www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Chlumec nad Cidlinou - miesto, kde sa zastavil čas - VIDEO

ČR: Chlumec nad Cidlinou - miesto, kde sa zastavil čas - VIDEO

Publikované: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – mestečko, ktorému dominuje zámok Kinských, ktorý sa hrdo týči nad riekou Cidlinou, ale tiež miesto, kde sa zdá, akoby sa zastavil čas. Bohužiaľ ale v dobe, na ktorú nemá český národ príliš príjemné spomienky.

V Chlumci nad Cidlinou žije viac než 5 tisíc obyvateľov. Sobotné dopoludnie vyzerá ako normálny pracovný deň. Ľudia v uliciach, množstvo áut a taký ten správny mestský ruch. Úderom dvanástej sa ale všetko mení. Z otvorených okien vonia obed a v Chlumci nad Cidlinou nie je, okrem pár výnimiek, ani noha. Zatvorili aj turistické informácie, ktoré sú v Chlumci súčasťou obchodíku s knihami, a kde nedostanete o meste viac informácií, než sa vojde na jeden malý leták.

Len cukráreň, pred ktorou stojí umelá postava kuchára či cukrára, ktorá sa má snažiť nalákať vás dovnútra, krčma, ktorá zdá sa, nezatvára nikdy a hotel Astra, neprehliadnuteľná ružová budova označená neónmi, zostali otvorené.

Chlumec nad Cidlinou - Hotel Astra

Späť do 80. rokov s hotelom Astra

V hoteli s dvoma hviezdami sa ubytovalo niekoľko nemeckých mladíkov. A pretože jedálny lístok je ako v češtine, tak v nemčine, nemajú problém objednať si na čo majú chuť. V zafajčenej reštaurácií, kde je všetko štylizované tak nejako po starom, hrá hlasno hudba a na jedlo, ktoré si objednali, sadajú všadeprítomné muchy. V hoteli, kde ponúkajú jeden kus olivy za 3 koruny, sa ale asi niet čomu diviť.

Podobne ako sa nikto príliš nestará o hotel Astra, nikto sa nestará ani o zvyšok mesta. Adaptáciu na rýchlu modernú dobu stihlo v Chlumci len pár obchodíkov. Ale výklady väčšiny chlumeckých obchodníkov, ktoré by mali prichádzajúcich nalákať do vnútra, vyzerajú hrozivo. Napríklad papiernictvo vystavilo rôzne veľké papierové tácky, na ktorých sa obyčajne podávajú údeniny a autoservis, strategicky umiestnený hneď na rohu veľkej svetelnej križovatky, zase autodiely, s ktorými by sa dnes dala opraviť asi už len Škoda MB.

Chlumec nad CidlinouChlumec nad CidlinouChlumec nad Cidlinou

 

Chlumec nad Cidlinou

Krehké spojenie s rodom Kinských

Neprehliadnuteľný je kostol sv. Voršily, ktorý by si ale zaslúžil novú fasádu. Príjemný priestor okolo mariánskeho stĺpu pokazil supermarket a s parkoviskom, ktoré k nemu patrí. V samotnom centre mesta vyzerá pekne snáď len zeleno nahodený Mestský úrad a budova základnej umeleckej školy. Žalostne málo na miesto, ktoré preslávil hlavne rod Kinských.

Chlumec nad Cidlinou - zámok Karlova Koruna

Chlumec nad Cidlinou - zámok Karlova KorunaChlumec nad Cidlinou - zámok Karlova KorunaChlumec nad Cidlinou - zámok Karlova Koruna

Zámok Kinských - Karlova Koruna, jedna z najvýznamnejších barokových stavieb v Česku, celkom bez problémov prečkal dlhú dobu po konfiškácii, keď poslúžil Národnej galérii ako priestor pre expozíciu s názvom Barok v Čechách a dnes opäť slúži na relax a odpočinok.  

Rod Kinských preslávil Chlumec nad Cidlinou tiež chovom koní špecifickej farby palomino, s ktorými sa ale pred pár rokmi presťahoval z Chlumca do Hradišťka, kúsok od obce Sadská.

kone kinských

Pri zastávke v meste stojí za návštevu tiež bývalý kláštor Lorety z roku 1719, ktorý neskôr slúžil ako nemocnica a dnes je v ňom umiestnená expozícia poľnohospodárskeho náradia a histórie mesta. Vôbec najstaršiu pamiatku mesta, kostol sv. Trojice, nájdete neďaleko centra.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poděbrady - polabská srdcová záležitosť - VIDEO
Publikované: 23.3.2010
Neveľké kúpeľné mesto, kde sa nevypláca štartovať auto, je spestrením inak monotónnej polabskej krajiny. Keď ale prechádzate, stojí za to sa tam zastaviť.

Hořice: múzeum kameňa otvorené
Publikované: 21.5.2019
Hořice na Jičínsku otvorili po 3,5 roku opravené múzeum s novou expozíciou o ťažbe, spracovaní a využití pieskovca. Oprava novorenesančnej budovy z roku 1877 bola súčasťou česko-poľského projektu. Múzeum je otvorené denne okrem pondelka.

Hrad Kunětická hora – opravy neobmedzia návštevnícku sezónu
Publikované: 21.8.2018
Hrad na rovnomennom vrchu čaká zásadná rekonštrukcia, ktorá sprístupní doposiaľ zatvorené miesta. Opravy sú plánované po etapách do štyroch rokov a nezasiahnu do návštevníckej sezóny. Kultúrna pamiatka tak ukáže časti, ktoré navrhol v 20. rokoch architekt Dušan Jurkovič.

Kutná Hora: Svätomartinské trhy
Publikované: 2.11.2017
Palackého námestie v Kutnej Hore bude v sobotu 4. novembra od 10. hodiny patriť svatomartinským oslavám. Ten, kto plánuje navštíviť kostnicu alebo chrám sv. Barbory, bude príjemne prekvapený. Zabavíte sa pri hudobnom vystúpení a môžete si zakúpiť mladé víno či regionálne výrobky na remeselných trhoch.

ČR, Kutná Hora: rodný dom Mikuláša Dačického
Publikované: 13.5.2017
Meštiansky dom z 15. storočia prešiel v roku 2015 rozsiahlou rekonštrukciou. Od februára 2016 slúži táto znovuobnovená kultúrna pamiatka ako vzdelávacie a kultúrne centrum. Historický dom je síce moderne vybavený, ale niekoľko dochovaných prvkov sa podarilo zreštaurovať a citlivo začleniť.

Kutná Hora: pamiatky UNESCO ČR na jednom mieste
Publikované: 24.9.2016
V nepriaznivom počasí máte jedinečnú možnosť pozrieť si interaktívnu expozíciu UNESCO v Dačického dome a zoznámiť sa tak nielen s organizáciou a jej činnosťou, ale tiež s pamiatkami Českej republiky, ktoré sú zapísané na jej zoznam.

ČR: Hořice - mesto kameňa a sladkých trubičiek - VIDEO
Publikované: 23.8.2011
Nie je veľa miest, ktoré si človek pamätá úplne odlišne. Hořice sú jedným z nich.

ČR: Kutná Hora - mesto striebra - VIDEO
Publikované: 25.5.2010
Prechádzka Kutnou Horou sa premení na šprint, ak budete chcieť vidieť všetky jej pamiatky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí ani víkend.

ČR: Kolín historický, priemyselný i hudobný - VIDEO
Publikované: 4.5.2010
Upravené námestie, uprostred fontána, morový stĺp a okolo je rozhádzaných pár stánkov s ovocím, zeleninou a kvetinami. Len málokto sa niekam ponáhľa.

Sadská: kopec nad polabskou rovinou - VIDEO
Publikované: 27.4.2010
Kúsok od Poděbrad, necelých 40 kilometrov od Prahy v okrese Nymburk nájdete obec Sadská – historicky veľmi zaujímavé miesto.

Nymburk: inšpirácia Bohumila Hrabala - VIDEO
Publikované: 3.8.2010
Nymburk – okresné mesto stredných Čiech je a zrejme vždy bude v tieni neďalekých kúpeľov Poděbrady. Nemá síce ani liečivé pramene, miest, ktoré ale človek môže obdivovať, má Nymburk dostatok. Napríklad stredoveké hradby alebo Postřižinské pivo.

ČR, Liblice: zámok - perla baroka - VIDEO
Publikované: 16.4.2013
Krajina okolo Neratovic, tak neslávne známeho miesta, ktoré je tŕňom v oku všetkým ekológom, môže byť prekvapivo rôznorodá a zaujímavá . Bola by to pochabosť tento kúsok zeme odsúdiť len preto, že tam stojí Spolana. Snáď všetkých váhavých presvedčíme našou pozvánkou do Liblice, obce ležiacej neďaleko od nej ale zároveň už na prahu Chránenej krajinnej oblasti Kokořínsko.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Bečváry: domov punkera Kodyma
Zámok Bečváry stojí asi 15 kilometrov od Kolína. V roku 1995 ho kúpil Robert Kodym. Nebyť neho, z...

ČR: Pardubice – atmosféra východných Čiech
Pardubice – takmer stotisícové mesto ležiace na sútoku Labe a Chrudimky, ktoré je preslávené hlav...

ČR: Mělník
Mělník, mesto preslávené vinnou révou a sútokom Labe s Vltavou. Leží len 30 kilometrov od Prahy a...

ČR: Kralupy - mesto bez námestia a radnice
Dvadsaťtisícové mesto neďaleko od Prahy má smutnú históriu. Najväčšiu ujmu utrpelo koncom 2. svet...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:Leopold
dnes:
piatok 15.11.
11 °C
zajtra:
sobota 16.11.
11 °C