www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Kostarická republika
Hlavné mesto: San José
Rozloha: 51 100 km2
Počet obyvateľov: 4 008 265
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: 85 % katolické, 14 % protestanské, 1 % ostatné náboženstvá
Čas: SEČ -7

 

Geografia

Kostarika susedí na severe s Nikaraguou a na juhu s Panamou. Severovýchod krajiny obmýva Karibské more a juhozápad Tichý oceán. Od nikaragujskej hranice na severozápade sa tiahne reťaz sopečných pohorí k panamskej hranici na juhovýchode, ktorá rozdeľuje krajinu na dve časti. Hory dosahujú výšku 3820 m a meniaca sa nadmorská výška má veľký význam pre geografickú a ekologickú rozmanitosť. V centre vysočiny leží vo výške cca 1000 až 1500 m n.m. rovina s úrodnou sopečnou pôdou, ktorá sa nazýva Meseta Central. Nachádzajú sa v nej štyri z piatich najväčších miest Kostariky, včítane hlavného – San José.

Príroda

Hoci je Kostarika iba malá krajina, má rozmanitú faunu a flóru, ktorá priťahuje milovníkov prírody z celého sveta. V krajine rastie približne 10 000 druhov rastlín a každý rok tu objavujú ďalšie. Napríklad orchideí je tu na 1200 druhov a vyše 1400 druhov stromov. Kostarika má vyše 200 druhov cicavcov (patrí medzi ne napr. opice, pekari, medvedík čistotný, vydry, líšky, oceloty, jaguáre, leňochy, atď.), vyše 850 druhov vtákov (čo je viac ako v Severnej Amerike, Európe alebo Austrálii), okolo 35 000 druhov hmyzu, približne 160 druhov obojživelníkov a asi 220 druhov plazov (pričom polovicu tvoria hady).

Podnebie

Obdobie sucha trvá od neskorého decembra do apríla a Kostaričania mu hovoria verano (leto). Zvyšok roka je invierno (zima), obdobie dažďov. Karibská pobrežná oblasť je vlhkejšia ako zvyšok krajiny a dokonca i obdobie sucha má veľa daždivých dní, ktoré sa striedajú s čarom krásneho počasia. Teplotu ovplyvňuje najmä nadmorská výška. Hlavné mesto San José má v priemere najnižšie teploty okolo 15°C a najvyššie dosahujú príjemných 26°C. Pobrežie je teplejšie – karibské priemerné nočné teploty dosahujú 21°C a denné 30°C.

Obyvatelia

 Zo štvormiliónového národa žijú tri pätiny na vysočine a 33% je mladších 15 rokov. Priemerná dĺžka života tu je 66,7 rokov. Väčšinu obyvateľov tvoria belosi španielskeho pôvodu. Menej ako 2% obyvateľov predstavujú černosi, z ktorých žije väčšina v karibskej oblasti. Gramotnosť dosahuje 94,8% a radí sa na prvé miesto v Latinskej Amerike.

 

späť

Lokácia:

Kostarika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.6.2019
Výstava v sálach bývalej kočiarovne vranovského zámku predstaví od 29. júna do začiatku septembra majstrovskú repliku najhodnotnejšieho českého pokladu. Expozícia České korunovačné klenoty na dosah / Život a dielo Karla IV. pripomenie život významného českého panovníka.
26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 6. 2019
sviatok: