www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Veľká líbyjská arabská ľudová džamahírija
Hlavné mesto: Tripolis
Rozloha: 1 759 540 km2
Počet obyvateľov: 5 631 585
Oficiálny jazyk: Arabčina
Štátne zriadenie: diktatúra
Hlavné náboženstvo: Veľká väčšina obyvateľov (97%) sú Moslimovia - Sunniti málikového madhabu. Islam je štátnym náboženstvom.
Čas: SEČ +1

 

Geografia

Líbya, ležiaca na samom severe Afriky, je štvrtou najväčšou krajinou na tomto kontinente (s rozlohou 1 759 540 km²). Susedí s Egyptom, Sudánom, Čadom, Nigerom, Alžírskom a Tuniskom. Líbya má tiež jedno z najdlhších pobreží Stredozemného mora- 1 770 km dlhé. Viac ako  93% krajiny je pokryté púšťou. Len na 1% z rozlohy je možné prevádzkovať poľnohospodársku činnosť a menej ako 1% predstavujú akékoľvek formy lesov.

 

Príroda

Hlavným problémom Líbye je nedostatok vody. Podzemné zásoby vody sú jediným zdrojom pre tamojších obyvateľov. Pozdĺž pobrežia je možné visieť rôzne druhy olivovníkov, citrusové ovocie, eukalypty a pod. Najtypickejším zvieracím obyvateľom Líbye je ťava. Ďalej tu môžeme naraziť na fenkov, rôzne druhy hadov, jašteríc, škorpiónov a pri troche šťastia aj na gazely.

 

Podnebie

Vzhľadom k absencii „zelenej“ prírody je podnebie krajiny značne ovplyvňované Stredozemným morom a Saharou. Leto je vo všeobecnosti veľmi horúce, s priemernými teplotami okolo 30ºC spojenými s veľkou vlhkosťou (hlavne pri pobreží). Na juhu môžu teploty dosahovať až neúnosných 50ºC. V púštnych oblastiach môžu nočné teploty dosahovať bodu mrazu, čo sa týka zrážok, v týchto oblastiach ich nespadne viac ako 100 mm za rok.

 

Obyvateľstvo

Líbyu obýva takmer šesť miliónov obyvateľov, avšak krajina má jednu z najnižších hustôt zaľudnenia na svete- predstavuje cca 3 obyvateľov na km². Vzhľadom  na to, že 70-90% miestnych žije v mestách alebo priľahlých urbanistických oblastiach, znamená, že stretnúť človeka mimo hlavných „ťahov“ je menším sviatkom. Skoro polovica populácie je mladšia ako 15 rokov. 97% tvoria Arabi a pôvodní obyvatelia tejto oblasti- Berberi.  

 

späť

Lokácia:

Líbya
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:
dnes:
streda 16.10.
25 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
26 °C