www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Volary - brána Šumavy

ČR: Volary - brána Šumavy

Publikované: 15.4.2011
Neďaleko Prachatic sa nachádza obec Volary, ktorá návštevníkom ponúka unikátnu architektúru a základňu pre výlety na Šumavu.

Kostel svaté KateřinyMesto Volary leží v okrese Prachatice v Juhočeskom kraji. Obec sa nachádza na území chránenej krajinnej oblasti Šumava a na hranici národného parku Šumava. V roku 2005 tu žilo 4083 obyvateľov.

 

Stručné dejiny mesta Volary

Písomná zmienka o Volaroch sa po prvý krát objavila v roku 1359 v súvislosti so zoznamom členov mestskej rady v Prachaticiach, kde bol uvedený Ondřej z Volar. V 13. a 14. storočí prebiehalo osídlovanie Šumavy Nemcami pochádzajúcimi prevažne z Bavorska. Tak vzniklo mesto Volary, nemecky Wallern.

Volary boli založené ako osada na starej obchodnej ceste, ktorá od 10. storočia viedla z Bavorska do juhočeských zemí. Cesta mala postupne niekoľko trás, cez ktoré sa prepravoval rôzny tovar a jej najslávnejšie obdobie zahŕňa prepravu soli z Pasova cez Volary do Prachatic.

Do obdobia husitských vojen patrili Volary vyšehradskej kapitule, od roku 1503 sa majiteľmi mesta stali Rožmberkovci, od roku 1600 cisár Rudolf II. a po roku 1719 Schwarzenberkovci.

Volary slúžili ako miesto odpočinku pre somáre, ktoré po Zlatej ceste prepravovali tovar, čo bolo Volary, rok 1900pre mesto hlavným zdrojom príjmov. Počas najväčšieho rozkvetu, v období spadajúcom do 16. storočia, bolo vo Volaroch 13 hostinských, 4 kováči a žilo tu mnoho rodín chovajúcich mulice.

V dobe husitských vojen v meste žilo tiež niekoľko českých rodín. V 17. storočí, počas stavovského povstania a nasledujúcej tridsaťročnej vojny, sa v okolí mesta niekoľko krát viedli boje - na mesto útočila stavovské a cisárske vojska, vojna skončila až po uzavretí vestfálskeho mieru.

V 16. storočí sa vo Volaroch usadili nemeckí dobytkári, ktorí tu chovali dobytok podľa alpského vzoru. Na Šumavu priniesli svoj osobitý ráz, prejavujúci sa v architektúre, oblečení a zvykoch. V obci sa stali staviteľmi zrubových budov, pre ktoré je charakteristické sústredenie obytných a hospodárskych miestností do jedného celku pod jednu strechu. Budovy boli poschodové s celokamenným alebo čiastočne kamenným prízemím, s podkrovnými miestnosťami, vyrezávaným zábradlím a zrubovým poschodím. Do súčasnosti sa zachovalo iba niekoľko týchto unikátnych stavieb, z ktorých jedna slúži ako Volarské Nádražímúzeum. Roku 1871 cisár František Josef I. udelil Volarom štatút mesta.

Časť mesta je dnes chránenou pamiatkovou zónou. Staré mesto s volarskými alpskými domami -  zrubovou architektúrou, ktorá sa v Českej republike nachádza iba tu a v obci Dobrá, je mestskou pamiatkovou rezerváciou.

 

Čo neminúť

Jednou z významných historických pamiatok je ranobarokový kostol svätej Kataríny, vybudovaný v rokoch 1669-1690 na mieste pôvodného kostola v štýle neskorej gotiky. V 18. storočí udrel do kostola niekoľkokrát blesk a spôsobil požiare, ktoré ho ťažko poškodili. V rokoch 1757 a 1863 došlo k jeho rekonštrukciám.

 

V okolí Volar sa nachádza Boubín (1362 m n. m.), na jeho úpätí sa na rozlohe 666 ha rozkladá Boubínský prales, v ktorom rastú stromy staré 300-400 rokov. Už v roku 1858 tu bola vyhlásená rezervácia.

Základní školaHrad Hus bol postavený po roku 1341 v údolí rieky Blanice na skalnom ostrohu na ochranu Zlatej cesty. Keď skončili husitské vojny, začali hrad ako svoje sídlo využívať lúpežní rytieri, ktorí pod vedením Habarta Lopatu z Hrádku získavali majetok tak, že prepadávali a lúpili kupcov, ktorí prevážali tovar po Zlatej ceste. Habart bol v dôsledku svojej činnosti vyhlásený za zemského škodcu a roku 1441 bol hrad obležaný. Rytieri lúpežníci boli po čase vyhladovaní a donútení, aby sa vzdali. Potom bol hrad zapálený a zborený. Kedysi veľký hrad sa do dnešných dní dochoval v podobe rozborených zvyškov hradieb a časti paláca. Vedľa hradu sa v skalnej stene nachádza nekrasová jaskyňa.

 

Osada Černý kříž (Červený kríž) leží pod svahmi Stožca pri ústí Hučiny do Studenej Vltavy. Svoje meno získala podľa veľkého kamenného kríža postaveného na pamiatku lesníka kniežaťa Schwarzenberka, ktorého zastrelil pytliak. Neďaleko leží prírodná rezervácia Mŕtvy luh, ktorá je súčasťou národného parku Šumava. Jedná sa o rozľahlé rašelinisko (394 hektárov), ktoré je porastené borovicami, vzácnymi rašelinnými bylinami a žijú tu chránené živočíchy. V rašelinisku sa nachádza aj „mŕtvy les“, čo sú uschnuté stromy zničené požiarom.Letecký pohled na Volary

 

Medvedí chodník bola zriadená v roku 1967 a je najstarším náučným chodníkom na Šumave. Vedie od železničnej zástavky Ovesná do Čierneho kríža, neďaleko priehradnej nádrže Lipno. Na chodníku môžete nájsť mnoho zaujímavých útvarov: Barenstein – pamätníček na mieste zastrelenia posledného šumavského medveďa v roku 1856, Schwarzenberský kanál, skalnú vyhliadku na úbočí vrchu Perník, Pašerácku jaskyňu – skalný útvar pripomínajúci jaskyňu atď.

Schwarzenberský kanál je historickou technickou pamiatkou, vybudovanou v rokoch 1789-1822 na návrh lesného inžiniera schwarzenberského panstva J. Rosenaura. Plavebný kanál spojoval povodie Vltavy s Dunajom a po dostavaní slúžil na zásobovanie Viedne palivovým a stavebným drevom zo Šumavy. Dĺžka kanála dosahuje 51 km.

 

Text: Maxim Kucer

 Foto: Manfred E. Fritsche -foto 1, foto 2; Rudolf Bruner-Dvořák, Donald Judge, Ivo Lukačovič

Preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Prachatice
Publikované: 22.2.2008
Okresné mesto Prachatice leží na Živnom potoku v Šumavskom podhorí v Juhočeskom kraji. Bolo založené na obchodnej Zlatej ceste pravdepodobne na mieste dnešných Starých Prachatíc. Nové Prachatice potom boli založené na počiatku 14. storočia spoločne s kostolom sv. Jakuba na námestí.

Lipno – české more plné drakov – VIDEO
Publikované: 18.2.2010
Kto by si na priehradu Lipno plánoval dovolenku výhradne na leto, prišiel by o veľa radovánok. Ak totiž mrzne ako v tomto roku, jej hladina sa premení na priestor skrývajúci nebývalé možnosti.

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikované: 29.12.2013
Medzi oblasti, ktoré nás priťahujú svojou krásou, patrí aj šumavské Povydří, ktorým kedysi prechádzala Zlatá cesta – významná obchodní cesta spájajúca Podunajsko s českým územím. Jedným z miest, kde po celodennom pochode nocovala karavána a zvieratá i ľudia naberali nové sily, bola Turnerova chata (Turnerhütte).


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
6 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X