www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Karlovy Vary alebo ako sa Česi zapredali Rusku - VIDEO

Karlovy Vary alebo ako sa Česi zapredali Rusku - VIDEO

Publikované: 1.3.2011
Karlovy Vary bez pochyby patria k najkrajším českým kúpeľným mestám. Mesto, ktorého termálne pramene liečili aj ruského cára Petra Veľkého, Paganiniho, Mozarta alebo Freuda, ležia na sútoku riek Teplá a Ohře.

Ortuť teplomeru sa jeden februárový víkend zastavila na nule. A aj napriek tomu, že takýto deň patrí v zime skôr k tým teplejším, krátko pred poludním nás lenivo víta poloprázdne mesto – Karlovy Vary. Pýcha svojho zakladateľa Karola IV., sa na svojom okraji výrazne nelíši od iných krajských miest – je moderné a priemyslové. Kruhové objazdy, štandardná stanica, široké ulice a vysoké obytné domy, nič, čo by sme museli obdivovať.

Svetoznámé značky zo svetoznámych kúpeľov

Karlovy Vary, zasadené do kopcovitej krajiny, ktorá mestu dodáva patričnú atmosféru, ukrývajú svoje poklady vo vnútri, v kúpeľnej zóne. To je totiž to miesto, ktoré dalo Karlovým Varom svetovú slávu. Práve kvôli nemu sa sem schádzajú ľudia z celého sveta a nechýbajú tu ani tento februárový deň. Zberatelia a milovníci skla chcú na vlastné oči spoznať kúsok zeme na západe Čiech, odkiaľ pochádza slávna sklárska značka Moser. Tí, čo neodolajú opojnej chuti a vôni bylín svetovo známej Becherovky, chcú zas poznať Karlovy Vary z iných, avšak celkom jasných dôvodov. Známe karlovarské oplátky sú potom už len príjemným spestrením všetkého kvalitného, čo toto kúpeľné mesto ponúka.

rieka TepláKarlovy VaryKarlovy Vary

Elisabetiny lázně (Elizabetine kúpele)

Na druhej strane potom stoja tí, ktorí do Karlových Varov musia prísť - paradoxne preto, že si zamilovali chuť Becherovky alebo nejakého iného likéru a teraz si musia liečiť pokazenú pečeň, obličky alebo žalúdok. Bývajú v kúpeľných domoch a popíjajú teplú liečivú vodu z miestnych prameňov. Po večeroch sa potom nechávajú masírovať a pritom si liečia svoj poničený organizmus. Medzi nami, komu by sa ale nepáčila takáto forma nátlaku?

Karlovy Vary

Stredom mesta prúdi rieka Teplá, ktorá pridáva na kráse architektonicky snáď nikdy „neokukateľným“ Karlovým Varom. Dobrí pozorovatelia môžu pri jej dne uzrieť ryby. Človek, ktorý má zrak v poriadku a napriek tomu by si nevšimol vybetónované riečne dno, snáď neexistuje. Dôvod, prečo karlovarskí zamurovali aj kus podvodnej vegetácie je jednoduchý. Minerálna voda si tade totiž našla únikovú cestu a kúpeľným prameňom tak chýbala potrebný prietok, ktorý by bol hodný tak významného mesta.

Ideál ruského turistu

Všetko znie ako idylka – mesto založené Karolom IV., kúpeľné pramene, krásne sklo a porcelán, bylinné likéry a chrumkavé oplátky. Tento český symbol má ale jeden háčik. Hneď pri značke zákaz vjazdu, pred vstupom do kúpeľnej zóny, stojí kovová ceduľa popísaná azbukou. Rusi tu predávajú kozmetiku, karlovarské oplátky, zájazdy, ale tiež luxusné nehnuteľnosti. Jedno z miest, ktorým by Česi mohli vo svete prezentovať svoju národnú hrdosť, hovorí bohužiaľ rusky.

Karlovy Vary Karlovy Vary Karlovy Vary hotel Thermal

Karlovy Vary

Baraníc typických pre ruskú federáciu sa na karlovarskej kolonáde hemží naozaj dosť. Rusky písaným nápisom väčšinou chýba česká mutácia a tak si Česi právom pripadajú tak trochu ako v dobe, keď nám vládol „červený brat“. Podobné spomienky sa vkrádajú do hlavy tiež v blízkosti hotela Thermal, ktorý vo svojom veľkolepom sklo – betónovom designu nezapre ideu komunizmu. Po znárodnení v roku 1948 až do nežnej revolúcie, o 41 rokov neskôr, boli najčastejšou kúpeľnou klientelou práve Sovieti. Až potom sa do kúpeľov začali pomaly vracať aj hostia zo západu. Pre Čechov, ktorí si ale vážia svoju národnú identitu, sú Karlovy Vary počmárané azbukou akýmsi boľavým šrámom.

hotel Pupp

Karlovy VaryKarlovy VaryKarlovy VaryKarlovy Vary

Karlovy Vary kultúrne a drahé

Mesto každoročne ožíva Medzinárodným filmovým festivalom Karlovy Vary. Krištáľové glóbusy si tu v minulosti prevzalo mnoho slávnych osobností filmového plátna. Milovníci filmov, ktorí sa do Varov v tomto čase vypravili, aby ich na vlastné oči videli, zaplatili za prítomnosť hviezd vysokú cenu. Ceny hotelov sa totiž v tomto čase šplhajú „nechutne“ vysoko.

V kúpeľnej sezóne to ale nie je len známy „fesťák“, ktorý plní Karlovy Vary do prasknutia. Na kolonádach znie vážna, folková aj moderná hudba, na dostihovom závodisku sa trávnatá dráha otriasa pod konskými kopytami, golfové ihrisko ožíva mnohými turnajmi. Za všetko sa ale platí, a v Karlových Varech, o to viac.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. Kubáčková

hotel PuppDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Františkovy Lázně alebo tiež Franzensbad
Publikované: 20.8.2010
Mesto, hovoriace česky aj nemecky. Miesto, z ktorého nálezisko prameňov spravilo najprv kolóniu mesta Cheb a po schválení projektu verejnej zástavby, dňa 27.apríla 1793 aj dedinu s hlavnou cestnou komunikáciou. Projekt schvaľoval cisár František I. a tento deň je považovaný za dátum založenia Františkových Lázní. Dnes mesto žije čulým turistickým a kúpeľným ruchom.

ČR, Valeč - ten pravý barok
Publikované: 18.12.2014
Mestečko, zámok v správe NPÚ a prírodne krajinársky park, to všetko vám umožní zažiť pocit, že nebesá zostúpili na zem, presne tak, ako to zamýšľali barokoví projektanti. Architektúra, ktorá stopercentne využíva prírodné scenérie, je dotváraná monumentálnymi kulisami, umeleckými dielami a premyslenou výsadbou ušľachtilých drevín, navodzuje meditačné nálady a rozpoloženie.

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

ČR, Mariánske Lázne - park Boheminium, Hamelika a záhrada rozprávok
Publikované: 17.9.2015
V kopcoch nad centrom Mariánskych Lázni, kam sa dostanete náučným chodníkom, lanovkou alebo autom, sa nachádzajú tri veľmi často navštevované miesta. Sú nimi park s miniatúrami českých pamiatok, rozhľadňa Hamelika a rozprávkové sochy v záhrade pred hotelom Krakonoš.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

SR, ČR: Na Silvestra je najlepšie v kúpeľoch
Publikované: 23.11.2015
Jeden aforizmus hovorí: ,,Kto by nechcel byť bohatý a zdravý, veď čo už má chudobný človek z toho, že ochorie?“ Urobiť niečo pre svoje zdravie a cítiť sa pritom ako bohatý môže každý, kto strávi záver roka v kúpeľoch.

Karlove Vary, Spa Resort Sanssouci - Recept na dlhovekosť a pohodu
Publikované: 7.1.2016
Spa Resort Sanssouci, Karlove Vary ponúka vo svojich zariadeniach vysoký štandard kúpeľných, ubytovacích, stravovacích aj doplnkových služieb. Najobľúbenejším produktom je komplexná kúpeľná starostlivosť založená predovšetkým na využití blahodarnej karlovarskej žriedlovej vody, privedenej až do Spa Resortu Sanssouci s balneocentrom Mercedes. Toto sa síce vo vyhlásenom kúpeľnom regióne zdá byť samozrejmosťou, ale nie každý hotel ponúkajúci kúpeľné služby sa môže pochváliť horúcimi prameňmi privedeným priamo zo žriedla.

Karlove Vary: Spomienka na Karola IV.
Publikované: 25.1.2016
Karlove Vary sa chystajú na jednu z najvýznamnejších sezón. V roku 2016 uplynie 700 rokov od narodenia zakladateľa mesta, českého kráľa a rímskeho cisára Karola IV. Tento štátnik sa dlhodobo umiestňuje na najvyšších priečkach významnosti českých a európskych dejín a preto niet divu, že mesto, ktorého názov nesie, pripravilo na celý rok množstvo zaujímavých akcií.

Nemecko, Fichtelberg: Krušnohorsko ako na dlani
Publikované: 4.8.2016
Fichtelberg, najvyššia hora Krušných hôr na nemeckej strane, leží 25 km vzdušnou čiarou od Karlových Varov. Príjemný výstup, prekročenie 1 000 m n. m. a rozhľad do dvoch štátov.

ČR: Mariánské lázně - oáza pokoja a luxusu
Publikované: 9.9.2014
Vystupujem z Pendolina na krásne opravenej stanici, presne takto si predstavujem vstupnú bránu do kúpeľného mesta - kiež by takéto boli všetky stanice u nás. Od stanice síce jazdia do centra mesta každých dvadsať minút trolejbusy, ale aj pešky je to iba kúsok a ja sa rád prejdem. Menšie domy postupne striedajú honosné vily a rezidencie, čím bližšie k centru, tým viac vyzdobené.

ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov - VIDEO
Publikované: 20.5.2014
Dôvodov prečo navštíviť Poděbrady, starobylé mesto ležiace na rieke Labe, je mnoho. Jedným z nich sú dozaista poděbradské kúpele špecializujúce sa na choroby srdca a obehového ústrojenstva.

ČR, Velichovky: 115 rokov slatinných kúpeľov končí krachom - VIDEO
Publikované: 23.7.2013
Kúpele – kto by ich nemal rád. Tú pohodu, pokoj a hlavne lepšie zdravie. Kúpele Velichovky sa špecializujú, respektíve ešte začiatkom júla špecializovali, na liečbu pohybového ústrojenstva. Kto mal problémy s kosťami či s kĺbmi, vyrazil do Velichoviek.

ČR: Nejdek - v srdci Krušných hôr
Publikované: 18.3.2011
V dnešnom článku o českých mestách vás zavedieme do Nejdeku a jeho blízkeho okolia.

ČR: Klášterec nad Ohří – krehká perla Krušných hôr – VIDEO
Publikované: 26.4.2011
O Klášterci nad Ohří sa hovorí ako o perle Krušných hôr. Ten, kto niekedy toto mesto ležiace len kúsok od hranice s Nemeckom navštívil, nemôže o Klášterci zmýšľať inak.

ČR: Lázně Bohdaneč – pohoda, ktorá lieči – VIDEO
Publikované: 30.8.2011
Čertovsky staré miesto – aj tak by mohol znieť podtitul tohto kúpeľného mesta. Prvé písomné zmienky totiž siahajú až do 14. storočia.

ČR: Mariánské Lázně – upadá meno českého kúpeľníctva? – VIDEO
Publikované: 27.9.2011
Vedľa Karlových Varov sú Mariánské Lázně asi najznámejšie české kúpeľné mesto. Pomenované sú po Panne Márii a ostatné roky robia tejto svätici česť. Pokojné, krásne, poloprázdne miesto, ktorému chýba potrebná dynamika. Väčšina návštevníkov zrejme očakáva od tak vyhláseného mesta oveľa viac.

ČR: Lázne Kynžvart - trochu iné kúpeľníctvo - VIDEO
Publikované: 4.10.2011
Lázne Kynžvart (Kúpele Kynžvart) ležia necelých desať kilometrov od Mariánských Lázní. So svojím významnejším susedom je toto mesto bez fontán, honosných domov a kolonád, v úplnom kontraste.

ČR: Slavkovský les - Andělská Hora a Šemnická skala
Publikované: 2.3.2012
Keď sme s kamarátmi premýšľali, do ktorého zákutia našej krajiny vyraziť na novembrový víkendový „čunder“, napadli nás Doupovské hory, ktoré ešte nikto z nás nikdy predtým nenavštívil. Keď sme sa potom prehrabávali mapami a informačnými zdrojmi, rozhodli sme sa pre kombináciu tohto českého pohoria s bezprostredne susediacim Slavkovským lesom. Tam sa naša cesta aj začala.

ČR: Lázně Toušen – tam, kde sa liečia špičkoví športovci - VIDEO
Publikované: 22.11.2011
Lázně Toušen sú prekvapivo živým miestom. Je nedeľa a zrejme jeden z posledných tohtoročných dní. Po labskom, ale tiež po brehu Jizery, korzujú desiatky ľudí.

ČR: Relaxačné víkendy v historickom prostredí
Publikované: 7.12.2012
V posledných rokoch si získavajú stále väčšiu obľubu víkendové relaxačné pobyty. Po náročnom pracovnom týždni je možné stráviť príjemný víkend v niektorom z hotelov, ktoré sa špecializujú na wellness služby. Možno ste ale nevedeli, že skvelú relaxáciu si môžete užiť tiež v historickom prostredí, alebo dokonca priamo na zámku…


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Bečov nad Teplou – relikviár svätého Maura
Mestu dominuje veľmi zachovalý gotický hradný komplex na skalnom výbežku, ktorý sa k vám z diaľky...

ČR, Mariánské Lázně: Boheminium – park miniatúr
Viac než šesť desiatok modelov hradov, zámkov či iných pamiatok 25x zmenšených oproti skutočnej v...

Česká republika: Karlove Vary v zime
Predstavovať najznámejšie české kúpele by bolo nosením dreva do lesa. Napriek tomu má toto mesto ...

ČR: Luhačovice
Luhačovice - najväčšie moravské kúpele a štvrté najväčšie v celej Českej republike. Mesto, v ktor...

Kúpeľné mesto Františkovy Lázně
Západočeské mesto plné parkov, kolonád a historických budov (zo 17.stor.) s kaviarničkami a obcho...


Súvisiace video

ČR, Lázne Kynžvart: zastavenie na zámku
Lázne Kynžvart (Kúpele Kynžvart) – malé a milé kúpeľné mestečko zasadené do nespútanej prírody Sl...

ČR: Mariánské Lázne - spomienka na leto
Mariánské Lázne – pre mnohých je toto kúpeľné mesto neďaleko Slavkovského lesa jedno z najkrajšíc...

ČR: Karlovy Vary
Karlovy Vary - najkrajšie české kúpeľné mesto preslávené filmovým festivalom, Becherovkou, sklom ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 30. 5. 2020
sviatok:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zajtra:
nedeľa 31.5.
12 °C