Trebišov

Publikované: 29.8.2010
Mesto Trebišov sa rozkladá v juhovýchodnej časti Slovenska na rozhraní Trebišovskej tabule a Ondavskej vrchoviny, pri brehu potoka Trnávka.

Súčasnosť

Okolie Trebišova je z veľkej časti poľnohospodárskeho charakteru. Rozprestierajú sa tu úrodné lány, ovocnéVlastivědné muzeum sady, lužné lesy s prírodnými rezerváciami a pahorkatiny so scenériou Slanských vrchov, ktoré sú vyhľadávaným miestom rekreácie. Do tohto regiónu patrí aj tokajská vinohradnícka oblasť, pýšiaca sa vysoko kvalitnými vínami. Pamätihodnosťou mesta Trebišova je barokový zámok z roku 1786, ktorý momentálne slúži ako vlastivedné múzeum. Ďalej v Trebišove nájdeme gotický kostol s barokovou úpravou alebo zrúcaninu hradu Parič. Mesto je známe dlhou tradíciou ochotníckeho divadla. O slávu trebišovského ochotníckeho divadla sa dlhú dobu staral divadelný súbor Potravinár, na ktorého činnosť nadviazal ochotnícky divadelný súbor s menom divadlo G.

História

Římsko-katolický kostelPrvá písomná zmienka o tomto meste pochádza z roku 1254, kedy Trebišov spolu s hradom Parič vlastnil Andronik z Trebišova. Roku 1319 pripadlo hradné panstvo Trebišov rodu Drugetovcov. V roku 1387 získal mesto šľachtic Peter z Perína. Jeho rodu patrilo panstvo celých 180 rokov. Po bitke pri Moháči pripadlo panstvo opäť Drugetovcom. V roku 1439 dostal Trebišov obmedzené mestské práva, ale vyvíjal sa ako poddanské mestečko. Na začiatku 16. storočia tu v novo založenom kláštore pôsobili paulíni, ktorí sa v tom istom storočí stali a vlastníkmi obce. Mauzoleum rodiny Juliuse Andrássyho

Hrad Parič nepodľaho útokom krymských Tatárov, ale v roku 1620 ho dobylo vojsko Gabriela Bethlena. V roku 1686 ho vyhodili do vzduchu a koncom 18. storočia ho jeho majitelia Csákovci rozobrali a kameň použili na výstavbu neďaleko stojacieho zámku. V roku 1871 bola do Trebišova zavedená železnica. Po skončení prvej svetovej vojny sa stal Trebišov sídlom ZemplínskejMěstský park s jezírkem župy a od roku 1929 sídlom okresu. Po druhej svetovej vojne tu vďaka potravinárskemu kombinátu rozkvital priemysel. V súčasnosti je Trebišov so svojimi necelými 25 000 obyvateľmi menším okresným mestom, kde sídli Obchodná akadémia, Stredná priemyslová škola potravinárska, Základná umelecká škola a ďalšie. Pre priaznivcov športu je tu pripravený športový areál s dvoma trávnatými ihriskami, letnými kúpaliskom a krytým bazénom, ďalej tu nájdeme zimný štadión a športovú halu.

 

Text: Denisa Arvajová, wikipedia.com, trebisov.sk

Foto: wikipedia.com - Baffin, Mercy

Preložila: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Sobrance: V meste pribudla národná kultúrna pamiatka
Publikované: 11.11.2011
V meste na východe Slovenska sa môžu pochváliť prvou národnou kultúrnou pamiatkou – budova sídla tunajšej Základnej umeleckej školy.

Zemplín: Propagácia regiónu aj v zahraničí
Publikované: 21.11.2011
Odborníci, ktorí sa zúčastnili druhého ročníka konferencie Cestovný ruch na Zemplíne sa zhodli, že tento región má čo ponúknuť turistom nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia.

Slovensko: Michalovce I. – Pohľad do histórie
Publikované: 1.12.2011
V trojdielnom seriáli si predstavíme metropolu regiónu Zemplín. Začneme chronologicky, a teda históriou Michaloviec, prejdeme na pamiatky a rozprávanie zavŕšime súčasnými Michalovcami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 6. 2019
sviatok:Blanka