www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Kanada
Hlavné mesto: Ottawa
Rozloha: 9 984 670 km2
Počet obyvateľov: 32 547 200 (odhad 2006)
Oficiálne jazyky: angličtina a francúzština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia, člen Commonwealthu
Hlavné náboženstvá: rímskokatolícke (43,2 %); bez vyznania (16,2 %); ostatné (25,6%)
Najvyšší bod: Mount Logan, Yukon (5959 m n.m.)

Čas: SEČ -6

 

Geografia

 Kanada hraničí na juhu so Spojenými štátmi, konkrétne (od východu na západ) sa jedná o štáty Maine, New Hampshire, Vermont, New York, Pensylvánie, Ohio, Michigan, Wisconsin, Minnesota, Severná Dakota, Montana, Idaho a Washington. Na severe ku Kanade patrí rad arktických ostrovov zasahujúcich až k Severnému ľadovému oceánu. Východné pobrežie krajiny obmýva Atlantik, západné Tichý oceán. Takmer polovicu kanadskej pevniny tvorí Kanadský štít (obklopujúci Hudsonov záliv). Kanada sa člení na desať provincií a tri teritóriá. Provincie sú Alberta, Britská Kolumbia, Manitoba, Nový Brunšvik, Newfoundland a Labrador, Nové Škótsko, Ontario, Ostrov princa Edwarda, Québec a Saskatchewan. Teritória sú Severozápadné teritóriá, Nunavut a Yukon.

 

Podnebie

 S ohľadom na rozsiahle územie nie je možné Kanadu jednoznačne priradiť k nejakému typickému klimatickému podnebiu. V oblasti Kanadského štítu je podnebie prevažne kontinentálne, od oblasti k oblasti sa však mení. Čím viac smerujete na sever, tým je podnebie chladnejšie, avšak aj tam sa nachádzajú teplejšie kraje (ako napr. Sudbury na južnom cípe Kanadského štítu, kde v lete dosahuje teplota až 24°C). Dažďové zrážky sú v celej oblasti zhruba rovnaké, smerom na východ ich však pribúda. Oblasť Veľkých jazier a nížiny rieky Sv. Vavrinca predstavujú kontinentálne obdobie. Zrážky činia v tejto oblasti 70 až 100 cm ročne. V lete tu občas býva aj veľké dusno, najmä v mestách. Obecne sú teploty v južnom Ontáriu trochu vyššie ako v južnom Quebeku. Najvyššie teploty v Toronte sú približne 27°C. Atlantské provincie sú preslávené pobrežnými hmlami, ktoré sa vytvárajú po celý rok. Dôvodom je zrážajúce sa labradorské prúdenie s teplým vzduchom nad Golfským prúdom. Panujú tu pomerne mierne teploty: v Halifaxe od 23°C v lete po -7°C v zime. Dažďové zrážky sú na východnom pobreží Kanady nižšie ako na západnom. Priemerné množstvo zrážok v atlantských provinciách činí 100 cm za rok.

 

Príroda

 Kanadská krajina je nádhera sama. Charakterizujú ju tisícky menších a väčších jazier, obklopených skalnatými alebo zalesnenými horami. Na útesoch a v riečnych korytách všade voľne leží žula. Nájdeme tu tiež zalesnené oblasti, ktoré pokrývajú tisíce štvorcových kilometrov. Tvoria ich hlavne smreky, cédre, kosodrevina a osiky. Lesy sú hlavné kanadské prírodné bohatstvo, tiahnu sa v 500 až 2000 km širokom pruhu celou krajinou a pokrývajú takmer 40 % povrchu štátu. Bohatstvo rýb lákalo do Kanady už prvé Europany a rybolov bol do roku 1993 významným hospodárskym odvetvím. Loví sa prevažne lososy, avšak v dôsledku nadmerného rybolovu vláda rozhodla obmedziť lov niektorých druhov (napr. tresky). Medzi najdôležitejšie nerastné bohatstvo patrí ropa, zemný plyn, uhlie a železná ruda. Kanada je jedným z najväčších svetových producentov zinku a titánu.

 

Obyvatelia

 Ak pominieme Francúzov a Britov, predkami dnešných Kanaďanov sú Nemci, Taliani, Ukrajinci, Japonci, Číňania, Inuiti, domorodí Indiáni a iné národnosti. Dvojjazyčnosť bola v krajine uzákonená v roku 1969; oba jazyky zaviedli vo všetkých verejných službách (aj všetok tovar musí mať dvojjazyčné nápisy). Osídlenie je zreteľne nerovnomerné, veľká časť obyvateľstva žije poblíž východného pobrežia či do 160 km od americké hranice. Veľké nahustenie obyvateľstva sa nachádza najmä v koridoroch Québec-Windsor, Calgary-Edmonton a v oblasti Lower Mainland. Naopak obrovské teritoriálne územia na severe sú osídlené veľmi riedko. Väčšina obyvateľov Kanady sa hlási ku kresťanstvu. Najsilnejšia kresťanská cirkev je rímskokatolícka, ku ktorej sa hlási 43,2 % kanadskej populácie. Z nekresťanských náboženstiev je najvýznamnejší islam (2 %). Bez vyznania sa profiluje 16,2 % obyvateľov.

 

späť

Lokácia:

Kanada
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

4.4.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa v Juhočeskom kraji vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Rozlohou druhý najväčší kraj Českej republiky pokrývajú šumavské lesy, vodné plochy, vyhliadky a náučné chodníky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 4. 2020
sviatok: