www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Frýdštejn: českorajskou prírodou okolo starého hradu - VIDEO

ČR, Frýdštejn: českorajskou prírodou okolo starého hradu - VIDEO

Publikované: 17.12.2013
K hradu Frýdštejn sa turisti dostanú priamo z rovnomennej obce Frýdštejn alebo z blízkej Malej Skály, dedinky označovanej ako srdce Českého raja.

 Z dedinky Frýdštejn vedie k hradu nenáročná cesta, z Malej Skály je zas cestička podstatne dobrodružnejšia. Turistov totiž prevedie krásnou prírodou Českého raja, plnou pieskovcových skál, borovíc, najrôznejších výhľadov na rieku Jizeru a okolité kopčeky Jizerských hôr a Krkonôš, tiesňav, strmého stúpania, ale tiež nebezpečných zrazov.

V dedinke Frýdštejn, ktorej dominantou je guľatá vysoká hradná veža vyčnievajúca nad koruny stromov, sa to v sezóne hemží turistami. Rozhodne im ale nie je podriadený všetok servis. Hostinec tam stojí len jeden a varí len tak polovičato alebo ak lepšie povedané z polotovarov. Hladoši sa tak musia uspokojiť prevažne s vyprážaným jedlom – rezne, hranolky, krokety, klobása a samozrejme pivo.

Frýdštejn

FrýdštejnFrýdštejnFrýdštejn

Hore k hradu, respektíve k jeho zrúcanine, vedie cesta okolo kaplnky. Tá stojí vo Frýdštejne od roku 1823. Okrem kaplnky návštevníkov zaujmú aj typické zrubové chalupy alebo statok s pieskovcovou bránou. Nájsť miesto na parkovanie nie je vo Frýdštejne problém.

Prírodou Českého raja v každom počasí

Kto si myslí, že hrady a zámky môžu byť cieľom výletu len v sezóne, ten sa mýli. Niekedy totiž úplne stačí prechádzka jesennou alebo zimnou prírodou. Pohľad na takú dominantu akou je hrad Frýdštejn môže byť len príjemným spestrením, ale tiež podnetom k pátraniu v predstavách po tom, ako sa vo veži žilo, keď vonku mrzlo, až prašťalo.

FrýdštejnFrýdštejnFrýdštejn

Frýdštejn

Pravdu povediac, na samotnom hrade toho zas až toľko k videniu nie je. Skalné hrady totiž všeobecne nedávali moc priestoru na nejaké výraznejšie staviteľské prejavy. Priestor vo výške, ktorý skaly poskytujú, vždycky predstavoval limitujúci faktor pre stavebných majstrov, ale na druhej strane svojim obyvateľom poskytoval dokonalý prehľad a tiež bezpečie. O komforte bývania sa ale príliš hovoriť nedalo.

Frýdštejn

A tak aj dnes, kedy z Frýdštejna zostali už len trosky, ide skôr o dokonalé a ničím nerušené výhľady, ktoré sa turistom otvárajú, ako o obdiv toho, ako ľudia v minulosti dokázali bývať. V prípade Frýdštejna sa navyše ani nevie, kto boli jeho prví obyvatelia a teda aj zakladatelia. Hrad bol ale podľa odborníkov postavený niekedy v druhej polovici 14. storočia.

A čo sa týka nevľúdneho, ale napriek tomu v mnohom kúzelného, zimného počasia – nie je nad to urobiť si výlet práve do miest, kde stojí Frýdštejn. Jeho kulisa totiž dokáže okúzliť nielen v horúcom lete a plnej turistickej sezóne. Pre mnohých má omnoho väčšie kúzlo práve v zime.

Frýdštejn

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malá Skala = malý Queenstown? - VIDEO
Publikované: 22.6.2010
Len totálny ignorant by si pri prejazde malou nenápadnou dedinkou nevšimol, že život na Malej Skale sa akosi uberá iným tempom. Toto miesto na samom okraji Jizerských hôr dokázalo turistom predať, všetko, čo má.

ČR: Rokytnice nad Jizerou - z dluhov k prosperite - VIDEO
Publikované: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou sa ešte pred pár rokmi hovorilo ako o najzadĺženejšom meste Českej republiky. Dnes je toto mestečko, zatienené Lysou Horou, jedno z najnavštevovanejších miest v Krkonošiach.

Harrachov: kolíska bieleho športu – VIDEO
Publikované: 28.12.2010
Niet v Česku „prefláknutejšie“ miesto, čo sa týka skokov a letov na lyžiach, ako je krkonošský Harrachov. Hoci skokanský areál vyzerá vo všedný deň trochu opustene, športový duch je vo významnom horskom mestečku, neďaleko poľských hraníc, cítiť na každom kroku.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodná brána
Publikované: 15.12.2014
Ak máte chuť vyliezť si nejakú ferratu a nemáte možnosť vycestovať do zahraničných hôr, tak sa nájdu samozrejme aj možnosti miestnych ferrat. Jedna z nich sa nachádza v mestečku Semily v severných Čechách. Ide o mladú cvičnú ferratu v krásnom prostredí, ktorá je vybudovaná na skale na brehu rieky Jizery, oproti turistickej trase (červená), ktorá v týchto miestach vedie cez vysunuté lávky vybudované na boku skaly.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého raja – VIDEO
Publikované: 31.7.2012
Mnohí si s obľubou zamieňajú Turnov s Trutnovom a precitnú až v momente, keď dorazia na miesto vzdialené od Turnova zhruba 70 kilometrov, teda tam, kde leží Trutnov.


Súvisiaca fotogaléria

Jizerské hory v lete I.
Známe miesta týchto romantických hôr plných zákutí a zrubových stavieb prinášame vo fotografii – ...


Súvisiace video

ČR, Frýdštejn: českým rajom okolo starého hradu
Zrúcanina hradu Frýdštejn leží v rovnomennej dedinke, kde nenapočítame ani tisícku stálych obyvat...

ČR, Vesec u Sobotky: výprava do minulosti
Vesec u Sobotky – malebná a aj veľmi fotogenická obec ležiaca na samotnom okraji Českého raja. Vo...

ČR, Horky nad Jizerou: vidiek ako sa patrí
Horky nad Jizerou – stredočeská obec ležiaca v mladoboleslavskom okrese, kde žije asi 450 ľudí. D...

ČR: Rokytnice nad Jizerou - výlet do hôr
Rokytnice nad Jizerou – mesto ležiace v pohorí Krkonoše a tiež jedno z významných lyžiarskych str...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 7. 12. 2019
sviatok:Ambróz
dnes:
sobota 7.12.
7 °C
zajtra:
nedeľa 8.12.
3 °C