www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

V ostatných rokoch stúpa počet krádeží a lúpežných prepadnutí turistov na Kube. K nárastu obecnej kriminality dochádza nielen v nočných hodinách, ale aj za denného svetla najmä v centre Havany a na Malecóne. Na Kube platia všetky pravidlá opatrnosti ako v iných krajinách Latinskej Ameriky:
- batožinu mať pod stálou kontrolou (najmä na východných plážach Havany – Tarará a Santa María),
- nenocovať, resp. neprespávať v parku a na plážach, v noci a nad ránom pri pohybe mimo ubytovacie zariadenie nemať pri sebe väčšie množstvo peňazí či kameru,
- nenavštevovať ľudoprázdne uličky Havany, prípadne osamotené miesta všeobecne,
- nevoziť so sebou cennosti, obliekať sa nie veľmi nápadne a peniaze si rozdeliť na viac miest a medzi viac osôb,
- autá parkovať vždy na strážených parkoviskách,
- ženám cestujúcim na Kubu samostatne sa odporúča pripojiť sa hneď na letisku k iným turistom a necestovať do Havany samostatne taxíkom (aj oficiálnym), ani sa sama nepohybovať v noci po Havane,
- je praktické mať so sebou ofotografovanú dátovú stránku cestovného dokladu a 2 pasové fotografie.

Kuba sa v ostatných rokoch stala strediskom „sexuálnej turistiky”. Kubánske úrady síce zakročili veľmi rázne proti prostitúcii, napriek tomu v skrytej forme prostitúcia prosperuje ďalej a je na ňu viazaná aj ďalšia kriminalita.

Ubytovanie:
Ubytovanie v hoteloch na Kube, nielen v Havane, ale aj v iných turisticky zaujímavých oblastiach, má dobrú kvalitu. Hotely sú zväčša prevádzkované spoločne so zahraničným partnerom – reťazce známych hotelových značiek prevažne španielskych, talianskych a nemeckých zaručujú štandardnú kvalitu služieb.

Pre cestu na Kubu nie je predpísané žiadne povinné očkovanie, odporúča sa očkovanie proti žltačke typu A i B.
Do úvahy treba zobrať problém s pitnou vodou, voda z miestnej vodovodnej siete nie je vhodná na pitie, piť treba iba vodu kupovanú vo fľaši s neporušeným uzáverom.

Kuba je preslávená svojím rumom. Za prijateľné ceny je možné ochutnať langustu a ďalšie špeciality z morských živočíchov. Typické kubánske jedlo je Congrí (ryža s farebnými fazuľami), Moros y Cristianos (ryža s čiernymi fazuľami). V súčasnosti existuje okrem klasických reštaurácií aj možnosť stravovania v súkromí v tzv. „paladaroch”, kde sú spravidla nižšie ceny a kvalita obsluhy je dobrá. Neodporúča sa konzumácia potravín od drobných predajcov na ulici.

Peniaze treba zásadne meniť iba v bankách, hoteloch a zmenárňach s označením CADECA, nie na ulici. Na Kube dnes existujú dve meny - peso konvertibilní CUC (nahrádza USD) a peso národné CUP (národná mena). Pre cudzincov je povinná výmena cudzej meny za konvertibilné peso CUC (1 CUC = asi 0,8 USD alebo 1,10 EUR alebo 24 CUP).
Na nákup pohonných hmôt do automobilu je potrebné využívať iba turistické dolárové benzínové čerpadlá (cena benzínu špeciál je 0,90 USD za liter). Benzín býva často veľmi nekvalitný, riedený vodou a spôsobuje problémy s prevádzkou vozidla.
Orientačné ceny za požičanie automobilu:
malé autá: Subaru Vivio 45 USD/deň (do 7 dní), 35 USD/deň (nad 7 dní)
stredná trieda: Daewoo Cielo, Mitsubishi Lancer 82 USD/deň (do 7 dní), 79 USD/deň nad 7 dní.
Požičovne áut síce oficiálne deklarujú poistenie v cene prenájmu vozidla, avšak v prípade nehody nemožno vylúčiť, že neposkytnú žiadne hradenie škody. Odporúča sa náhradu škody riešiť na mieste a predísť tak súdnemu konaniu a s tým spojenému prípadnému predĺženiu pobytu v mieste.

Kempovať či nocovať pod šírym nebom síce nie je oficiálne zakázané, avšak pre tento spôsob turistiky nie sú na Kube vytvorené podmienky - kempy neexistujú. Jediný tzv. „ľudový kemping” je určený Kubáncom a podmienky v ňom zďaleka nedosahujú úrovne najjednoduchších kempov v Európe. Kubánska polícia vykazuje osoby nocujúce na plážach do hotela.

Zvýšené nebezpečenstvo výskytu hurikánov v Karibskej oblasti sa týka najmä obdobie júl-november. Na Kube existuje funkčný systém sledovania výskytu tropických cyklónov a s tým spojenej ochrany obyvateľov včítane zahraničných turistov. V prípade vzniku nebezpečenstva je nutné sa riadiť inštrukciami a požiadavkami jednotiek záchranného systému. Aktuálny monitoring výskytu tropických búrok môžete nájsť na webových stránkach, napríklad www.zmenyklimatu.estranky.cz.

Situáciu ohľadne výskytu horúčky dengue je možné na Kube považovať za stabilizovanú. Naďalej sa však odporúča nepodceňovať toto ochorenie a v prípade výskytu zvýšených teplôt a zhoršenia zdravotného stavu neodkladne vyhľadať lekára. Informácie o dengue sú k dispozícii na internetových stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie www-who.int/topics/dengue/en/. Ide o akútne horúčkovité onemocnenie vírusového pôvodu s príznakmi podobnými chrípke. Nákaza sa prenáša bodnutím komára. Preventívnym opatrením je používanie repelentov a sietí proti moskytom. Účinné očkovanie neexistuje.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Kuba
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:
dnes:
piatok 3.4.
27 °C
zajtra:
sobota 4.4.
25 °C