www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Kazašská republika
Hlavné mesto: Astana
Rozloha: 2 717 300 km2
Počet obyvateľov: 15 143 704
Oficiálny jazyk: Kazaština
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Kazachovia - Islam, obyvatelia európskeho pôvodu - Kresťanstvo rôznych smerov - najmä Pravoslávni, ďalej potom Katolíci, Protestanti a Židia.
Čas: SEČ +3 až -4

 

Geografia

Kazachstan sa nachádza v Centrálnej Ázii a susedí hneď s niekoľkými krajinami – na severe je to Rusko, na východe s Čínou, na juhu s Kirgizskom, Uzbekistanom a Turkmenistanom a západné hranice obmýva Kaspické more. Svojou rozlohou (cca 2,7 mil. km2) predstavuje deviatu najväčšiu krajinu na svete.

 

Príroda

V rozsiahlych stepiach a tajgách žijú jelene, vlky, líšky, bažanty, jazvece a tiež antilopy. Pri riekach a jazerách je možné naraziť na husi, kačky, rôzne druhy migrujúcich vtákov, tiež na diviaky, šakaly, ružového jeleňa. Posledný Kaspický tiger tu bol zabitý v roku 1972. Čo sa týka flóry, najrozšírenejšie tu sú bresty, topole a trstina.

 

Podnebie

Klíma v Centrálnej Ázii všeobecne je veľmi rôznorodá – veľké rozdiely sú najmä medzi púštnymi a horskými oblasťami, v nížinách mnoho zrážok nespadne, na rozdiel od vyšších nadmorských miest. V hlavnom meste – Astane – sa priemerná teplota pohybuje medzi -9°C (v januári) a 22°C (v júli). Najteplejšími mesiacmi v Kazachstanu sú júl a august, kedy denné maximá dosahujú 36 až 38°C. Snehová pokrývka sa v nížinách drží v priemere 111 dní v roku, pričom Altaj zostává biely po celý rok.

 

Obyvatelia

So zhruba 15 mil. obyvateľmi predstavuje Kazachstan jednu z najmenej zaľudnených krajín na svete (hustota obyvateľstva je 5,7 obyv./km2). Väčšina populácie je koncentrovaná na juhu a severe – tam sa nachádzajú veľké mestá a tieto oblasti sú zároveň hospodársky najvyspelejšie. Približne 53% obyvateľov žije v mestách a 47% na vidieku. Populáciu tvoria zo 40% Kazachovia, z 38% Rusi, z 6% Nemci, z 5% Ukrajinci, z 2% Uzbeci a z 2% Tatári, ďalej tu žijú malé skupiny Bielorusov, Kórejcov, Grékov, Čečenov, Poliakov a Židov.

 

späť

Lokácia:

Kazachstan
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:
dnes:
štvrtok 17.10.
17 °C
zajtra:
piatok 18.10.
16 °C