www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Karlovy Vary: mesto prameňov

Karlovy Vary: mesto prameňov

Publikované: 21.1.2011
V údolí, na sútoku riečky Teplá s riekou Ohřou, v lesnatej krajine Krušných hôr, leží mesto s podhorskou klímou Karlove Vary, vyhlásené svojou kúpeľnou liečbou a minerálnymi prameňmi. Sú centrom Karlovarského kraja a zároveň najväčším kúpeľným mestom v ČR. Kúpeľné mesto sa nachádza neďaleko mesta Sokolov, Mariánskych a Františkových Lázní, v nadmorskej výške okolo 447 metrov.

Mesto založil Karol IV. v 14. storočí. Povesť rozpráva, že cisár nechal mesto postaviť po náhodnom objavení termálnych prameňov jeho loveckou družinou.fontána Kúpele boli veľmi obľúbené, prírodné katastrofy bohužiaľ zabránili zachovaniu pôvodných budov, tak väčšina pamiatok pochádza z 18. a 19. storočia, kedy mesto zažívalo obdobie hojnosti. Toto obdobie prezentujú stavby viedenských architektov F.Fellnera a H.Helmera, z ktorých k tým najznámejším patria „Vřídelní kolonáda“ z liatej oceli s prameňom Václava, Libuše a Rusalky, Cisárske kúpele, Mestské divadlo, Zámocká kolonáda so Zámockým prameňom, Mlynská kolonáda s Mlynským prameňom a Sadová kolonáda s Hadím prameňom . Zavedenie železnice roku 1870 prinieslo so sebou veľký príliv návštevníkov a Karlovy Vary sa tak stali najznámejším kúpeľným mestom Európy. Z významných návštevníkov a slávnych osobností z radov hudobníkov, literátov a básnikov, ktorí obohatili dejiny mesta menujme aspoň nemeckého básnika Johanna Wolfganga von Goetheho, ruského cára Petra Veľkého, nemeckého filozofa Johanna Gottlieba Fichteho, nemeckého básnika Heinricha Heineho, rakúsku cisárovnú Alžbetu, ďalej pašu Izzeta z Carihradu a princa Kamila Hussejna z Káhiry. Listina slávnych hostí je každoročne obohacovaná o nové mená.

Karlovarská kúpeľná terapia obsahuje mnoho ozdravných procedúr. Na liečbu sa používajú ako storočiami preverené termálne kúpele a pitné kúry, tak aj moderné metódy ako kryoterapia, floating, laserová terapia a podobne. Z kúpeľných domov a hotelových zariadení sa dajú spomenúť aspoň nasledujúce :

Lázeňská část

Alžbetine kúpele z roku 1906 nesú meno po manželke cisára Franca Jozefa I.  Budova s komplexom plaveckých a relaxačných bazénov je umiestnená v štýlovom francúzskom parku. Na liečbu sa používa overená pitná kúra, žriedlové kúpele a rašelinové zábaly. Rehabilitačné centrum Alžbetiných kúpeľov vyniká vysokou odbornou úrovňou a špičkovou kvalitou.

Grandhotel Pupp – sa zaraďuje medzi najprestížnejšie hotely v republike. Hotelový komplex sa nachádza neďaleko Žriedlovej kolonády a divadla Vítězslava Nezvala. Pravidelne hostí Medzinárodný filmový festival a ďalšie spoločenské akcie. Klientom ponúka relaxačné a liečebné centrum, Rímske kúpele a Kúpeľnú kliniku Harfu.

Hotel Richmond – budova v anglickom parku s príjemnou atmosférou, vybavená balneocentrom, štýlovou reštauráciou a kaviarňou poskytuje klientom hodnotný relaxačný pobyt v príjemnom prostredí.

Hotel Imperiál – štýlovo zariadený objekt, umiestený nad kúpeľným centrom je dominantou Karlových Varov. Klientom ponúka okrem vybaveného balneocentra aj špičkové športové zariadenie Sportcentrum Imperiál a Indole Golf Imperiál.

Kúpeľná liečba sa vyvíja a zdokonaľuje od založenia Karlových Varov dodnes a pomáha uzdravovať pacientov trpiacich predovšetkým ochoreniami zažívacieho ústrojenstva a chorobami pohybového aparátu.

Karlovy Vary sú tiež centrom kultúrnych a športových akcií. Najznámejší a najobľúbenejší je Medzinárodný filmový festival, usporadúvaný nepretržite od roku 1946. Festivaly sú každoročnou prehliadkou osobností filmového umenia z celého sveta. V Karlových Varoch pravidelne prebiehajú rôzne festivaly , ako napr. Hudobný festival Mozart, Medzinárodný festival filmov o turistickom ruchu Tourfilm, Dvořákův Karlovarský podzim, Medzinárodný jazzový festival, Spevácka súťaž Antonína Dvořáka a ďalšie.

Karlovy Vary 

Vďaka rozvoju kúpeľníctva a turizmu sa v Karlových Varoch darí a vždy darilo aj športu. Na konci 19. storočia tu vznikla dostihová dráha, v roku 1904 bolo na kraji mesta otvorené prvé golfové ihrisko v Českej republike a o rok neskôr i tenisový areál so 6-timi kurtmi. V súčasnej dobe sú golfové a tenisové ihriská rozložené po celom území Karlovarska. K spôsobu kúpeľného života patrili už od dôb romantizmu prechádzky po lesných cestách, na ktorých postupne vyrástli altánky, lavičky, odpočívadla a gloriety. Jedinečný výhľad do okolia nám poskytne napríklad rozhľadňa Diana.

Karlovy VaryKarlovy Vary 

Užiť si návštevu tohto svetoznámeho mesta všetkými zmyslami znamená ochutnať bylinný likér Becherovku, ktorá sa vyrába od roku 1807 a tradičné kúpeľné oplátky, alebo navštíviť expozíciu mapujúcu viac než 150 rokov histórie sklárne Moser a porcelánu Thun.

 

Text : Monika Babická

Preklad: O. Kubáčková

Foto : Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Karlove Vary, Spa Resort Sanssouci - Recept na dlhovekosť a pohodu
Publikované: 7.1.2016
Spa Resort Sanssouci, Karlove Vary ponúka vo svojich zariadeniach vysoký štandard kúpeľných, ubytovacích, stravovacích aj doplnkových služieb. Najobľúbenejším produktom je komplexná kúpeľná starostlivosť založená predovšetkým na využití blahodarnej karlovarskej žriedlovej vody, privedenej až do Spa Resortu Sanssouci s balneocentrom Mercedes. Toto sa síce vo vyhlásenom kúpeľnom regióne zdá byť samozrejmosťou, ale nie každý hotel ponúkajúci kúpeľné služby sa môže pochváliť horúcimi prameňmi privedeným priamo zo žriedla.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

ČR, Mariánske Lázne - park Boheminium, Hamelika a záhrada rozprávok
Publikované: 17.9.2015
V kopcoch nad centrom Mariánskych Lázni, kam sa dostanete náučným chodníkom, lanovkou alebo autom, sa nachádzajú tri veľmi často navštevované miesta. Sú nimi park s miniatúrami českých pamiatok, rozhľadňa Hamelika a rozprávkové sochy v záhrade pred hotelom Krakonoš.

ČR: Mariánské lázně - oáza pokoja a luxusu
Publikované: 9.9.2014
Vystupujem z Pendolina na krásne opravenej stanici, presne takto si predstavujem vstupnú bránu do kúpeľného mesta - kiež by takéto boli všetky stanice u nás. Od stanice síce jazdia do centra mesta každých dvadsať minút trolejbusy, ale aj pešky je to iba kúsok a ja sa rád prejdem. Menšie domy postupne striedajú honosné vily a rezidencie, čím bližšie k centru, tým viac vyzdobené.

ČR: hrad a zámok Bečov nad Teplou – relikviár sv. Maura
Publikované: 20.12.2015
Neskoro gotický hrad založený pánmi z Oseka, ku ktorému bol koncom 18. storočia postavený barokový zámok, je hlavným cieľom všetkých turistov, ktorí rovnomenné mesto navštívia. Navyše je tu od roku 2002 vystavený relikviár sv. Maura.

ČR: Nejdek - v srdci Krušných hôr
Publikované: 18.3.2011
V dnešnom článku o českých mestách vás zavedieme do Nejdeku a jeho blízkeho okolia.

Mesto Sokolov
Publikované: 12.11.2010
Okresné mesto Sokolov sa nachádza v strede Karlovarského kraja, v nadmorskej výške okolo 401 metrov. Mesto s chmelárskou a baníckou minulosťou, s výskytom vzácnych rúd, kde sa ešte dnes lomovo ťaží hnedé uhlie (v Sokolskej panve), znova naberá dych a svoj „kyslík“ čerpá v novo vytvorených parkoch na mieste bývalých lomov.

Františkovy Lázně alebo tiež Franzensbad
Publikované: 20.8.2010
Mesto, hovoriace česky aj nemecky. Miesto, z ktorého nálezisko prameňov spravilo najprv kolóniu mesta Cheb a po schválení projektu verejnej zástavby, dňa 27.apríla 1793 aj dedinu s hlavnou cestnou komunikáciou. Projekt schvaľoval cisár František I. a tento deň je považovaný za dátum založenia Františkových Lázní. Dnes mesto žije čulým turistickým a kúpeľným ruchom.

Ostrov pri Karlových Varoch: Hviezdné muzikály
Publikované: 28.10.2012
Jedinečný koncert, na ktorom zaznie výber zo svetoznámych muzikálov, sa uskutoční už dnes (28.10.2012) o 17.00 hodine v kláštornom areáli.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Bečov nad Teplou – relikviár svätého Maura
Mestu dominuje veľmi zachovalý gotický hradný komplex na skalnom výbežku, ktorý sa k vám z diaľky...

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Kúpeľné mesto Františkovy Lázně
Západočeské mesto plné parkov, kolonád a historických budov (zo 17.stor.) s kaviarničkami a obcho...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 11. 7. 2020
sviatok:Milota
dnes:
sobota 11.7.
16 °C
zajtra:
nedeľa 12.7.
19 °C