www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Lichtenštajnsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Vaduz

Počet obyvateľov: 33 717 (údaj z júla roku 2005)

Rast HDP:  11% (1991)

Oficiálny jazyk: nemčina

Lichtenštajnsko je malý štát v Európe, ležiaci na svahoch predhoria Álp v údolí Alpského Rýnu.

Politika

Lichtenštajnské kniežactvo je konštitučná dedičná monarchia stojaca na základoch parlamentnej demokracie. Je právne, ekonomicky a menou spojené so Švajčiarskom, ktoré taktiež reprezentuje jeho záujmy v zahraničí.

Geografia

Lichtenštajnsko leží uprostred vysokohorskej oblasti Álp, jeho západnú hranicu tvorí Rýn. Údolie okolo Rýnu je o 400 až 1000 m nižšie položené než oblasť hlavného mesta Vaduz, ktorá dosahuje výšku až okolo 2000 m n.m.

Príroda

Všade okolo je krásna Alpská príroda. Lichtenštajnsko má miernu alpskú klímu s teplými, vlhkými letami a miernymi zimami. Najvyšších teplôt (25 °C) sa dočkáte v júni, júli a auguste. V zimných mesiacoch klesajú teploty pod nulu, obvykle maximálne do - 5 °C.

Zdravie

Pri ceste do Lichtenštajnska je od 01.01.2006 potrebné mať preukaz zdravotného poistenca, o ktorý treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá až do 30 dní.

Doprava

Lichtenštajnsko nemá žiadne letisko, najbližšie je vo Švajčiarskom Zürichu. Lichtenštajnsko je pomerne blízko a má kvalitné cestné komunikácie, preto sa pre cestovanie pomerne často využíva auto. Lichtenštajnsku prakticky chýba železničná sieť (má iba 20 km). Autobus je najbežnejším cestovným prostriedkom po kniežactve, pokiaľ sa však rozhodnete využiť ho, je vhodné si zabezpečiť informačnú brožúru, pretože niektoré spoje jazdia len párkrát do dňa.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Lichtenštajnsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.2.2020
Slovenské národné múzeum si pripravilo pre návštevníkom niekoľko zaujímavých výstav či podujatí, ktorých prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
15.2.2020
Nadácia pre rozvoj architektúry a staviteľstva otvorila prihlášky 28. ročníka celorepublikovej súťažnej prehliadky toho najlepšieho, čo sa udialo v stavebníctve a architektúre. Prihlášky do STAVBY ROKU 2020 budú otvorené do 10. júna 2020.
14.2.2020
Klub slovenských turistov a OZ Karpaty vás pozývajú na 34. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2020, ktoré sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2020 na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v areáli Mlynskej doliny v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 2. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 16.2.
11 °C
zajtra:
pondelok 17.2.
8 °C