www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Jamajka
Hlavné mesto: Kingston
Rozloha: 10 990 km2
Počet obyvateľov: 2 713 130
Oficiálny jazyk: Angličtina
Štátne zriadenie: konstitučná monarchia

Hlavné náboženstvá: protestanti 56%, katolíci 30%, bez vyznania 20%
Čas: SEČ -6

 

Geografia

 Jamajka je tretí najväčší ostrov v Karibskom mori a najväčší ostrov medzi anglicky hovoriacimi ostrovmi. Leží približne 145 km na juh od Kuby, 160 km na západ od Haiti a 965 km na juh od USA (od Miami). Ostrov vajcovitého tvaru meria od západu na východ asi 235 km. Napriek svojej relatívne malej veľkosti ponúka ostrov pôsobivo rozmanitý terén a vegetáciu. Pobrežie lemujú zátoky, ktoré nájdete všade okrem južnej časti ostrova. Hory kontrastujú s plážami s bielym pieskom na južnom, západnom a severnom pobreží. Južné pobrežie je charakteristické vyprahnutými savanami a kaktusmi, ďalej tam sú aj nemalá močiarne územia (najmä pri Čiernej rieke). Vnútrozemie je zväčša horského charakteru, viac ako polovica ostrovov leží vo výške presahujúcej 300 m n.m.

 

Podnebie

 Pobrežné teploty dosahujú v celoročnom priemeru 26 až 30°C. Klesajú s pribúdajúcou nadmorskou výškou, ale aj na východe v Modrých horách, kde výška prevyšuje 2000 m n.m. dosahujú teploty zhruba 18°C. Najchladnejšie je vo februári amarci. Teploty na pobreží ochladzuje teplý pasátový vietor. Každoročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 2000 mm na m2. Vlhkosť v hlavnom meste Kingstonu je medzi 63-73%.

 

Príroda

 Jamajka sa chlubí viac ako 3000 druhov rastlín, pri čom vyše 800 ich je endemitných (nevyskytujú sa nikde inde na svete). Vo svete bola táto krajina známa vďaka kvalitnému mahagónovému drevu, ktoré sa však v dôsledku rozsiahleho vyrábania stalo nedostatkovým tovarom. Veľká časť západného pobrežia je posiata mangrovníkmi, jediným druhom stromu, ktorý je schopný žiť s koreňmi ponorenými do slanej vody. Na ostrove sa pestujú rôzné druhy exotického ovocia ako ananás alebo banány.

 Ostrov nie je domovom príliš veľkého množstva cicavcov. Obvyklými hospodárskymi zvieratami sú dovezené kozy a dobytok. Vyskytuje sa tu 23 druhov netopierov, vyše 120 druhov motýľov a viac ako 255 druhov vtákov.

 

Obyvateľstvo

 V hlavnom meste žije asi 800 tis. obyvateľov. Tretina z celkovej populácie je mladšia ako 14 rokov. Priemerná dĺžka života je asi 75 rokov.

 

späť

Lokácia:

Jamajka
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok: