www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Veľká líbyjská arabská ľudová džamahírija
Hlavné mesto: Tripolis
Rozloha: 1 759 540 km2
Počet obyvateľov: 5 631 585
Oficiálny jazyk: Arabčina
Štátne zriadenie: diktatúra
Hlavné náboženstvo: Veľká väčšina obyvateľov (97%) sú Moslimovia - Sunniti málikového madhabu. Islam je štátnym náboženstvom.
Čas: SEČ +1

 

Geografia

Líbya, ležiaca na samom severe Afriky, je štvrtou najväčšou krajinou na tomto kontinente (s rozlohou 1 759 540 km²). Susedí s Egyptom, Sudánom, Čadom, Nigerom, Alžírskom a Tuniskom. Líbya má tiež jedno z najdlhších pobreží Stredozemného mora- 1 770 km dlhé. Viac ako  93% krajiny je pokryté púšťou. Len na 1% z rozlohy je možné prevádzkovať poľnohospodársku činnosť a menej ako 1% predstavujú akékoľvek formy lesov.

 

Príroda

Hlavným problémom Líbye je nedostatok vody. Podzemné zásoby vody sú jediným zdrojom pre tamojších obyvateľov. Pozdĺž pobrežia je možné visieť rôzne druhy olivovníkov, citrusové ovocie, eukalypty a pod. Najtypickejším zvieracím obyvateľom Líbye je ťava. Ďalej tu môžeme naraziť na fenkov, rôzne druhy hadov, jašteríc, škorpiónov a pri troche šťastia aj na gazely.

 

Podnebie

Vzhľadom k absencii „zelenej“ prírody je podnebie krajiny značne ovplyvňované Stredozemným morom a Saharou. Leto je vo všeobecnosti veľmi horúce, s priemernými teplotami okolo 30ºC spojenými s veľkou vlhkosťou (hlavne pri pobreží). Na juhu môžu teploty dosahovať až neúnosných 50ºC. V púštnych oblastiach môžu nočné teploty dosahovať bodu mrazu, čo sa týka zrážok, v týchto oblastiach ich nespadne viac ako 100 mm za rok.

 

Obyvateľstvo

Líbyu obýva takmer šesť miliónov obyvateľov, avšak krajina má jednu z najnižších hustôt zaľudnenia na svete- predstavuje cca 3 obyvateľov na km². Vzhľadom  na to, že 70-90% miestnych žije v mestách alebo priľahlých urbanistických oblastiach, znamená, že stretnúť človeka mimo hlavných „ťahov“ je menším sviatkom. Skoro polovica populácie je mladšia ako 15 rokov. 97% tvoria Arabi a pôvodní obyvatelia tejto oblasti- Berberi.  

 

späť

Lokácia:

Líbya
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: