www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Ministerstvo zahraničných vecí SR varuje záujemcov o prácu v Japonsku, najmä mladé ženy zaujímajúce sa o prácu hostesiek, že nelegálna práca je miestnymi úradmi veľmi prísne postihovaná. Podľa správ, ktoré majú slovenské úrady k dispozícii, sa zvyšuje počet slovenských občanov, ktorí sú sprostredkovateľmi (obvykle za tretie krajiny) podvedení a okradnutí o peniaze, doklady aj letenky. Ženy bývajú často aj násilím prinútené k inej činnosti, než k akej sa zaviazali v zmluve. 

Japonsko

Japonsko je vyspelá kultúrna krajina a po všetkých stránkach bezpečná. Služby sú na vysokej úrovni, avšak veľmi drahé. Pouličná kriminalita neexistuje, v obchodoch sa nekradne. Ľudia sa k sebe správajú neobyčajne slušne, násilie nie je bežné. Určitú prekážku tvorí jazyková bariéra, keďže len veľmi malý počet Japoncov hovorí anglicky či iným svetovým jazykom.

 

V Japonsku sa zatiaľ nevyskytujú teroristické útoky ani proti turistom, ani proti pracovníkom či objektom cudzích misií. Panuje tu poriadok a v prípade akéhokoľvek teroristického podozrenia je polícia rýchlo na mieste. Na letiskách sú batožiny turistov bez výnimky a dôsledne kontrolované.

Japonsko
Na všetkých významnejších objektoch a inštitúciách, vrátane množstva súkromných domov je inštalovaný systém kamier, ktorý zaručuje permanentné sledovanie akéhokoľvek pohybu či neobvyklej situácie. Od posledného teroristického útoku v tokijskom metre v polovici 90. rokov, bola v celom Japonsku z dôvodu zvýšenej opatrnosti pred výbušninami a ďalšími nebezpečnými látkami odstránená väčšina odpadkových košov nielen z metra, ale aj z ďalších verejných priestorov. (Japoncom však koše nechýbajú, zvykli si nosiť so sebou stále nejaké tašky, kam ukladajú zabalené predmety patriace do odpadkového koša.)


Na uliciach sa jazdí vľavo, umiestnenie svetelných dopravných signálov býva až za križovatkou. Chodec má absolútnu prednosť. Cyklisti môžu jazdiť aj po chodníkoch, predpokladom je však ohľaduplnosť k chodcom. Po celej krajine sú na cestách vyznačené slepecké značky a umiestnené slepecké signály.

Japonsko
Autopremávka je veľmi hustá, aj keď veľmi korektná. Orientácia v japonských mestách a na cestách je veľmi ťažká, cestná premávka je hustá. Z týchto dôvodov sa neodporúča pri krátkodobých pobytoch používať osobné auto (napr. z požičovne), ale vlakové spojenie. Pre turistické cesty je výhodné zakúpenie tzv. Japan Rail Pass s platnosťou 7, 14 alebo 21 dní, ktorý zahrňuje trasy rýchlovlaku Shinkansen po celom území Japonska. Tento lístok sa v Japonsku nepredáva a je nutné si ho zohnať v zahraničí. V SR je táto kúpa možná v CK.


Japonsko je veľmi tradičná krajina. Počas roka oslavujú občania Japonska mnoho sviatkov, ktoré majú pôvod väčšinou v náboženskej tradícii.


Štátne sviatky sú:
1. a 15. januára, 11. februára, 22. marca, 29. apríla, 3., 4. a 5. mája, 20. júla, 15.a 23. septembra, 11. októbra, 3. a 23. novembra, 23. decembra.


Pokiaľ sviatok pripadá na nedeľu, je podľa zákona o štátnych sviatkoch presunutý na pondelok. Od polovice júla do konca septembra sú zavreté školy z dôvodu letných prázdnin.


Budhistické sviatky 14. a 15. júla nie sú štátom stanovenými dňami voľna, je však potrebné predpokladať, že mnoho Japoncov v týchto dňoch čerpá svoju dovolenku.

Japonsko
Pracovná doba je síce podľa zákona najviac 40 hodín týždenne, nadčasové hodiny, ktoré sú v Japonsku celkom obvyklé, však nie sú nijako zákonom obmedzené. Úradné hodiny sú na väčšine úradov od pondelka do piatku od 10:00 do 17:00 - 17: 30 hodín. Obchody majú väčšinou otvorené sedem dní v týždni od cca 9:30 do 19:00 alebo 20:00 hod. V Japonsku je rozšírená sieť non-stop obchodov so základnými potravinami a iným základným spotrebným zbožím. Sú ľahko rozoznateľné podľa mimoriadne jasne osvetlených a do diaľky žiariacich obchodných priestorov.


Banky majú otvorené od pondelka do piatku od 09:00 do 15:00, bankomaty do 19:00 hod., bankomaty Citibank sú prístupné 24 hodín denne. Pri cestovaní do Japonska je však lepšie vlastniť finančnú hotovosť a bankové a kreditné karty využívať čo najmenej. Väčšina japonských bankomatov totiž na ne nevydáva peniaze a rovnako finančná úhrada ich prostredníctvom je často problematická. Pošty majú otvorené od pondelka do piatku od 09:00 do 17:00 a v sobotu od 09:00 do 12:30 hod.

Japonsko
Obyvatelia Japonska sa vyznačujú mimoriadnou úctivosťou a zdvorilosťou. Od svojich zahraničných partnerov očakávajú korektnosť, spoľahlivosť, stálosť a vysoko profesionálny prístup. Po formálnej stránke by sa jednanie s Japoncami malo vyznačovať veľkou zdvorilosťou a neuponáhľanosťou. Za nevhodné sa považuje príliš hlasitý prejav aj veľká gestikulácia. Podávanie ruky je v Japonsku už celkom bežné. Pre cestovateľov do Japonska sa odporúča vlastniť zásobu vizitiek, ktoré sa podávajú japonskému partnerovi oboma rukami.


Hlavnú zložku japonskej stravy tvoria ryby, morské produkty a zelenina. Pri príprave a aranžovaní potravín sa Japonci riadia zásadou, že farby a vzory na tanieri musia ladiť a riady by svojím vzorom mali zodpovedať ročnému obdobiu.


Spoločenské oblečenie je v šatníku mužov veľmi formálne (aj v letnom období), prevládajú tmavé farby oblekov, čierne topánky (hnedé topánky sú považované za veľmi neformálne), biela košeľa, tmavá kravata. Japonské ženy sa už celkom prispôsobili svetovým módnym trendom, kimono zostáva skôr slávnostným než bežným denným oblečením.


Pri návšteve japonských reštaurácií je obvyklé vyzúvanie topánok a sedenie na zemi. V spoločenskej etikete existuje množstvo zvláštností, s ktorými by sa mal turista pred návštevou tejto krajiny zoznámiť.


Užívanie drog v Japonsku je trestné.

 

Zdroj: PR, MZV

Foto: Pixabay.com

 

Dôležité telefónne čísla: 

Polícia: 110
Požiarnici/záchranná služba: 119


Lokácia:

Japonsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X