www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Kopidlno - mesto historických rodov

ČR: Kopidlno - mesto historických rodov

Publikované: 1.9.2013
Mesto Kopidlno je vytvorené z bývalých samostatných obcí. Pozostáva z častí: Kopidlno, Drahoraz, Mlýnec, Ledkov a Pševes. V roku 1998 určil predseda poslaneckej snemovne obec Kopidlno za mesto.

Palmový skleníkPalmový skleník v zimeZámok pohľadom cez rieku

História

Historický názov mestečka je Kopidlno nad Leštinou. Pomenovanie vzniklo podľa liečivej byliny „kopidlení“(praslička roľná), ktorá rastie v okolitých lesoch. Prvé písomné zmienky sú z roku 1322. V roku 1514 získalo Kopidlno štatút mesta. Vlastníci a osobnosti v Kopidlne boli: Schlikovci, Thurn-Taxisovci, páni Kopidlanšskí, Haugvicovci, Albrecht z Valdštejna, Ditrichsteinovci, Trčkovci. Mesto Kopidlno, na rozdiel od ostatných miest v stredoveku, nebolo obohnané hradbami. Rok 1925 znamenal pre mesto významný technický pokrok, v tomto roku bola dokončená elektrifikácia a taktiež bolo zapojené pouličné osvetlenie. V roku 1936 bol postavený obecný dom pre chudobných a nemajetných. Obdobie od roku 1939 do roku 1945 boli pre mesto obdobím utrpenia a obdobím bojov národa. V októbri 1939 vznikla na Kopidlensku ilegálna skupina „Podzemné hnutie českého odboja domáceho v Prahe“, ktorá sa zapojila do odbojovej organizácie.

Kostol Kopidlno

Pamiatky

Pri juhovýchodnej strane námestia, na začiatku rozsiahleho parku stojí pri hrádzi zámockého rybníka zámok. Od roku 1948 sa zámok účelovo využíva ako sídlo SOU a OÚ Kopidlno. Okolo zámku sa rozprestiera rozsiahly park. V rámci úpravy parku v 19. storočí bol v jeho areáli vybudovaný palmový skleník. Naproti kostolu sa nachádza dekanstvo, baroková stavba vybudovaná v roku 1705. Vo svahu v blízkosti námestí je situovaný Kostol sv. Jakuba Väčšieho a galéria barokových skulptúr – stavba vznikla na mieste bývalého gotického kostola zo 14. storočia. Ďalšie pamiatky, ktoré môžete nájsť v Kopidlne sú: Pomník na hrobe Františka Hilmara, či Kostol sv. Petra a Pavla v Drahorazi.

Kostol a faraZámok KopidlnoSocha Krista

Zaujímavosti v okolí

Hrad a zámok Staré Hrady je unikátny renesančný komplex vzdialený 8,7 km od Kopidlna. Zámok Dětenice leží na okraji Českého raja, renesančný zámok prešiel barokovou klasicistickou úpravou (10,9 km). Loučeň je romantický zámok s rozľahlým parkom – 23,2 km. Obnovená stará knihárska dielňa je k povšimnutiu v Múzeu knihárstva Rožďalovice ( 9,2 km). Loreta – vrch s barokovou kaplnkou – pútnické miesto: niekedy pokladaná za bránu do Českého raja – 1,3 km. Pomníky Karla Havlíčka Borovského z r. 1909 a Majstra Jána Husa z r. 1925 nájdeme v Libáni 9,7 km od Kopidlna. Jediná zoologická záhrada v Stredočeskom kraji leží v dostupnosti po 17,5 km dlhej cyklotrase v mestě Chleby.

Text: Staňková Nika

Foto: kopidlno.czDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Zámok Loučeň - miesto, kde to žije - VIDEO
Publikované: 8.11.2011
Bezchybná ukážka toho, ako sa dá zatraktívniť dedičstvo staré stovky rokov. Zámok Loučeň je stelesnením kvalitne realizovaného investičného zámeru. Rekonštrukcia pred pár rokmi stála veľa peňazí a tak si teraz zámok musí na sebe nejako zarobiť.

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s deťmi
Publikované: 18.8.2013
Malú zoologickú záhradu Chleby nájdeme v rovnomennej obci neďaleko mesta Nymburk v Stredočeskom kraji. Z Prahy a okolitých obcí je dobre dostupná predovšetkým autom vďaka neďaleko ležiacej diaľnici D11.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – mesto na Labe
Známe krkonošské mesto leží v nadmorskej výške 477 metrov pod najvyšším vrcholom Krkonôš – Sněžko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

3.5.2021
Robí vám problém pochopiť vrstevnice alebo neviete čítať z mapy? Tak navštívte Slovenské múzeum máp v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici, kde si okrem iného vyskúšate výrobu máp či svoj vlastný model fiktívnej krajiny.
30.4.2021
Podľa prvého Slovenského SMART City Indexu, ktorý bilancoval dáta za rok 2020 a porovnal ich s rokom 2019 v šiestich referenčných oblastiach sa stala Bratislava najinteligentnejším mestom Slovenska.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 6. 5. 2021
sviatok:Hermína
dnes:
štvrtok 6.5.
14 °C
zajtra:
piatok 7.5.
15 °C