www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Liberec: ako sa žije pod Ještědom - VIDEO

ČR, Liberec: ako sa žije pod Ještědom - VIDEO

Publikované: 7.1.2014
Liberec je jednou z ďalších dôležitých zastávok pri putovaní Českom. Študentské mesto preslávené v dobrom aj v zlom pretekmi svetového pohára v bežeckom lyžovaní, miesto s históriou a svet úplne nezávislý na svojom okolí.

Počtom obyvateľov, ktorých tu žije viac ako 170 tisíc, sa Liberec radí na piate miesto v Českej republike. Leží na severe Čiech, v krajine vlniacej se tak, že na najvyšší kopec Ještěd sa tu pozerá ako na gigant, zatiaľčo jeho najspodnejší bod je zarytý hlboko do Libereckej kotliny. Liberec plní funkciu krajského mesta, čím je daná aj jeho sebestačnosť. Ba čo viac? Jeho centrum, ale aj ďalšie liberecké mestské časti vedia turistom ponúknuť všetko potrebné – bohatú históriu, zábavu, šport aj odpočinok. Liberec je ideálnym východiskovým bodom pre tých, ktorí hľadajú pohodlné mestské zázemie, ale zároveň túžia byť blízko prírode a outdoorovým aktivitám.

Liberec

Historické novorenesančné jadro

Prenesme sa ale v čase do roku 1939, vtedy začala druhá svetová vojna a Liberec tvoril iba priestor okolo súčasného historického jadra. Tu aj zostaneme, aj keď je možné, že pre mnohých je výraznejšou dominantou než historicky cenné námestie, s jeho bezprostredným okolím, a predovšetkým honosnou radnicou, práve vrchol Ještěd s hotelom a vysielačom, týčiaci sa nad mestom.

LiberecLiberecLiberec

Liberec

Synonymom historického centra mesta by mohlo byť slovo novorenesancia. Budov vystavených v novorenesančnom slohu je totiž v Liberci hneď niekoľko. Najvýraznejšie z nich sú divadlo a všetkým dobre známa radnica. Belostná bohato zdobená stavba vypínajúca sa k oblakom vyrástla roku 1893, kedy bolo zrejmé, že Liberec je a bude veľmi významným miestom, a to hlavne vďaka rozkvitajúcemu textilnému priemyslu. Manufaktúry sa v priebehu 18. storočia menili na prosperujúce továrne a Liberec bol hneď po Prahe druhým najdôležitejším mestom Čiech. V tej dobe bolo postavených mnoho významných budov, radnica vznikla až ku koncu slávnej éry, ktorú ukončila prvá svetová vojna.

Liberec

Radnica bola vystavaná podľa projektu architekta Franza Neumanna. Bol to Viedenčan, a tak pokiaľ niekomu liberecká radnica pripomína tú v rakúskej metropoly, tak teraz aspoň vie prečo. Samotná budova má 80 miestností a pre turistov otvára až tri prehliadkové okruhy, vrátane prehliadky radničnej veže, ktorá ponúka mesto a jeho okolie z inej perspektívy. Návštevníci si môžu prehliadnuť aj mechanizmus radničných hodín.  

Valdštejnské domčeky vo Větrnej ulici

Valdštejnské domčeky – tak túto raritu by mal vidieť každý. Ide totiž o najstaršie meštianske domy v Liberci. Roztomilé zrubové chalúpky nalepené na sebe sú priamym svedectvom toho, ako sa kedysi žilo súkenníkom, pre ktorých boli domčeky vystavané. Pomenovanie dostali po Albrechtovi z Valdštejna, a to aj napriek tomu, že vyrástli dlho po jeho smrti. Najstarší je z roku 1678, najmladší z doby len o tri roky neskôr, pričom Albrechta z Valdštejna zavraždili roku 1634. Ako správny panovník sa ale rad šatil, a tak okolo seba potreboval početnú družinu remeselníkov – preto vznikli Valdštejnské domčeky.  

Liberec

Větrnú ulicu, najkratšiu a zároveň najužšiu v Liberci, v ktorej domčeky stoja, nájdete kúsok od Sokolovského námestia, ktorému dnes dominuje kostol svätého Antonína Veľkého. Bezprostredné okolie starobylej a pre turistov vyhľadávanej lokality je ale bohužiaľ značne zanedbané. Rozhádzané odpadky v nepekne upravenej húštine nie sú pre Liberec tou správnou vizitkou. Domčeky, resp. len ich predné časti, sa dodnes dochovali tri. Ten prvý od námestia býval známy ako krčma „Pri meste Petrohradu“.

Liberec

Po druhej svetovej vojne boli domčeky v takom zlom stave, že im hrozila úplná likvidácia. Vďaka činnosti Strednej priemyselnej školy stavebnej sa potom v rámci "akcie Z" ale podarilo zachrániť aspoň ich predné časti. Po zrútení zadného traktu vtedajších radoviek sa namiesto nej k priečeliu pripojila budova priemyslovky. Namiesto súkenníkov tam tak začali úradovať stredoškolskí profesori.  

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Smržovka -viadukt, sánky a poštárova forma - VIDEO
Publikované: 16.3.2010
Horské mestečko v Libereckom kraji známe železničným viaduktom, sánkarským športom a pravou Pivrncovou krčmou.

ČR, Kúpele Libverda – dovolenka v Jizerských horách – VIDEO
Publikované: 24.7.2018
Len asi kilometer od slávnych Hejnic v Jizerských horách nájdete nemenej známu kúpeľnú obec Lázně Libverda (Kúpele Libverda) . Skladateľ Carl Maria von Weber tu dokonca načerpal inšpiráciu pre svoju operu Čarostrelec.

ČR, Harrachov – kolíska českého lyžovania – VIDEO
Publikované: 7.8.2018
Pod Čertovou horou v Krkonošiach sa na riečke Mumlave rozkladá horské letovisko Harrachov. Práve majiteľ tunajšieho panstva – gróf Jan Harrach – priviezol do Čiechv v 19. storočí prvé lyže a onedlho sa tu začali prevádzkovať prvé zimné športy.

ČR – z Liberca na zasnežený Ještěd
Publikované: 31.1.2019
Štatutárne mesto Liberec so zhruba 104 000 obyvateľov leží na severe Čiech. Počas zimnej sezóny je toto mesto hojne navštevované. Po zvyšok roka sem ľudia jazdia hlavne do aquaparku či do science centra s planetáriom IQLANDIA Liberec.

ČR, Spoznajte Liberecký kraj – miesto aktívnej dovolenky
Publikované: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalné bludisko Chléviště
Publikované: 4.7.2019
Ak sa chcete vydať do krásneho a nie tak hojne navštevovaného skalného bludiska, tak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou voľbou.

Jablonec nad Nisou: hrádza priehrady Mšeno bude uzavretá
Publikované: 27.7.2019
Oprava hrádze vodnej nádrže Mšeno znemožní korzovanie miestnym aj návštevníkom Jablonca nad Nisou. Povodie Labe pripravuje od septembra 2019 uzavretie koruny hrádze, práce potrvajú do novembra 2020.

ČR: Rokytnice nad Jizerou - z dluhov k prosperite - VIDEO
Publikované: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou sa ešte pred pár rokmi hovorilo ako o najzadĺženejšom meste Českej republiky. Dnes je toto mestečko, zatienené Lysou Horou, jedno z najnavštevovanejších miest v Krkonošiach.

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého raja – VIDEO
Publikované: 31.7.2012
Mnohí si s obľubou zamieňajú Turnov s Trutnovom a precitnú až v momente, keď dorazia na miesto vzdialené od Turnova zhruba 70 kilometrov, teda tam, kde leží Trutnov.

ČR, Sychrov: zámok princeznej Zlatovlásky - VIDEO
Publikované: 8.10.2013
Nenápadná šípka na libereckej diaľnici zavedie turistov na nevšedné miesto – na štátny zámok Sychrov. Do miesta, ktoré sa vám bude isto páčiť, samozrejme vedú aj turistické značky a cyklotrasy.

ČR, Poniklá – ručná výroba vianočných ozdôb a Múzeum krkonošských remesiel
Publikované: 7.12.2017
Premýšľate, kam vyraziť počas adventného víkendu? Pokiaľ sa nachádzate v Krkonošiach alebo niekde poblíž, určite navštívte malebnú obec Poniklá. V podstate len pár metrov od seba nájdete hneď dva skvosty. V oboch na vás dýchne nádherná história a spôsob akým žili naši predkovia v drsných horských podmienkach. Čím sa živili, aké mali starosti, ale aj radosti. Dozviete sa, že tunajší život bol mnohokrát zložitý, ale miestni ľudia si ho dokázali aj náležite užiť.

Liberec: Oslavy Ještědu 2017
Publikované: 21.9.2017
Vysielač a horský hotel Ještěd je symbolom Liberca i Libereckého kraja. Každý rok sa pri príležitosti jeho výročia otvorenia konajú oslavy. Tohtoročný 44. ročník osláv sa uskutoční v sobotu 23. septembra od 10. hodiny. Návštevník tak môže nahliadnuť do útrob stavby, za návrh ktorej získal architekt Karel Hubáček v roku 1969 ocenenie Medzinárodného zväzu architektov.

ČR: Liberec - Viedeň severu
Publikované: 25.3.2011
Dnešný deň vás zavedieme do jedného z najpriemyslovejších miest Českej republiky.


Súvisiaca fotogaléria

Chotyně: hrad Grabštejn
Na severe Českej republiky, pár kilometrov od nemeckých aj poľských hraníc, sa nachádza národná k...

ČR, Jablonec nad Nisou – mesto skla a bižutérie
Na úpätí Jizerských hôr sa rozkladá mesto preslávené bižutériou, riekou Nisou, ktorá je v podstat...

Jizerské hory v lete I.
Známe miesta týchto romantických hôr plných zákutí a zrubových stavieb prinášame vo fotografii – ...

ČR: Smržovka v Jizerských horách
Foto: Klára SvobodováSúvisiace video

ČR, Lázně Libverda – dovolenka v Jizerských horách
Ak chcete navštíviť príjemnú kúpeľnú obec, odporúčame Lázně Libverda v Jizerských horách. Už v 15...

ČR, Liberec: ako sa žije pod Ještedom
Liberec je piatym najväčším českým mestom a zároveň hlavným mestom Euroregiónu Nisa (česko-nemeck...

ČR, Sychrov: zámok princeznej Zlatovlásky
Tentoraz vás pozývame na Sychrov, novogotický zámok z druhej polovice 19. storočia, ležiaci v rov...

ČR, Kuks: Skús Kuks!
Tentoraz vás zavedieme na Kuks, jednu z kultúrnych pamiatok, ktoré sú pre tento rok vybrané medzi...

ČR, Český Dub: najstaršie mesto severných Čiech
Malebné horské mestečko Český Dub leží neďaleko Ještedu a tvorí prirodzené centrum Českodubska. H...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

24.2.2020
V poradí už 21. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva sa uskutoční od 25. do 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.
23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 2. 2020
sviatok:Matej
dnes:
pondelok 24.2.
7 °C
zajtra:
utorok 25.2.
11 °C