www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: späť do sedemdesiatych rokov - VIDEO

ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: späť do sedemdesiatych rokov - VIDEO

Publikované: 2.10.2012
Mesto Žďár nad Sázavou je známe hlavne vďaka Santiniho pútnickému kostolu Svätého Jana Nepomuckého na Zelenej hore, zapísaného do Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kto by tento zázrak hory hľadal v centre, bol by sklamaný. Stojí totiž na kraji mesta. My ale napriek tomu zostaneme v centre Žďáru a kostolu sa budeme podrobne venovať niekedy neskôr.

Panelové sídlisko, komunistické stavby kultúrnych alebo obchodných domov, alebo dokonca nevzhľadná radnica, a viac či menej zachované historické jadro mesta – pohľad na väčšinu českých miest sa dá zjednodušiť asi takto nejako. Žďár nad Sázavou bohužiaľ patrí k tým menej šťastným, ktorým z pôvodnej výstavby v centre nezostalo takmer nič. Nič okrem pár domov vo východnej časti, starej radnice a gotického kostolíka sv. Prokopa, kde sme pre tentoraz čerpali väčšinu vedomostí.

Božie stretnutie

Stretli sme sa totiž s miestnym farárom Tomášom Holým, ktorý osem rokov študoval teológiu v talianskom Ríme, aby potom rovnými nohami skočil do Žďáru, mesta ležiaceho na Českomoravskom pomedzí, kde dnes žije viac než 22 tisíc ľudí. Pozval nás do záhrady, aby sme si urobili lepšie zábery, a potom aj na pravý taliansky obed. Neuveriteľne milý človek so srdcom na dlani robí svoju práci dobre – v Žďári je vraj asi 10 percent veriacich, čo je na české pomery vysoké číslo. V Česku sa k nejakej viere hlási necelých 14 percent ľudí.

Žďár nad Sázavou - kostel sv. Prokopa

No viera nebola tou hlavou témou nášho rozhovoru, aj keď by sa to tak mohlo zdať. Farár Holý rozprával o tom, ako dostalo mesto v 70. rokoch zabrať a väčšina starých domov sa vďaka aktívnemu komunistickému „predákovi“ porúčala k zemi. Dokonca to vraj v Žďári došlo tak ďaleko, že vežu jeho kostola mala zdobiť päťcípa hviezda. To jediné sa nestalo. Z pôvodnej zástavby ale nezostalo skoro nič. Podoba námestia sa v Žďári plne oddala duchu budovateľského socializmu, jednoduchým tvarom a hordám betónu.

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou

Jadro mesta – z betónu, železa a sklenených dosiek

V „íčku“ na námestí, priamo v budove radnice, nám ochotná slečna rovno povedala, že v centre toho moc neuvidíme a na prstoch jednej ruky spočítala body, ktoré by nám predsa len odporučila. Prostredník bol ten posledný. Menovala morový stĺp, radnicu a kostol sv. Prokopa z 13. storočia.  

Na rohu pešej zóny a námestia stojí hotel „Bílý lev“ – šedivá, nevzhľadná kocka. Pod ním malý modrý stánok so šampiňónmi. Naprieč námestím vedie frekventovaná cesta, ktorá je predmetom tiahlych sporov medzi predstaviteľmi mesta a jeho obyvateľmi.     

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou

Dno pešej zóny je zaliate asfaltom, sem tam sú pred kaviarňou vystrčené stoly so stoličkami, ktoré ale zostávajú prázdne. Je pracovný deň a v meste priemyslu nemajú ľudia na kávu čas. Možno by si ale dali pivo s názvom Santiniho hviezda, ležiak, ktorý sa síce varí v Havlíčkovom Brode, ale turistov by mal nalákať práve do Žďáru. Satniniho hviezdu začiatkom septembra ochutnal aj kardinál Dominik Duka pri najväčšom cirkevnom stretnutí mládeže v Žďári. Doposiaľ sa toto originálne pivo predávalo len na Vysočine, teraz sa chystá export podstatne ďalej – do Ázie, konkrétne do Číny.

Snáď bude tento nápad plodný, Žďár by si zaslúžil viac turistickej pozornosti, napríklad už len preto, koľko známych osobností sa tam narodilo. Hlavne ale preto, aby získalo extra prostriedky aspoň na čiastočné zotretie stôp po komunistickej vláde.

Text/foto/video: Klára Svobodová  

Preklad: O. Maňáková Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Golčův Jeníkov - stred Česka - VIDEO
Publikované: 10.1.2012
Niečo málo cez dva a pol tisíca ľudí žije v meste s názvom Golčův Jeníkov. Na živote mesta to ale nie je poznať. Je poloprázdne.

ZOO Jihlava - svet zvierat ako na dlani - VIDEO
Publikované: 4.9.2012
Jihlavská zoologická záhrada leží v prírodnom areáli malebného údolia rieky Jihlávky, v blízkosti historického centra mesta (asi 10 minút pešej chôdze). Útulným prostredím aj menšou rozlohou láka na rodinné prechádzky či školské a turistické výlety.

ČR: Ledeč nad Sázavou – starobylé sídlo uprostred mapy
Publikované: 6.6.2014
Vodáci to malé mesto na Sázave dobre poznajú. Keď tade prechádzajú, práve majú za sebou najdivokejší úsek rieky - Stvořidla a tiež Slnečnú zátoku, v ktorej sa odohrávali dobrodružstvá Rýchlych šípov známych z kníh a komiksov Jaroslava Foglara. Možno práve tam prirazili ku brehu, aby vysušili perejami zaliate lode a s dávkou melanchólie si vychutnali foglarovskú romantiku.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropola – VIDEO
Publikované: 11.9.2012
O Jihlave sa v českých správach rozpráva snáď každý deň. Bodaj by nie – veď Jihlava je štatutárnym mestom Kraja Vysočina, a tak niet divu, že sa v mieste, ktoré obrazne rozdeľuje Čechy a Moravu, sem tam niečo zásadného zomelie. Aby bolo úplne jasno v tom, kade vlastne vedie hranica, nechala Mária Terézia v Jihlave „postaviť“ štyri hraničné kamene.

ČR: Sázava – najobľúbenejšia rieka
Publikované: 20.7.2017
Sázavu vyhľadáva skutočne veľa vodákov. Pokiaľ niekto vraví, že pôjde na Zlatú rieku, isto hovorí o Sázave. Tá sa tak prezýva kvôli svojej farbe, zafarbuje sa do hnedožltej v dôsledku odnášania ílovitých častíc. Sázava pramení ako Stružný potok, ktorý spolu s ďalšími potokmi napája najväčší rybník na Českomoravskej vrchovine, rybník Velké Dářko, ktorý je populárnou rekreačnou oblasťou a centrom windsurfingu a dračích lodí.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...


Súvisiace video

Žďár nad Sázavou: čriepky historického jadra mesta
Na podobe historického jadra Ždáru nad Sázavou, mesta ležiace na pomedzí Čiech a Moravy, sa podpí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

23.11.2019
Rok a pol trvala generálna rekonštrukcia kostola, ktorý patrí do pätice objektov pod správou Múzea regiónu Valašsko. Pre verejnosť sa po prvý raz otvorí pred tohtoročnými Vianocami na tradičný adventný koncert Rybovej Českej vianočnej omše.
22.11.2019
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum vás pozýva na zdobenie stromčekov vlastnoručne vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 23. 11. 2019
sviatok:Klement
dnes:
sobota 23.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 24.11.
7 °C