Opočno

Publikované: 9.7.2008
Mnoho obchodných ciest bolo tak dôležitých, že na nich panovníci či šľachta nechali vybudovať hrady. Opočno nie je výnimka. Na mieste tohto zámku stálo zrejme najskôr hradisko, ktoré sa neskôr zmenilo na kniežací hrad, na ktorom podľa Kosmovej kroniky sídlili Přemyslovci.

Opočno, zvonica      V 13. storočí hrad prešiel do rúk rodu Drslavicov, ktorí naproti starému hradu vybudovali nový gotický hrad. Po vystriedaní mnohých majiteľov získali hrad koncom 15. storočia Trčkovia z Lípy. Zdenek Trčka z Lípy začal s renesančnou prestavbou a v diele pokračoval aj jeho nasledovateľ. Pod touto Opočno, Mariánsky stĺpmasívnou prestavbou zmizli zvyšky pôvodného gotického hradu. 

    Trčkovci sa po Bielej hore stali jedným z najbohatších rodov v Čechách, a to vďaka chytro nakupovanému majetku, skonfiškovanému pobielohorským emigrantom. Trčkovci sa veľmi zblížili s Albrechtom z Valdštejna, ktorý sa okrem iného zapojil do potlačenia povstania na ich území. Trčkovci sa však podieľali na sprisahaní proti Valdštejnovi a za trest ich rozsiahly majetok celý prepadol cisárovi. Ferdinand II. trčkovské panstvo rozdelil medzi svojich verných. Opočno, námestieOpočno získali bratia Rudolf a Jeroným Colloredo z Wallsee. Keď koncom 17. storočia zámok utrpel rozsiahle škody kvôli požiaru, začala sa jeho baroková prestavba. Sgrafita nahradili barokové fasády a zmizla aj veža nad hlavným krídlom. Počiatkom 18. storočia pribudla kaplnka sv. Anny a koncom prvej polovice rovnakého storočia barokovo upravili aj doposiaľ renesančnú záhradu.                     

Opočno, zámok      Počiatok 19. storočia znamenal, že sa barokovej podoby zámku začal dotýkať empír. Záhrada sa začala meniť na rozľahlý anglický park s vodopádmi, kaskádami, romantickými zákutiami, mostíkmi, atď. Koncom storočia na Opočno preniesli rodovú obrazáreň. V 20. storočí sa začala ďalšia prestavba, ktorá mala zámok navrátiť do starých romantických čias. V roku 1922 niektoré časti zámku sprístupnili verejnosti. Počas druhej svetovej vojny zámok skonfiškovali nacisti. Po vojne zámok pripadol do rúk štátu.

 

Prehliadka zámku bez sprievodcu nie je možná.

Prehliadka trvá cca 75 min.

(historické interiéry, obrazárne, knihovna, ásijské zbrane, zbrojnica)

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Prazak, č.2, č.3, č.4, č.5



Diskusia k článku (0)


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
6 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X