www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas (minimálne 6 mesiacov od vstupu) a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na kuvajtskom veľvyslanectve vo Viedni. Pokiaľ máte v pase izraelské pečiatky, môžu byť so získaním kuvajtského víza veľké problémy.
Za udelenie víza sa musí zaručiť tzv. „sponzor", t.j. osoba s trvalým pobytom v Kuvajte, ktorá cudzinca pozve a preberá za jeho pobyt plnú zodpovednosť.
Nie je nemožné získať vízum na štátnej hranici.

Tiež existuje možnosť vybavenia víza prostredníctvom jedného z päťhviezdičkových hotelov (Sheraton, Radisson SAS, Le Meridien, Safir, J.W.Marriott, Regency, Crowne Plaza), ktorý preberá rolu sponzora za svojich hostí. Cudzinci sú však v tomto prípade nútení po celú dobu svojho pobytu v krajine zotrvať práve v tomto hoteli. Tento spôsob najčastejšie využívajú rôzni podnikatelia a obchodníci, ktorí prichádzajú do Kuvajtu po prvý raz, alebo ich zázemie ešte nie je dostatočne vybudované k vybavení víza s iným sponzorom.

Prihlasovacia povinnosť je splnená automaticky: akonáhle cudzinec s platným vízom prekročí hranice, je zaznačený do databázy imigračného úradu, ktorý po celý čas jeho pobytu veľmi starostlivo sleduje dĺžku pobytu v krajine. Jednomesačné "visit visa" je možné predĺžiť až na tri mesiace, avšak pokiaľ sa tak neučiní v danej lehote (minimálne 5 dní pred posledným dňom platnosti víza), za každý deň v Kuvajte bez platného víza sa platí penále 10,-KWD. Pri odjazde z krajiny môžu miestne úrady vymáhať úhradu všetkých pohľadávok, napr. zaplatenie pokuty za dopravný priestupok atď., pretože všetky údaje tohto typu sa sústreďujú v databáze centrálneho imigračného úradu.

Pobytové vízum je možné získať len na základe pracovného povolenia.

Veľvyslanectvo SR v Kuvajte je diplomaticky príslušné aj pre tieto krajiny: Bahrajn, Katar. V konzulárnej pôsobnosti ZÚ SR v Kuvajte je aj KSA, SAE a Omán.

 

Adresa veľvyslanectva Kuvajtu vo Viedni:

Strassergasse 32

1190 Viedeň

Rakúska republika

Tel.: 0043/1 /405 5646

Fax.: 0043/1 /405 5646 13

E - mail: kuwaitem@eunet.at

Úradné hodiny:

pondelok - piatok

09.00 - 15.00

Väčšina cudzincov vstupuje do Kuvajtu cez hraničný prechod na jedinom medzinárodnom letisku v krajine, čím sa proces kontroly týchto dokladov veľmi uľahčuje. Pokiaľ cudzinec vstupuje do krajiny cestným hraničným prechodom (v Kuvajte sú tri: Nuwaisib - južná tepna do Saudskej Arábie, Al-Salmi - západná tepna smerom na Jordánsko, Sýriu a Libanon a Abdalli - prechod na sever do Iraku), musí byť vybavený platným medzinárodným vodičským preukazom, ktorý je tolerovaný pre cudzincov pobývajúcich v krajine na tzv. visit visa. Tento preukaz platí ďalší mesiac. Pokiaľ doba pobytu prekročí 2 mesiace, musí cudzinec požiadať o vystavenie miestneho vodičského preukazu (rovnako tak sa menia visit visa na povolenie k dlhodobému pobytu) formou arabského prekladu domovského vodičského preukazu, ktorý sa na kuvajtskom ministerstve zahraničia legalizuje (poplatok 10,- kuvajtských dinárov, ďalej len KWD). Niekedy miestne orgány vyžadujú dokonca preskúšanie adepta na kuvajtský vodičský preukaz, čo ale nie je pravidlom.

Pri prekročení hraníc autom sa rovnako vyžaduje zjednanie zákonného poistenia vozidla, o ktoré sa žiada priamo na hraničnom prechode. Po vyplnení príslušného formulára sa zaplatí čiastka 10, 500,- KWD ( 10 dinárov, 500 filsov - na obdobie od jedného dňa až jedného mesiaca), 12, 500,- KWD (12 dinárov, 500 filsov - na dva mesiace), 14, 500,- KWD (14 dinárov, 500 filsov - na tri mesiace) alebo 22, 500,- KWD (22 dinárov, 500 filsov - od 4 mesiacov do jedného roka). Ide o tzv. poistenie tretej strany (pred nehodami spôsobenými treťou osobou). Ďalšie poistenie sa vyžaduje uzavrieť na samotný vodičský preukaz. Táto zvláštna forma poistenia sa realizuje v ktoromkoľvek poisťovacom ústave v krajine (nikdy na hraniciach) a má platnosť totožnú s platnosťou víza, cena opäť 22, 500,- KWD (22 dinárov, 500 filsov).

Zdroj: MZV

Lokácia:

Kuvajt
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
29.6.2020
Európska komisia spustila novú webovú platformu týkajúcu sa voľného pohybu resp. cestovania po celej Európe, ktorá obsahuje nielen základné informácie o šírení koronavírusu, ale aj o aktuálnych opatreniach daného štátu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 7. 2020
sviatok: