www.infoglobe.sk » Kalendár akcií

Kalendár akcií 28.1.2023

Sobota 28.1.2023
Všetky akcie
Pridať novú akciu
Upraviť informácie o akcii

výstavy KONKURZ a ZajtrajŠOK

od 12.1.2023 do 26.3.2023

Názov výstavy: KONKURZ

výber diel zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a z fotografického  cyklu Roba Kočana: Príbehy v depozitároch

Kurátorka: Mgr. Katarína Matušková

Vernisáž výstavy: 12. januára 2023 o 16.30 hod.

Trvanie výstavy: 12. 1. – 26. 3. 2023

Miesto konania: Malá výstavná sieň Župného domu v Dolnom Kubíne

 

výstava KONKURZZámerom kurátorského projektu pod názvom KONKURZ je prostredníctvom vystavených diel a autentických inštalácií nadväzujúcich na fotografie Roba Kočana z cyklu: Príbehy v depozitároch, poukázať na dôležité aspekty odbornej činnosti zbierkotvornej, galerijnej inštitúcie.

Okrem prezentačnej edukačnej činnosti, ktoré sú návštevníkmi galérie najviac vnímané, je to činnosť akvizičná a nemenej dôležitá, ochrana a odborná starostlivosť o diela v zbierkach galérie. Akvizičná činnosť – výber vhodných artefaktov, ktoré budú zahrnuté do zbierkového fondu galérie, vychádza z hlavných okruhov vedecko-výskumnej činnosti, ktorými sú z pohľadu Oravskej galérie ľudové výtvarné umenie a umenie insitné, slovenské výtvarné umenie 14. až 19. storočia a slovenské výtvarné umenie 20. a 21. storočia. Odbornú činnosť galérie by sme mohli charakterizovať ako uzavretý kruh, každá z odborných činností vychádza a nadväzuje na ďalšiu, čím je zaručená konzistentnosť.

Selekcia – výber vhodných artefaktov, ktoré budú zahrnuté do zbierkového fondu, nie je realizovaná jedným človekom. K uvedenému kroku sú každoročne zvolávané komisie na tvorbu zbierok, aby sa menovaní členovia vyjadrili k prezentovaným, navrhovaným dielam. Ponúkané diela tak prechádzajú istým „konkurzom“. Samotným nadobudnutím diel do zbierok, sa však odborná činnosť galérie nekončí, práve naopak.

Výstavným, kurátorským projektom pootvoríme dvere do zákulisia galérie. Prostredníctvom fotografických zátiší Roba Kočana a manipulovaných fotografií Petra Saxuna (dlhoročného konzervátora Oravskej galérie), poukážeme na potenciál bohatstva depozitárov galérie ako inšpirácií i pre tvorbu súčasných umelcov.

 

Názov výstavy: ZajtrajŠOK

Vystavujúci autor: Marek JAROTTA, Miroslav SANDANUS

Kurátorka: Mgr. art. Lucia Jarotta

Vernisáž výstavy: 12. januára 2023 o 16.30 hod.

Trvanie výstavy: 12. 1. – 26. 3. 2023

Miesto konania: Veľká výstavná sieň Župného domu v Dolnom Kubíne

 

výstava ZajtrajŠOKVýstava pod názvom ZajtrajŠOK pozostáva z obrazov v médiu maľby od dvoch súčasných slovenských umelcov Mareka Jarottu a Miroslava Sandanusa, je prierezom viacerých sérií ich tvorby z posledných rokov, ktorá je medzi oboma autormi ideovo príbuzná, ich obrazy vzájomne komunikujú. Zaoberajú sa potenciálne apokalyptickými a postapokalyptickými situáciami v kontexte človeka a ľudstva, spoločenskými problémami v globálnom meradle, prírodnými katastrofami ako dôsledkom ekologickej krízy, zobrazujú stopy človeka odkazujúce na jeho prítomnosť.

Marek Jarotta sa venuje zobrazovaniu architektonických prostredí úzko súvisiacich s dopravou. V niektorých sériách sú tieto stanice, či letiskové haly, zvláštne, až atypicky vyľudnené - tak ako ich obvykle nikdy nevidíme, pretože k nim prirodzene patrí neustály každodenný ruch. V iných dielach sú hybridne pospájané rôzne fragmenty spomínaných priestorov. Sú to anonymné miesta prechodu, v ktorých je naša percepcia skôr podvedomá, nesústredíme sa na priestor okolo seba, utkvejú nám len niektoré detaily. 

Miroslav Sandanus sa dlhodobo pohybuje v ideových rovinách týkajúcich sa ekologických tém. Pracuje so symbolikou zmeny, očisty, či znovuzrodenia. Laboruje s problematikou vzťahu človeka a prírody. Upozorňuje svojimi dielami na klimatické zmeny, ekologickú krízu, ale tiež na nezmyselnosť prehnane konzumného životného štýlu.

Číslo akcie: 19790

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Malá a Veľká výstavná sieň Župného domu v Dolnom Kubíne (Žilinský kraj)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Druh akcie:


Fotosúťaž:

Farby jari

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
1. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...

Aktuality:

8.2.2023
Po dňoch sneženia a nepriaznivého počasia sa podarilo v stredisku Tatranská Lomnica otvoriť najvyššie položenú, čiernu zjazdovku v Lomnickom sedle. Na zjazdovke, ktorá je odkázaná výlučne na prírodný sneh, je približne dvojmetrová pokrývka.
7.2.2023
Cestovateľská aplikácia Visited Travel App zverejnila hlavné trendy v cestovaní v roku 2022. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré krajiny boli najnavštevovanejšie, a to na základe informácií od 1,4 milióna používateľov tejto aplikácie.
4.2.2023
Pre všetkých nadšencov skialpinizmu máme dobrú správu. Svetlo sveta uzrela nová skialpinistická aplikácia SKIALP TÚRY – Roháče a aktualizovaná aplikácia SKIALP TÚRY – Žiarska dolina, ktoré vám pomôžu pri orientácii v teréne a zároveň vás upozornia pred možným uvoľnením lavíny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 2. 2023
sviatok:Zdenko
dnes:
štvrtok 9.2.
-5 °C
zajtra:
piatok 10.2.
-4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X