www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Jamajka
Hlavné mesto: Kingston
Rozloha: 10 990 km2
Počet obyvateľov: 2 713 130
Oficiálny jazyk: Angličtina
Štátne zriadenie: konstitučná monarchia

Hlavné náboženstvá: protestanti 56%, katolíci 30%, bez vyznania 20%
Čas: SEČ -6

 

Geografia

 Jamajka je tretí najväčší ostrov v Karibskom mori a najväčší ostrov medzi anglicky hovoriacimi ostrovmi. Leží približne 145 km na juh od Kuby, 160 km na západ od Haiti a 965 km na juh od USA (od Miami). Ostrov vajcovitého tvaru meria od západu na východ asi 235 km. Napriek svojej relatívne malej veľkosti ponúka ostrov pôsobivo rozmanitý terén a vegetáciu. Pobrežie lemujú zátoky, ktoré nájdete všade okrem južnej časti ostrova. Hory kontrastujú s plážami s bielym pieskom na južnom, západnom a severnom pobreží. Južné pobrežie je charakteristické vyprahnutými savanami a kaktusmi, ďalej tam sú aj nemalá močiarne územia (najmä pri Čiernej rieke). Vnútrozemie je zväčša horského charakteru, viac ako polovica ostrovov leží vo výške presahujúcej 300 m n.m.

 

Podnebie

 Pobrežné teploty dosahujú v celoročnom priemeru 26 až 30°C. Klesajú s pribúdajúcou nadmorskou výškou, ale aj na východe v Modrých horách, kde výška prevyšuje 2000 m n.m. dosahujú teploty zhruba 18°C. Najchladnejšie je vo februári amarci. Teploty na pobreží ochladzuje teplý pasátový vietor. Každoročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 2000 mm na m2. Vlhkosť v hlavnom meste Kingstonu je medzi 63-73%.

 

Príroda

 Jamajka sa chlubí viac ako 3000 druhov rastlín, pri čom vyše 800 ich je endemitných (nevyskytujú sa nikde inde na svete). Vo svete bola táto krajina známa vďaka kvalitnému mahagónovému drevu, ktoré sa však v dôsledku rozsiahleho vyrábania stalo nedostatkovým tovarom. Veľká časť západného pobrežia je posiata mangrovníkmi, jediným druhom stromu, ktorý je schopný žiť s koreňmi ponorenými do slanej vody. Na ostrove sa pestujú rôzné druhy exotického ovocia ako ananás alebo banány.

 Ostrov nie je domovom príliš veľkého množstva cicavcov. Obvyklými hospodárskymi zvieratami sú dovezené kozy a dobytok. Vyskytuje sa tu 23 druhov netopierov, vyše 120 druhov motýľov a viac ako 255 druhov vtákov.

 

Obyvateľstvo

 V hlavnom meste žije asi 800 tis. obyvateľov. Tretina z celkovej populácie je mladšia ako 14 rokov. Priemerná dĺžka života je asi 75 rokov.

 

späť

Lokácia:

Jamajka
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 6. 2019
sviatok: