklade alebo istota uživenia sa vlastnými silami. Nakoniec sa rozhodol pre druhú možnosť. K objavu pokladu a záchrane rytiera teda nedošlo, takže musí aj naďalej každú noc obchádzať hrad a dúfať, že raz hop niekto vyslobodí.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X