www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Ministerstvo zahraničných vecí SR varuje záujemcov o prácu v Japonsku, najmä mladé ženy zaujímajúce sa o prácu hostesiek, že nelegálna práca je miestnymi úradmi veľmi prísne postihovaná. Podľa správ, ktoré majú slovenské úrady k dispozícii, sa zvyšuje počet slovenských občanov, ktorí sú sprostredkovateľmi (obvykle za tretie krajiny) podvedení a okradnutí o peniaze, doklady aj letenky. Ženy bývajú často aj násilím prinútené k inej činnosti, než k akej sa zaviazali v zmluve. 

Japonsko je vyspelá kultúrna krajina a po všetkých stránkach bezpečná. Služby sú na vysokej úrovni, avšak veľmi drahé. Pouličná kriminalita neexistuje, v obchodoch sa nekradne. Ľudia sa k sebe správajú neobyčajne slušne, násilie nie je bežné. Určitú prekážku tvorí jazyková bariéra, keďže len veľmi malý počet Japoncov hovorí anglicky či iným svetovým jazykom.

V Japonsku sa zatiaľ nevyskytujú teroristické útoky ani proti turistom, ani proti pracovníkom či objektom cudzích misií. Panuje tu poriadok a v prípade akéhokoľvek teroristického podozrenia je polícia rýchlo na mieste. Na letiskách sú batožiny turistov bez výnimky a dôsledne kontrolované.
Na všetkých významnejších objektoch a inštitúciách, vrátane množstva súkromných domov je inštalovaný systém kamier, ktorý zaručuje permanentné sledovanie akéhokoľvek pohybu či neobvyklej situácie. Od posledného teroristického útoku v tokijskom metre v polovici 90. rokov, bola v celom Japonsku z dôvodu zvýšenej opatrnosti pred výbušninami a ďalšími nebezpečnými látkami odstránená väčšina odpadkových košov nielen z metra, ale aj z ďalších verejných priestorov. (Japoncom však koše nechýbajú, zvykli si nosiť so sebou stále nejaké tašky, kam ukladajú zabalené predmety patriace do odpadkového koša.)
Na uliciach sa jazdí vľavo, umiestnenie svetelných dopravných signálov býva až za križovatkou. Chodec má absolútnu prednosť. Cyklisti môžu jazdiť aj po chodníkoch, predpokladom je však ohľaduplnosť k chodcom. Po celej krajine sú na cestách vyznačené slepecké značky a umiestnené slepecké signály.
Autopremávka je veľmi hustá, aj keď veľmi korektná. Orientácia v japonských mestách a na cestách je veľmi ťažká, cestná premávka je hustá. Z týchto dôvodov sa neodporúča pri krátkodobých pobytoch používať osobné auto (napr. z požičovne), ale vlakové spojenie. Pre turistické cesty je výhodné zakúpenie tzv. Japan Rail Pass s platnosťou 7, 14 alebo 21 dní, ktorý zahrňuje trasy rýchlovlaku Shinkansen po celom území Japonska. Tento lístok sa v Japonsku nepredáva a je nutné si ho zohnať v zahraničí. V SR je táto kúpa možná v CK.
Japonsko je veľmi tradičná krajina. Počas roka oslavujú občania Japonska mnoho sviatkov, ktoré majú
pôvod väčšinou v náboženskej tradícii.
Štátne sviatky sú:
1. a 15. januára, 11. februára, 22. marca, 29. apríla, 3., 4. a 5. mája, 20. júla, 15.a 23. septembra, 11. októbra, 3. a 23. novembra, 23. decembra.
Pokiaľ sviatok pripadá na nedeľu, je podľa zákona o štátnych sviatkoch presunutý na pondelok. Od polovice júla do konca septembra sú zavreté školy z dôvodu letných prázdnin.
Budhistické sviatky 14. a 15. júla nie sú štátom stanovenými dňami voľna, je však potrebné predpokladať, že mnoho Japoncov v týchto dňoch čerpá svoju dovolenku.
Pracovná doba je síce podľa zákona najviac 40 hodín týždenne, nadčasové hodiny, ktoré sú v Japonsku celkom obvyklé, však nie sú nijako zákonom obmedzené. Úradné hodiny sú na väčšine úradov od pondelka do piatku od 10:00 do 17:00 - 17: 30 hodín. Obchody majú väčšinou otvorené sedem dní v týždni od cca 9:30 do 19:00 alebo 20:00 hod. V Japonsku je rozšírená sieť non-stop obchodov so základnými potravinami a iným základným spotrebným zbožím. Sú ľahko rozoznateľné podľa mimoriadne jasne osvetlených a do diaľky žiariacich obchodných priestorov.
Banky majú otvorené od pondelka do piatku od 09:00 do 15:00, bankomaty do 19:00 hod., bankomaty Citibank sú prístupné 24 hodín denne. Pri cestovaní do Japonska je však lepšie vlastniť finančnú hotovosť a bankové a kreditné karty využívať čo najmenej. Väčšina japonských bankomatov totiž na ne nevydáva peniaze a rovnako finančná úhrada ich prostredníctvom je často problematická.
Pošty majú otvorené od pondelka do piatku od 09:00 do 17:00 a v sobotu od 09:00 do 12:30 hod.
Obyvatelia Japonska sa vyznačujú mimoriadnou úctivosťou a zdvorilosťou. Od svojich zahraničných partnerov očakávajú korektnosť, spoľahlivosť, stálosť a vysoko profesionálny prístup. Po formálnej stránke by sa jednanie s Japoncami malo vyznačovať veľkou zdvorilosťou a neuponáhľanosťou. Za nevhodné sa považuje príliš hlasitý prejav aj veľká gestikulácia. Podávanie ruky je v Japonsku už celkom bežné. Pre cestovateľov do Japonska sa odporúča vlastniť zásobu vizitiek, ktoré sa podávajú japonskému partnerovi oboma rukami.
Hlavnú zložku japonskej stravy tvoria ryby, morské produkty a zelenina. Pri príprave a aranžovaní potravín sa Japonci riadia zásadou, že farby a vzory na tanieri musia ladiť a riady by svojím vzorom mali zodpovedať ročnému obdobiu.
Spoločenské oblečenie je v šatníku mužov veľmi formálne (aj v letnom období), prevládajú tmavé farby oblekov, čierne topánky (hnedé topánky sú považované za veľmi neformálne), biela košeľa, tmavá kravata. Japonské ženy sa už celkom prispôsobili svetovým módnym trendom, kimono zostáva skôr slávnostným než bežným denným oblečením.
Pri návšteve japonských reštaurácií je obvyklé vyzúvanie topánok a sedenie na zemi. V spoločenskej etikete existuje množstvo zvláštností, s ktorými by sa mal turista pred návštevou tejto krajiny zoznámiť.
Užívanie drog v Japonsku je trestné.

Zdroj: MZV

 

Dôležité telefónne čísla: 

Polícia: 110
Požiarnici/záchranná služba: 119

 

späť 

Lokácia:

Japonsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok: