www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas (minimálne 6 mesiacov od vstupu) a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na kuvajtskom veľvyslanectve vo Viedni. Pokiaľ máte v pase izraelské pečiatky, môžu byť so získaním kuvajtského víza veľké problémy.
Za udelenie víza sa musí zaručiť tzv. „sponzor", t.j. osoba s trvalým pobytom v Kuvajte, ktorá cudzinca pozve a preberá za jeho pobyt plnú zodpovednosť.
Nie je nemožné získať vízum na štátnej hranici.

Tiež existuje možnosť vybavenia víza prostredníctvom jedného z päťhviezdičkových hotelov (Sheraton, Radisson SAS, Le Meridien, Safir, J.W.Marriott, Regency, Crowne Plaza), ktorý preberá rolu sponzora za svojich hostí. Cudzinci sú však v tomto prípade nútení po celú dobu svojho pobytu v krajine zotrvať práve v tomto hoteli. Tento spôsob najčastejšie využívajú rôzni podnikatelia a obchodníci, ktorí prichádzajú do Kuvajtu po prvý raz, alebo ich zázemie ešte nie je dostatočne vybudované k vybavení víza s iným sponzorom.

Prihlasovacia povinnosť je splnená automaticky: akonáhle cudzinec s platným vízom prekročí hranice, je zaznačený do databázy imigračného úradu, ktorý po celý čas jeho pobytu veľmi starostlivo sleduje dĺžku pobytu v krajine. Jednomesačné "visit visa" je možné predĺžiť až na tri mesiace, avšak pokiaľ sa tak neučiní v danej lehote (minimálne 5 dní pred posledným dňom platnosti víza), za každý deň v Kuvajte bez platného víza sa platí penále 10,-KWD. Pri odjazde z krajiny môžu miestne úrady vymáhať úhradu všetkých pohľadávok, napr. zaplatenie pokuty za dopravný priestupok atď., pretože všetky údaje tohto typu sa sústreďujú v databáze centrálneho imigračného úradu.

Pobytové vízum je možné získať len na základe pracovného povolenia.

Veľvyslanectvo SR v Kuvajte je diplomaticky príslušné aj pre tieto krajiny: Bahrajn, Katar. V konzulárnej pôsobnosti ZÚ SR v Kuvajte je aj KSA, SAE a Omán.

 

Adresa veľvyslanectva Kuvajtu vo Viedni:

Strassergasse 32

1190 Viedeň

Rakúska republika

Tel.: 0043/1 /405 5646

Fax.: 0043/1 /405 5646 13

E - mail: kuwaitem@eunet.at

Úradné hodiny:

pondelok - piatok

09.00 - 15.00

Väčšina cudzincov vstupuje do Kuvajtu cez hraničný prechod na jedinom medzinárodnom letisku v krajine, čím sa proces kontroly týchto dokladov veľmi uľahčuje. Pokiaľ cudzinec vstupuje do krajiny cestným hraničným prechodom (v Kuvajte sú tri: Nuwaisib - južná tepna do Saudskej Arábie, Al-Salmi - západná tepna smerom na Jordánsko, Sýriu a Libanon a Abdalli - prechod na sever do Iraku), musí byť vybavený platným medzinárodným vodičským preukazom, ktorý je tolerovaný pre cudzincov pobývajúcich v krajine na tzv. visit visa. Tento preukaz platí ďalší mesiac. Pokiaľ doba pobytu prekročí 2 mesiace, musí cudzinec požiadať o vystavenie miestneho vodičského preukazu (rovnako tak sa menia visit visa na povolenie k dlhodobému pobytu) formou arabského prekladu domovského vodičského preukazu, ktorý sa na kuvajtskom ministerstve zahraničia legalizuje (poplatok 10,- kuvajtských dinárov, ďalej len KWD). Niekedy miestne orgány vyžadujú dokonca preskúšanie adepta na kuvajtský vodičský preukaz, čo ale nie je pravidlom.

Pri prekročení hraníc autom sa rovnako vyžaduje zjednanie zákonného poistenia vozidla, o ktoré sa žiada priamo na hraničnom prechode. Po vyplnení príslušného formulára sa zaplatí čiastka 10, 500,- KWD ( 10 dinárov, 500 filsov - na obdobie od jedného dňa až jedného mesiaca), 12, 500,- KWD (12 dinárov, 500 filsov - na dva mesiace), 14, 500,- KWD (14 dinárov, 500 filsov - na tri mesiace) alebo 22, 500,- KWD (22 dinárov, 500 filsov - od 4 mesiacov do jedného roka). Ide o tzv. poistenie tretej strany (pred nehodami spôsobenými treťou osobou). Ďalšie poistenie sa vyžaduje uzavrieť na samotný vodičský preukaz. Táto zvláštna forma poistenia sa realizuje v ktoromkoľvek poisťovacom ústave v krajine (nikdy na hraniciach) a má platnosť totožnú s platnosťou víza, cena opäť 22, 500,- KWD (22 dinárov, 500 filsov).

Zdroj: MZV

Lokácia:

Kuvajt
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 8. 2019
sviatok:
dnes:
streda 21.8.
35 °C
zajtra:
štvrtok 22.8.
37 °C