www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Josefův Důl – brána Jizerských hôr - VIDEO

Josefův Důl – brána Jizerských hôr - VIDEO

Publikované: 9.3.2010
Josefův Důl – kedysi brusičská a sklárska obec, ktorej priľahlé stráne s chuťou spásal miestny dobytok.

IMG_0434

Dedinka nesie meno syna majiteľa vtedajšieho panstva Karola Jozefa Desfoursa, ktorý sa tam narodil v roku 1701. Presne v tom čase vznikol aj Josefův Důl. Pôvodne nemecké obyvateľstvo sa ale začalo usídľovať v tomto malebnom mieste Jizerských hôr už desať rokov predtým.

Ľudia celkom ľahko pochopili, že bez práce si moc zábavy neužijú ani v tom najmalebnejšom kúte sveta a proste začali podnikať. Už v 17. storočí vznikla v Josefovom dole prvá huta. Roku 1753 ju kúpil Josef Riedl, významný sklársky podnikateľ, ktorý sa o rozvoj hutníckeho priemyslu zaslúžil hlavne v neďalekom meste Desná. Starú hutu potom roku 1910 nahradila nová skláreň.

horská chalupa v mlze

 

Kostol, pocta pánovi riaditeľovi a prvé „multikino“

 

Ďaleko viac o histórii ale vypovedá pseudogotický kostol Premenenia Pána z roku 1865. Dôkladnou rekonštrukciou prešiel roku 1996. Dostal novú fasádu a spolu s ňou bol aj znova vysvätený. Kúsok ďalej sa povaľuje balvan nesúci meno slávneho rodáka Gustava Leutelta, riaditeľa školy a tiež spisovateľa. Zomrel roku 1947 a o vznik jeho pomníku sa roku 1994 zaslúžil jeden z nemeckých spolkov. Nie každému riaditeľovi školy sa dostane takejto pocty. Budova, v ktorej vyučoval taktiež stojí za vzhliadnutia, rovnako ako bývalé sídlo rodu Des Fours Walderode nazvané Zámoček.

kostel Proměnění Páně

 

Zaujímavosťou Josefovho Dolu zostává aj úplne prvé širokouhlé kino v Jablonecku. Funguje dodnes pod názvom divadlo J. K. Tyla. Kino slúži zároveň ako divadlo. Priestor za plátnom totiž ukrýva jedenásť metrové javisko. Niekoľko desiatok metrov od „kino-divadla“ narazíte na chránené stromoradie desiatich dubov topoľových.

 

kino a divadlo v jednom

 

Na lyže, na bicykel, do plaviek a nakoniec do Pekla

 

Skôr než za historickými zaujímavosťami ale turisti mieria za krásami prírody. Najkrajší pohľad na zachovalé horské chalúpky sa naskytne z Pekla  - tak sa totiž nazýva miestna vyhliadka. Práve z nej je možné vidieť aj najdlhšiu bočnú priehradnú hrádzu Jizerských hôr a samozrejme aj priehradu. Dedinka s tisíckou obyvateľov ukrýva aj dve prírodné rezervácie Jedlový Důl a Malú Stranu. Prechádzka pozdĺž zurčiacich vodopádov je ideálny relax – či už sa sem vydátena bicykli alebo pešky. V zime sa potom určite hodia bežky. V Josefovom Dole sa v troch ski areáloch nebudú nudiť ani zjazdári. I keď tí lepší už možno áno.

chráněné stromořadídům z roku 1905"trojvchod"

horská chaloupka

 

Text: Klára Svobodová

Preklad: O. Kubáčková

Foto/video: Klára Svobodová  

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka II.
Publikované: 29.5.2019
Minulý týždeň sme vás zaviedli do Veľkej Ameriky pri Prahe, ku krasovej priepasti Macocha či k skalnému mestečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v spoznávaní krásnych prírodných miest Českej republiky pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bude prírodná sopečná rarita Soos.

ČR, Jizerské hory – zimný prechod
Publikované: 26.1.2017
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

ČR, Kúpele Libverda – dovolenka v Jizerských horách – VIDEO
Publikované: 24.7.2018
Len asi kilometer od slávnych Hejnic v Jizerských horách nájdete nemenej známu kúpeľnú obec Lázně Libverda (Kúpele Libverda) . Skladateľ Carl Maria von Weber tu dokonca načerpal inšpiráciu pre svoju operu Čarostrelec.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonca nad Nisou pomaly stúpate cez Loučnou a Janov nad Nisou okolo nenáročných zjazdových t...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C