www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Jamajka
Hlavné mesto: Kingston
Rozloha: 10 990 km2
Počet obyvateľov: 2 713 130
Oficiálny jazyk: Angličtina
Štátne zriadenie: konstitučná monarchia

Hlavné náboženstvá: protestanti 56%, katolíci 30%, bez vyznania 20%
Čas: SEČ -6

 

Geografia

 Jamajka je tretí najväčší ostrov v Karibskom mori a najväčší ostrov medzi anglicky hovoriacimi ostrovmi. Leží približne 145 km na juh od Kuby, 160 km na západ od Haiti a 965 km na juh od USA (od Miami). Ostrov vajcovitého tvaru meria od západu na východ asi 235 km. Napriek svojej relatívne malej veľkosti ponúka ostrov pôsobivo rozmanitý terén a vegetáciu. Pobrežie lemujú zátoky, ktoré nájdete všade okrem južnej časti ostrova. Hory kontrastujú s plážami s bielym pieskom na južnom, západnom a severnom pobreží. Južné pobrežie je charakteristické vyprahnutými savanami a kaktusmi, ďalej tam sú aj nemalá močiarne územia (najmä pri Čiernej rieke). Vnútrozemie je zväčša horského charakteru, viac ako polovica ostrovov leží vo výške presahujúcej 300 m n.m.

 

Podnebie

 Pobrežné teploty dosahujú v celoročnom priemeru 26 až 30°C. Klesajú s pribúdajúcou nadmorskou výškou, ale aj na východe v Modrých horách, kde výška prevyšuje 2000 m n.m. dosahujú teploty zhruba 18°C. Najchladnejšie je vo februári amarci. Teploty na pobreží ochladzuje teplý pasátový vietor. Každoročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 2000 mm na m2. Vlhkosť v hlavnom meste Kingstonu je medzi 63-73%.

 

Príroda

 Jamajka sa chlubí viac ako 3000 druhov rastlín, pri čom vyše 800 ich je endemitných (nevyskytujú sa nikde inde na svete). Vo svete bola táto krajina známa vďaka kvalitnému mahagónovému drevu, ktoré sa však v dôsledku rozsiahleho vyrábania stalo nedostatkovým tovarom. Veľká časť západného pobrežia je posiata mangrovníkmi, jediným druhom stromu, ktorý je schopný žiť s koreňmi ponorenými do slanej vody. Na ostrove sa pestujú rôzné druhy exotického ovocia ako ananás alebo banány.

 Ostrov nie je domovom príliš veľkého množstva cicavcov. Obvyklými hospodárskymi zvieratami sú dovezené kozy a dobytok. Vyskytuje sa tu 23 druhov netopierov, vyše 120 druhov motýľov a viac ako 255 druhov vtákov.

 

Obyvateľstvo

 V hlavnom meste žije asi 800 tis. obyvateľov. Tretina z celkovej populácie je mladšia ako 14 rokov. Priemerná dĺžka života je asi 75 rokov.

 

späť

Lokácia:

Jamajka
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 1. 4. 2020
sviatok: