www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Veľká líbyjská arabská ľudová džamahírija
Hlavné mesto: Tripolis
Rozloha: 1 759 540 km2
Počet obyvateľov: 5 631 585
Oficiálny jazyk: Arabčina
Štátne zriadenie: diktatúra
Hlavné náboženstvo: Veľká väčšina obyvateľov (97%) sú Moslimovia - Sunniti málikového madhabu. Islam je štátnym náboženstvom.
Čas: SEČ +1

 

Geografia

Líbya, ležiaca na samom severe Afriky, je štvrtou najväčšou krajinou na tomto kontinente (s rozlohou 1 759 540 km²). Susedí s Egyptom, Sudánom, Čadom, Nigerom, Alžírskom a Tuniskom. Líbya má tiež jedno z najdlhších pobreží Stredozemného mora- 1 770 km dlhé. Viac ako  93% krajiny je pokryté púšťou. Len na 1% z rozlohy je možné prevádzkovať poľnohospodársku činnosť a menej ako 1% predstavujú akékoľvek formy lesov.

 

Príroda

Hlavným problémom Líbye je nedostatok vody. Podzemné zásoby vody sú jediným zdrojom pre tamojších obyvateľov. Pozdĺž pobrežia je možné visieť rôzne druhy olivovníkov, citrusové ovocie, eukalypty a pod. Najtypickejším zvieracím obyvateľom Líbye je ťava. Ďalej tu môžeme naraziť na fenkov, rôzne druhy hadov, jašteríc, škorpiónov a pri troche šťastia aj na gazely.

 

Podnebie

Vzhľadom k absencii „zelenej“ prírody je podnebie krajiny značne ovplyvňované Stredozemným morom a Saharou. Leto je vo všeobecnosti veľmi horúce, s priemernými teplotami okolo 30ºC spojenými s veľkou vlhkosťou (hlavne pri pobreží). Na juhu môžu teploty dosahovať až neúnosných 50ºC. V púštnych oblastiach môžu nočné teploty dosahovať bodu mrazu, čo sa týka zrážok, v týchto oblastiach ich nespadne viac ako 100 mm za rok.

 

Obyvateľstvo

Líbyu obýva takmer šesť miliónov obyvateľov, avšak krajina má jednu z najnižších hustôt zaľudnenia na svete- predstavuje cca 3 obyvateľov na km². Vzhľadom  na to, že 70-90% miestnych žije v mestách alebo priľahlých urbanistických oblastiach, znamená, že stretnúť človeka mimo hlavných „ťahov“ je menším sviatkom. Skoro polovica populácie je mladšia ako 15 rokov. 97% tvoria Arabi a pôvodní obyvatelia tejto oblasti- Berberi.  

 

späť

Lokácia:

Líbya
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
20 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
22 °C