www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Mikulov: juhomoravský raj – VIDEO

ČR, Mikulov: juhomoravský raj – VIDEO

Publikované: 6.5.2014
Kto má rád Moravu a jej južnú časť, ten musí milovať Mikulov – starobylé mestečko s vôňou vína, horúcim pálavským vzduchom, korenené otvorenosťou miestnych ľudí.

Starosta Mikulova prehlásil, že jeho mesto býva najkrajšie práve na jar, zároveň ale dodáva, že škála aktivít, ktoré Mikulov ponúka, je tak pestrá ako samotné mesto, bez ohľadu na ročné obdobie. Má pravdu – nie snáď preto, že je starostom, ale preto, že Mikulov je skutočne garanciou kvality.

Mikulov leží v južnom cípe Pavlovských vrchov. Mesto je zasadené do azda najkrajšej, a zaručene najteplejšej moravskej krajiny, ktorej zvlnený ráz len pridáva na kúzle tohto aj z historického hľadiska veľmi zaujímavého miesta.

Mikulov

Podmanivý Mikulov

Toho, kto hľadá romantiku, ktorá sa dá vychutnať všetkými zmyslami, toho Mikulov nesklame. V Mikulove si ale prídu na svoje predovšetkým milovníci aktívneho odpočinku. Mesto a jeho okolie je pretkané hustou sieťou cyklotrás a turistických chodníkov, Novomlýnske nádrže sú zas ako stvorené pre vodné športy a pešia turistika po pamiatkách unaví aj zdatného turistu raz dva. Pamiatok je totiž v Mikulove doslova ako maku.

Mikulov

MikulovMikulovMikulov

Nie je nič divného, ak návštevníci nevedia, kam sa skôr vydať, keď stoja v strede mesta a očami prebiehajú z miesta na miesto, aby stihli zamerať všetko, čo im príde atraktívne – historické námestie, starobylé uličky, zámok, Svätý kopček, Kozí hrádok a ďalšie. V takom prípade doporučujeme, aby prvé kroky smerovali do Infocentra na námestí, kde vám ochotne poradí dobre trénovaný personál.

Historické námestie sa prirodzene ponúka ako prvé zastavenie. Bez problému sa dá začať už raňajkami v meste, ktoré ponúka hneď niekoľko reštaurácií. Ak ste v Mikulove po prvýkrát, ako cudzie vám toto mesto bude pripadať iba chvíľku. Stačí málo, aby si vás úplne podmanilo a pár okamžikov, aby ste sa na nepreskúmanom mieste cítili ako doma.

MikulovMikulovMikulov

Mikulov

Námestie bolo postavené na konci 16. storočia a z renesančných domov, ktoré ho prevažne obklopujú skutočne ešte aj dnes žiaria staré časy. Stojí v tesnej blízkosti vstupu do mikulovského zámku. Na námestí si všimnite studňu so sochou Pomony uprostred, postavenú okolo roku 1700. Svojho času to bol zdroj vody pre obyvateľstvo centrálneho Mikulova. Dnes k tomuto účelu slúži moderná „pítka“ (fontánka na pitie) a hlavne mnoho kvalitných reštaurácií. Studňa je ale bezpochyby ozdobou mesta, podobne ako súsošie najsvätejšej trojice stojace v dolnej časti mikulovského námestia. Ďalší z radu veľmi zaujímavých objektov bol vystavaný medzi rokmi 1723 až 1724.

Mikulov

Z množstva krásnych domov predsa len jeden vyčnieva. Nie svojou veľkosťou, ale predovšetkým jeho sgrafitová výzdoba je tým, čo na seba strháva pozornosť. Možno ešte rohová dispozícia domu číslo 11., čiernobiela kombinácia alebo arkádová ochodza vo dvore, kde je v súčasnosti kaviareň, robia z domu postaveného pred rokom 1591 niečo výnimočného.

Na dohľad od centra mesta sú ďalšie turistické ciele - Svätý kopček, Kozí hrádok, jaskyňa na Turoldu alebo Dietrichsteinská hrobka. Súčasťou Mikulova je aj staré židovské mesto. Prehliadku si zaslúžia aj mikulovské kostoly a aspoň niektorá z radu mestských galérií.

Mikulov

Mikulov zasvätený vínu

Mikulov je ale predovšetkým synonymom vína a nebudeme si klamať, že sem mieria hlavne jeho milovníci. Okolo vína sa točí aj všetok život mesta. Vínom sa slávi a víno sa tu oslavuje pri každej príležitosti. A aj keď sú hlavným mestom vína nazývané neďaleké Valtice, víno je tu hlavným zdrojom obživy miestnych obyvateľov. Je to poznať nielen v meste samotnom, ale tiež všade v okolí. Vínne pivnice, vinotéky a primárne vinohrady patria k Mikulovu od dôb starého Ríma.

Špecialitou mikulovských vinárov sú biele odrody. Práve takým sa totiž na vápenatých pôdach okolo Mikulova darí najlepšie. Najčastejšie sa môžete stretnúť s Rizlingom vlašským, vínom, ktoré bolo dovezené zo severu Talianska. Ďalej s Rizlingom rýnskym, pôvodom z Porýnia. V okolí Mikulova sa ale pestujú aj ďalšie druhy – Rulandské biele, Chardonay nebo Veltlín zelený. Z červených vín zas Svätovavrinecké, Frankovka alebo Modrý Portugal.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Černá Hora – mestečko piva
Publikované: 26.11.2015
V okrese Blansko, asi 20 kilometrov od Brna na južnom okraji Boskovickej brázdy sa nachádza približne dvojtisícové mestečko Černá Hora, ktoré je obklopené krásnymi lesmi. Táto obec je známa hlavne miestnym pivovarom, no okrem neho sa pozrieme aj na ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.

ČR, Moravský kras – Kateřinská jaskyňa
Publikované: 14.10.2015
Potom ako sme dorazili do Skalního mlýnu, lokality neďaleko okresného mesta Blansko, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Moravského krasu, sme navštívili Dom prírody a následne sme si obzreli aj jeho blízke okolie. Hneď za touto novootvorenou expozíciou sa nachádzala cesta vedúca ku Kateřinskej jaskyni (Katarínskej jaskyni).

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikované: 7.10.2015
Potom, ako sme si predstavili novú interaktívnu expozíciu v Dome prírody Moravského krasu, sa presunieme o pár metrov ďalej. Povieme si o našej východiskovej lokalite nazývanej Skalní mlýn (Skalný mlyn), ktorá je výnimočná hneď z viacerých hľadísk.

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot  - VIDEO
Publikované: 4.2.2014
Horúca a rozpálená Pálava nie je len miestom, kde sa v dlhých radoch pestuje vinič hroznorodý so špecifickou chuťou a arómou, ale tiež miestom rozsiahlych archeologických nálezísk. Nie náhodou vás tentoraz zavedieme do Věstoníc.

ČR, Valtice: hlavné mesto vína – VIDEO
Publikované: 4.3.2014
Ak niekto túži nájsť v Česku miesto, ktoré dokáže nadchnúť hneď z mnohých rôznych dôvodov, ten nech sa vypraví na Moravu, do Valtíc.

ČR, Mikulov – zámok: barok s vôňou vína - VIDEO
Publikované: 13.5.2014
Nielen Mikulov, ale aj jeho zámok, ktorý tvorí najvýznamnejšiu dominantu mesta, je pevne zviazaný s tradíciou vinárstva na Pálave. Mikulovský zámok stojaci na pomerne vysokej skale zvanej Zámocký vrch sa týči nad mestom a je vidieť snáď zo všetkých jeho kútov, ale tiež ešte ďaleko za ním.

ČR, Mikulov – mesto s vôňou juhu - VIDEO
Publikované: 4.11.2014
O Mikulove stále niekto hovorí, každú chvíľu sa o ňom píše a aj na fotkách vypadá nádherne. Aj tak som ale dlho odolával prvej návšteve.

ČR, Milotice – baroková rozprávka
Publikované: 18.3.2015
Výlet na hrad Buchlov nás natoľko očaril, že aj ďalší voľný víkend sme sa rozhodli stráviť spoznávaním českých hradov a zámkov. Tento raz sme si za cieľ zvolili o kúsok pre nás bližší zámok Milotice, nachádzajúci sa na okraji rovnomennej obce.

Mikulov: Mikulovské Pivobranie 2015
Publikované: 8.8.2015
Dnes sa koná už 5. ročník Mikulovského Pivobrania, ktoré ponúkne svojim návštevníkom bohatý program.

ČR, Blansko: Dom prírody Moravského krasu
Publikované: 30.9.2015
Len pred pár dňami otvorili v srdci Moravského krasu, v mieste spojenia Suchého a Pustého žľabu, pri lokalite nazývanej Skalní Mlýn jedinečnú stálu interaktívnu expozíciu - Dom prírody Moravského krasu, ktorá vás prevedie históriou a vývojom tejto oblasti vskutku netradičným spôsobom.

ČR, Pavlov: kde vinári držia spolu - VIDEO
Publikované: 28.1.2014
Pavlov sme s kamerou navštívili ešte v horúcom lete, aby sme za krásneho počasia zistili, čím je toto romantické zákutie južnej Moravy zaujímavé. Vinári z tejto malej dedinky zvanej Pavlov boli totiž prví v regióne, ktorí spojili svoje sily, aby víno z Pálavy preslávili široko ďaleko.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR, Valašské Klobouky a rozhľadňa na Královci
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorú obklopujú pohoria Bielyc...

ČR, Mikulov: Pálavský gulášfest 2012
V malebnom Mikulove, dominantou ktorého je krásny zámok na skale priamo v srdci mesta, sa minulú ...

Česká republika: Lednice III. – zámocký park
Návštevu zámku v Ledniciach na južnej Morave si vychutná aj ten, koho veľmi nezaujímajú historick...

Česká republika: Lednice II. – zámocký skleník
Zámok v Ledniciach ponúka návštevníkovi niekoľko tematických okruhov na prehliadku. Nemenej príťa...

Česká republika: Zámok Lednice I.
Zámok Lednice patrí k najkrajším na Morave. Jeho areál spolu so susedným zámkom vo Valt...


Súvisiace video

ČR, Valašské Klobouky – mestečko z nadhľadu
Pri našich potulkách Českou republikou sme sa zastavili aj v malebnom mestečku Valašské Klobouky,...

ČR, Mikulov – zámok: barok s vôňou vína
Obrovským lákadlom mesta Mikulov je miestny zámok stojaci v tesnej blízkosti historického jadra n...

ČR, Mikulov: juhomoravský raj
Mikulov je juhomoravské mestečko, ktoré svojim návštevníkom vie ponúknuť veľa zaujímavého - víno,...

ČR, Valtice – zámok: odkaz rodu Lichtenštajnovcov
Valtický zámok patrí k najväčším turistickým atrakciám hlavného mesta vína. Bývalé sídlo rodu Lic...

ČR, Valtice: hlavné mesto vína
Valtice na južnej Morave ponúkajú svojim návštevníkom mnohé – viacero pamiatok i dobré víno. Sú s...

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot
Vitajte na Pálave, v Dolných Věstoniciach! Tento kraj je známy nielen vínom. V prípade Věstonic, ...

ČR, Pavlov: kde vinári držia spolu
Malá juhomoravská dedinka, ktorá významom ďaleko predstihla svoju veľkosť. Je známa rozsiahlymi a...

ČR: Jeseň v Ledniciach
Lednice - bezmála dva a pol tisícová obec známa hlavne vďaka lednickému zámku, Minaretu - jediným...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.1.2020
V poradí už XXIV. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr sa koná v dňoch 21.–25. januára. Určený je nielen pre musherov a ich psov, ale tiež pre návštevníkov. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý od počasia.
17.1.2020
Nenechajte si ujsť Medzinárodné majstrovstvá v stavaní ľadových sôch - Tatry Ice Master, ktoré sa uskutočnia už 18. a 19. januára 2020 na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu.  Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 1. 2020
sviatok:Bohdana
dnes:
sobota 18.1.
0 °C
zajtra:
nedeľa 19.1.
1 °C