www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Kopidlno - mesto historických rodov

ČR: Kopidlno - mesto historických rodov

Publikované: 1.9.2013
Mesto Kopidlno je vytvorené z bývalých samostatných obcí. Pozostáva z častí: Kopidlno, Drahoraz, Mlýnec, Ledkov a Pševes. V roku 1998 určil predseda poslaneckej snemovne obec Kopidlno za mesto.

Palmový skleníkPalmový skleník v zimeZámok pohľadom cez rieku

História

Historický názov mestečka je Kopidlno nad Leštinou. Pomenovanie vzniklo podľa liečivej byliny „kopidlení“(praslička roľná), ktorá rastie v okolitých lesoch. Prvé písomné zmienky sú z roku 1322. V roku 1514 získalo Kopidlno štatút mesta. Vlastníci a osobnosti v Kopidlne boli: Schlikovci, Thurn-Taxisovci, páni Kopidlanšskí, Haugvicovci, Albrecht z Valdštejna, Ditrichsteinovci, Trčkovci. Mesto Kopidlno, na rozdiel od ostatných miest v stredoveku, nebolo obohnané hradbami. Rok 1925 znamenal pre mesto významný technický pokrok, v tomto roku bola dokončená elektrifikácia a taktiež bolo zapojené pouličné osvetlenie. V roku 1936 bol postavený obecný dom pre chudobných a nemajetných. Obdobie od roku 1939 do roku 1945 boli pre mesto obdobím utrpenia a obdobím bojov národa. V októbri 1939 vznikla na Kopidlensku ilegálna skupina „Podzemné hnutie českého odboja domáceho v Prahe“, ktorá sa zapojila do odbojovej organizácie.

Kostol Kopidlno

Pamiatky

Pri juhovýchodnej strane námestia, na začiatku rozsiahleho parku stojí pri hrádzi zámockého rybníka zámok. Od roku 1948 sa zámok účelovo využíva ako sídlo SOU a OÚ Kopidlno. Okolo zámku sa rozprestiera rozsiahly park. V rámci úpravy parku v 19. storočí bol v jeho areáli vybudovaný palmový skleník. Naproti kostolu sa nachádza dekanstvo, baroková stavba vybudovaná v roku 1705. Vo svahu v blízkosti námestí je situovaný Kostol sv. Jakuba Väčšieho a galéria barokových skulptúr – stavba vznikla na mieste bývalého gotického kostola zo 14. storočia. Ďalšie pamiatky, ktoré môžete nájsť v Kopidlne sú: Pomník na hrobe Františka Hilmara, či Kostol sv. Petra a Pavla v Drahorazi.

Kostol a faraZámok KopidlnoSocha Krista

Zaujímavosti v okolí

Hrad a zámok Staré Hrady je unikátny renesančný komplex vzdialený 8,7 km od Kopidlna. Zámok Dětenice leží na okraji Českého raja, renesančný zámok prešiel barokovou klasicistickou úpravou (10,9 km). Loučeň je romantický zámok s rozľahlým parkom – 23,2 km. Obnovená stará knihárska dielňa je k povšimnutiu v Múzeu knihárstva Rožďalovice ( 9,2 km). Loreta – vrch s barokovou kaplnkou – pútnické miesto: niekedy pokladaná za bránu do Českého raja – 1,3 km. Pomníky Karla Havlíčka Borovského z r. 1909 a Majstra Jána Husa z r. 1925 nájdeme v Libáni 9,7 km od Kopidlna. Jediná zoologická záhrada v Stredočeskom kraji leží v dostupnosti po 17,5 km dlhej cyklotrase v mestě Chleby.

Text: Staňková Nika

Foto: kopidlno.czDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Zámok Loučeň - miesto, kde to žije - VIDEO
Publikované: 8.11.2011
Bezchybná ukážka toho, ako sa dá zatraktívniť dedičstvo staré stovky rokov. Zámok Loučeň je stelesnením kvalitne realizovaného investičného zámeru. Rekonštrukcia pred pár rokmi stála veľa peňazí a tak si teraz zámok musí na sebe nejako zarobiť.

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s deťmi
Publikované: 18.8.2013
Malú zoologickú záhradu Chleby nájdeme v rovnomennej obci neďaleko mesta Nymburk v Stredočeskom kraji. Z Prahy a okolitých obcí je dobre dostupná predovšetkým autom vďaka neďaleko ležiacej diaľnici D11.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – mesto na Labe
Známe krkonošské mesto leží v nadmorskej výške 477 metrov pod najvyšším vrcholom Krkonôš – Sněžko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 9. 2021
sviatok:Zdenka
dnes:
štvrtok 23.9.
18 °C
zajtra:
piatok 24.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X