www.infoglobe.sk » Krajina kontrastov, na ktorú vám nestačí len jedna návšteva

Krajina kontrastov, na ktorú vám nestačí len jedna návšteva

Publikované: 31.7.2019
Bujaré fiesty, tradičné mariachi, pyramídy s tisícročnou históriou, nezlomná Frida Kahlo, nebezpečné drogové kartely, pôsobivá tradícia Diá de los Muertos, chutné tacos aj legendárna kukurica. Mexiko nesie v sebe mnoho podôb, ktoré sa spolu zlievajú do pestrofarebného cestovateľského sna.

Cestovateľské kino sa v utorok 13. augusta v KC Dunaj vyberie do krajiny, z ktorej pochádzajú príbehy Mayov, Aztékov, Zapotékov a ďalších veľkých civilizácii. Návštevníci si užijú adrenalín španielskych dobyvateľov a popália sa pikantnou mexickou kuchyňou. Okrem slávnych pyramíd Chichén Itzá uvidia dôležité pamiatky Mexika, prejdú sa dejinami Mezoameriky, zistia, ako sa správne pije tequila aj to, čo je práve v móde medzi mexickou mládežou. Sprievodcom bude Adrián Drugda, ktorý Mexiko pozná ako vlastnú dlaň.

Cestovateľské kino - Mexiko

V texte, ktorý ste pre túto prednášku napísali, ste vymenovali také obrovské množstvo pamiatok či miest, ktoré Mexiko ponúka, že je to priam až neuveriteľné. Čo je podľa vás to naj, čo by človek mal pri návšteve Mexika určite vidieť alebo zažiť?

Adrián Drugda: Je len logické, že Mexiko je krajina – fenomén. Je to najväčšia španielsky hovoriaca krajina do počtu obyvateľov na svete a druhá za Argentínou, čo sa týka teritória. Celý juh je veľmi historický a mimoriadne rôznorodý. V krajine je sústredených asi 60 kmeňov obyvateľstva, najmä medzi hlavným mestom a Kankúnom, čiže od južných pacifických pláží až severozápadu Karibiku. Na severe krajiny nájdeme púšte, opustené pláže, ktoré scénericky patria medzi najkrajšie na svete, prérie hovädzieho dobytka, krásne ženy a pomerne málo koloniálneho dedičstva. Juh je teda to zaujímavé, zvlášť keď má človek málo času, lebo je to všetko poukladané takmer vedľa seba. Medzi krásne mestá patria rozhodne Acapulco, Puebla, Oaxaca, San Cristóbal de las Casas a Mérida. Tieto koloniálne mestá vyžarujú úžasnú atmosféru. Medzi najkrajšie predkolumbovské pamiatky patria Teotihuacán, Monte Albán, Uxmal a Palenque. A len na Yukatánskom polostrove sú desiatky prekrásnych predkolumbovských pamätihodností. Všetko je však otázkou vkusu a niekto môže povedať, že to vidí úplne inak a najviac si zamiluje moderné mestá ako Monterrey či Guadalajáru.

 

Hovoríte, že Mexiko poznáte ako svoju vlastnú dlaň. Koľkokrát ste Mexiko navštívili alebo koľko času ste v tejto krajine strávili?

Adrián Drugda: Mexiko som navštívil po prvýkrát pred 11 rokmi a mal som možnosť ho takmer celé prejsť. Spočiatku ako nadšený cestovateľ, no neskôr ako profesionálny sprievodca s počtom vyše 1000 klientov v Mexiku. Na kilometre je to niečo vyše 140 000 km, teda keď pridáme aj súkromné cesty. Na juhu v okolí hlavného mesta som zväčša pracoval ako sprievodca a na severe prežíval obdobia pracovného voľna. V severomexickom meste Hermosillo som sa tiež oženil. Toto mesto asi nik nepozná, ale má okolo milión obyvateľov a je to hlavné mesto štátu Sonora, susediace s americkou Arizonou. Mexiko je však také veľké, že keď ho raz prejdete, zmení sa natoľko, že môžete začať cestovať odznova.  

 

Prečo ste sa vlastne vôbec po prvýkrát vybrali do tejto krajiny. Aké dojmy ste z nej mali?

Adrián Drugda: Prvýkrát to bola zvedavosť spoznať mexický fenomén, túžba spoznať krajinu vybíjaných sombrér, tequily a najstarších amerických civilizácií. Všetko to nakoniec prišlo odtiaľto. Môj dojem bol ale popravde zmiešaný. Na jednej strane nádherné prostredie komerčného Karibiku, svetoznáme pyramídy a najväčšie mesto Ameriky – Mexico City. Na druhej strane vyše 120 miliónov obyvateľov, a tým pádom obrovské kultúrne a sociálne rozdiely. Je to krajina kontrastov a je takmer nemožné si na ňu vytvoriť objektívny názor za dva týždne, čo je dĺžka jedného priemerného zájazdu. Stále sa o to však pokúšam a o Mexiku s nadšením rozprávam.

 

Čo vás osobne na Mexiku fascinuje?

Adrián Drugda: Asi to bude kontrast juhu a severu. Na juhu žijú úplne iní ľudia, povahovo aj rasovo. Dole sú ľudia viac indiánsky vyzerajúci, sú menší v priemere aj o desať centimetrov, tmavší, oveľa skromnejší a často chudobnejší – oblasť etnicky pripomínajúca májsku Guatemalu a veľkú časť strednej Ameriky. Severná polovica Mexika je podobnejšia juhu Spojených štátov amerických. Jedia sa tu steaky, ľudia sa často lúčia slovom „bye“, aj keď možno nevedia nič anglicky, je tu viac priemyslu a komercie. Postavte vedľa seba Mexičana zo severu a z juhu a nepoviete, že sú krajania.

 

V Cestovateľskom kine budete hovoriť aj o mexickej kuchyni. Čo z nej treba aspoň raz za život ochutnať?

Adrián Drugda: Ťažko povedať. Kuchyňa je veľmi rôznorodá. Už základná strava sa neskladá ako u nás z chleba, ale základom je kukuričná tortilla. Teda pšenica a pšeničná múka stále nenašli svoje pevné miesto v jedálničku, rovnako nie kvasnice. Všetko je o kukurici. V minulosti kukurica tvorila okolo 85 percent podielu stravy. Známe sú tamales, čo je kukuričná kaša varená v kukuričnom liste, quesadillas, čo sú placky plnené syrom a často zeleninou a mäsom. Totopos, u nás známe skôr ako nachos s guacamole – avokádovou nátierkou. Samozrejme tequila a mezcal, čo sú najznámejšie pálenky vyrobené zo sukulentov pripomínajúcich kaktus.

 

Adrián Drugda

je rodák z Bratislavy, ktorý ako profesionálny sprievodca brázdi Kubu, Latinskú Ameriku a ďalšie exotické krajiny. Na tento cestovateľský kolotoč nastúpil pred jedenástimi[1]  rokmi a odvtedy prešiel viac ako 50 krajín sveta. Má rád dobrodružstvo a tvrdí, že človeka najviac obohatí cestovanie, ale len pokiaľ môže kultúru inej krajiny pochopiť nielen hlavou, ale aj srdcom.

 

13. 8. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky TU

Event TU



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko: Ciudad Juárez – Drogová križovatka
Publikované: 17.5.2013
Pokiaľ nie je Ciudad Juárez najnebezpečnejším mestom na svete, tak je rozhodne jedno z najnebezpečnejších. Je to mesto, kam turisti príliš nesmerujú, možno iba tí, ktorí si neuvedomujú všadeprítomnú hrozbu, ktorá dlhé roky sužuje miestnych obyvateľov. Kartely.

Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula
Publikované: 15.6.2021
El Cañón del Sumidero, ako ho poznáme dnes, sa začal vytvárať asi pred 70 miliónmi rokov pôsobením tektonických pohybov známych ako Horts-Graben. Skaly vznikli približne pred 136 miliónmi rokov a boli vytvorené na základe sedimentov a minerálov vápnika. Dnes je kaňon vďaka veľkému ekologickému bohatstvu národným parkom. Rozsiahlu faunu tu tvoria napr. jaguáre, krokodíly, pelikány, volavky, opice a dravce.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 10.3.2023
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 3.3.2023
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto
Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X