www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

V ostatných rokoch stúpa počet krádeží a lúpežných prepadnutí turistov na Kube. K nárastu obecnej kriminality dochádza nielen v nočných hodinách, ale aj za denného svetla najmä v centre Havany a na Malecóne. Na Kube platia všetky pravidlá opatrnosti ako v iných krajinách Latinskej Ameriky:
- batožinu mať pod stálou kontrolou (najmä na východných plážach Havany – Tarará a Santa María),
- nenocovať, resp. neprespávať v parku a na plážach, v noci a nad ránom pri pohybe mimo ubytovacie zariadenie nemať pri sebe väčšie množstvo peňazí či kameru,
- nenavštevovať ľudoprázdne uličky Havany, prípadne osamotené miesta všeobecne,
- nevoziť so sebou cennosti, obliekať sa nie veľmi nápadne a peniaze si rozdeliť na viac miest a medzi viac osôb,
- autá parkovať vždy na strážených parkoviskách,
- ženám cestujúcim na Kubu samostatne sa odporúča pripojiť sa hneď na letisku k iným turistom a necestovať do Havany samostatne taxíkom (aj oficiálnym), ani sa sama nepohybovať v noci po Havane,
- je praktické mať so sebou ofotografovanú dátovú stránku cestovného dokladu a 2 pasové fotografie.

Kuba sa v ostatných rokoch stala strediskom „sexuálnej turistiky”. Kubánske úrady síce zakročili veľmi rázne proti prostitúcii, napriek tomu v skrytej forme prostitúcia prosperuje ďalej a je na ňu viazaná aj ďalšia kriminalita.

Ubytovanie:
Ubytovanie v hoteloch na Kube, nielen v Havane, ale aj v iných turisticky zaujímavých oblastiach, má dobrú kvalitu. Hotely sú zväčša prevádzkované spoločne so zahraničným partnerom – reťazce známych hotelových značiek prevažne španielskych, talianskych a nemeckých zaručujú štandardnú kvalitu služieb.

Pre cestu na Kubu nie je predpísané žiadne povinné očkovanie, odporúča sa očkovanie proti žltačke typu A i B.
Do úvahy treba zobrať problém s pitnou vodou, voda z miestnej vodovodnej siete nie je vhodná na pitie, piť treba iba vodu kupovanú vo fľaši s neporušeným uzáverom.

Kuba je preslávená svojím rumom. Za prijateľné ceny je možné ochutnať langustu a ďalšie špeciality z morských živočíchov. Typické kubánske jedlo je Congrí (ryža s farebnými fazuľami), Moros y Cristianos (ryža s čiernymi fazuľami). V súčasnosti existuje okrem klasických reštaurácií aj možnosť stravovania v súkromí v tzv. „paladaroch”, kde sú spravidla nižšie ceny a kvalita obsluhy je dobrá. Neodporúča sa konzumácia potravín od drobných predajcov na ulici.

Peniaze treba zásadne meniť iba v bankách, hoteloch a zmenárňach s označením CADECA, nie na ulici. Na Kube dnes existujú dve meny - peso konvertibilní CUC (nahrádza USD) a peso národné CUP (národná mena). Pre cudzincov je povinná výmena cudzej meny za konvertibilné peso CUC (1 CUC = asi 0,8 USD alebo 1,10 EUR alebo 24 CUP).
Na nákup pohonných hmôt do automobilu je potrebné využívať iba turistické dolárové benzínové čerpadlá (cena benzínu špeciál je 0,90 USD za liter). Benzín býva často veľmi nekvalitný, riedený vodou a spôsobuje problémy s prevádzkou vozidla.
Orientačné ceny za požičanie automobilu:
malé autá: Subaru Vivio 45 USD/deň (do 7 dní), 35 USD/deň (nad 7 dní)
stredná trieda: Daewoo Cielo, Mitsubishi Lancer 82 USD/deň (do 7 dní), 79 USD/deň nad 7 dní.
Požičovne áut síce oficiálne deklarujú poistenie v cene prenájmu vozidla, avšak v prípade nehody nemožno vylúčiť, že neposkytnú žiadne hradenie škody. Odporúča sa náhradu škody riešiť na mieste a predísť tak súdnemu konaniu a s tým spojenému prípadnému predĺženiu pobytu v mieste.

Kempovať či nocovať pod šírym nebom síce nie je oficiálne zakázané, avšak pre tento spôsob turistiky nie sú na Kube vytvorené podmienky - kempy neexistujú. Jediný tzv. „ľudový kemping” je určený Kubáncom a podmienky v ňom zďaleka nedosahujú úrovne najjednoduchších kempov v Európe. Kubánska polícia vykazuje osoby nocujúce na plážach do hotela.

Zvýšené nebezpečenstvo výskytu hurikánov v Karibskej oblasti sa týka najmä obdobie júl-november. Na Kube existuje funkčný systém sledovania výskytu tropických cyklónov a s tým spojenej ochrany obyvateľov včítane zahraničných turistov. V prípade vzniku nebezpečenstva je nutné sa riadiť inštrukciami a požiadavkami jednotiek záchranného systému. Aktuálny monitoring výskytu tropických búrok môžete nájsť na webových stránkach, napríklad www.zmenyklimatu.estranky.cz.

Situáciu ohľadne výskytu horúčky dengue je možné na Kube považovať za stabilizovanú. Naďalej sa však odporúča nepodceňovať toto ochorenie a v prípade výskytu zvýšených teplôt a zhoršenia zdravotného stavu neodkladne vyhľadať lekára. Informácie o dengue sú k dispozícii na internetových stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie www-who.int/topics/dengue/en/. Ide o akútne horúčkovité onemocnenie vírusového pôvodu s príznakmi podobnými chrípke. Nákaza sa prenáša bodnutím komára. Preventívnym opatrením je používanie repelentov a sietí proti moskytom. Účinné očkovanie neexistuje.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Kuba
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.6.2019
V sobotu 7. septembra 2019 sú pozvaní všetci tí, ktorí si ctia tradície, ktorí milujú folklór a ktorí sa chcú stretnúť v Banskej Bystrici, aby si spoločne pripomenuli neoceniteľnú históriu a s ňou späté mnohé kultúrne zvyky a tradície.
20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 6. 2019
sviatok: