www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Kazašská republika
Hlavné mesto: Astana
Rozloha: 2 717 300 km2
Počet obyvateľov: 15 143 704
Oficiálny jazyk: Kazaština
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Kazachovia - Islam, obyvatelia európskeho pôvodu - Kresťanstvo rôznych smerov - najmä Pravoslávni, ďalej potom Katolíci, Protestanti a Židia.
Čas: SEČ +3 až -4

 

Geografia

Kazachstan sa nachádza v Centrálnej Ázii a susedí hneď s niekoľkými krajinami – na severe je to Rusko, na východe s Čínou, na juhu s Kirgizskom, Uzbekistanom a Turkmenistanom a západné hranice obmýva Kaspické more. Svojou rozlohou (cca 2,7 mil. km2) predstavuje deviatu najväčšiu krajinu na svete.

 

Príroda

V rozsiahlych stepiach a tajgách žijú jelene, vlky, líšky, bažanty, jazvece a tiež antilopy. Pri riekach a jazerách je možné naraziť na husi, kačky, rôzne druhy migrujúcich vtákov, tiež na diviaky, šakaly, ružového jeleňa. Posledný Kaspický tiger tu bol zabitý v roku 1972. Čo sa týka flóry, najrozšírenejšie tu sú bresty, topole a trstina.

 

Podnebie

Klíma v Centrálnej Ázii všeobecne je veľmi rôznorodá – veľké rozdiely sú najmä medzi púštnymi a horskými oblasťami, v nížinách mnoho zrážok nespadne, na rozdiel od vyšších nadmorských miest. V hlavnom meste – Astane – sa priemerná teplota pohybuje medzi -9°C (v januári) a 22°C (v júli). Najteplejšími mesiacmi v Kazachstanu sú júl a august, kedy denné maximá dosahujú 36 až 38°C. Snehová pokrývka sa v nížinách drží v priemere 111 dní v roku, pričom Altaj zostává biely po celý rok.

 

Obyvatelia

So zhruba 15 mil. obyvateľmi predstavuje Kazachstan jednu z najmenej zaľudnených krajín na svete (hustota obyvateľstva je 5,7 obyv./km2). Väčšina populácie je koncentrovaná na juhu a severe – tam sa nachádzajú veľké mestá a tieto oblasti sú zároveň hospodársky najvyspelejšie. Približne 53% obyvateľov žije v mestách a 47% na vidieku. Populáciu tvoria zo 40% Kazachovia, z 38% Rusi, z 6% Nemci, z 5% Ukrajinci, z 2% Uzbeci a z 2% Tatári, ďalej tu žijú malé skupiny Bielorusov, Kórejcov, Grékov, Čečenov, Poliakov a Židov.

 

späť

Lokácia:

Kazachstan
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: