www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnostná situácia:
V súčasnej dobe sa dá predpokladať zvýšený pohyb afganských utečencov aj iránskych bezpečnostných zložiek vo východnej časti krajiny. V tejto súvislosti sa neodporúča návšteva oblastí ležiacich východne od línie Mašhad-Tabas-Yazd-Kermán-Bám-Iránšahr. Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča slovenským turistom, aby oznámili svoju prítomnosť v Iráne konzulárnemu oddeleniu Veľvyslanectva SR v Teheráne, ďalej plánovanú dĺžku pobytu, prípadne telefonické spojenie a termín predpokladaného opustenia Iránu. Pravidelný kontakt s veľvyslanectvom sa odporúča tiež slovenským občanom, ktorí v Iráne pracujú.

Peniaze, doklady, letenky je nutné nosiť neustále pri sebe, najlepšie ukryté na tele. Odporúča sa mať pri sebe kópie identifikačnej stránky pasu a stránky pasu s iránskym vízom. Vzhľadom k zhoršujúcej sa ekonomickej situácii sa zvyšuje počet krádeží peňazí a cestovných dokladov. V poslednej dobe sa objavilo aj niekoľko prípadov falošných uniformovaných policajtov, ktorí sa o tieto krádeže pokúšajú. Nutná je preto maximálna obozretnosť pri všetkých cestách po Iráne. Neodporúča sa individuálny pohyb v noci, zvlášť v málo frekventovaných oblastiach, pohyb osamelých osôb v noci je extrémne nebezpečnou záležitosťou. V juhovýchodných provinciách Iránu operujú ozbrojené bandy, dochádza tiež k únosom turistov.

Platenie:
V Iráne je stále nemožné použiť medzinárodné kreditné karty či cestovné šeky, nefunguje ani bankové spojenie prostredníctvom Western Union. Odporúča sa teda mať pri ceste do Iránu dostatočnú zásobu hotovosti.

Potraviny:
Ceny základných potravín v posledných rokoch stúpajú (inflácia sa pohybuje okolo 20% ročne). Sú k dostaniu potraviny každého druhu, na pitie minerálky a limonády. Vzhľadom k niekoľkým rokom trvajúceho sucha sa zhoršuje kvalita vody vo vodovodnom kohútiku, odporúča sa teda piť iba balenú alebo prevarenú vodu.


Doprava:
Cestovať do Iránu je možné letecky s prestupom, priamy let Bratislava – Teherán neexistuje. Lety z Európy pristávajú na medzinárodnom teheránskom letisku Mehrabád, lety z oblasti Perzského zálivu pristávajú na Medzinárodnom letisku Imáma Chomejního v Teheráne, niektoré tiež na medzinárodnom letisku v Esfahánu. Ďalej je možné do Iránu pricestovať autobusom priamym spojom Istanbul – Teherán.
Pri ceste vlastným vozidlom je potrebné predložiť medzinárodný vodičský preukaz. Osobné autá tu jazdia na olovnatý benzín nízkej kvality, benzín vyššej kvality je k dostaniu len u niekoľkých čerpacích staníc. Cena benzínu je stále nízka: 800-1100 IRR/liter. Nie je povolené používať osobné autá s dieselovým motorom alebo autá s volantom na pravej strane.“
Poplatky za diaľnice v Iráne sú nízke.

Na území Iránu sa dá úplne bez problémov cestovať lietadlom, autobusom, zbernými taxi, vlakom. Cestovanie autobusmi v nočných hodinách sa neodporúča vzhľadom na časté dopravné nehody. V Teheráne a vo väčších turistických mestách sú cestovné agentúry, ktoré zariaďujú ako program tak letenky. Po veľkých mestách sa dá najčastejšie cestovať mestským autobusom alebo zberným taxi. Pri použití taxi je dobré vždy vopred dohodnúť cenu.

Irán je šítska krajina a pri pobyte na jeho území je treba rešpektovať miestne pravidlá týkajúce sa obliekania, úplného zákazu požívania alkoholu, fyzického kontaktu na verejnosti, fotografovania osôb atď. Ženy by mali nosiť plášť alebo dlhšiu košeľu (aspoň nad kolená) a k tomu dlhú voľnú sukňu alebo nohavice, povinná je šatka zakrývajúca hlavu a krk. Muži môžu nosiť obvyklé turistické oblečenie, nesmú ale mať krátke nohavice. Nové nariadenie prezidenta Ahmadínedžáda z apríla 2006 nariaďuje väčšiu prísnosť v obliekaní žien vrátane kontrol na uliciach, odporúča sa preto na pravidlá obliekania dbať obzvlášť obozretne. Kvôli napätej medzinárodnej situácii sa rovnako odporúča opatrnosť a umiernenosť pri prípadných diskusiách s Iráncami o politickej či náboženskej problematike.

Kúpanie: V Kaspickom mori aj v Perzskom zálive sa kúpu zvlášť ženy a zvlášť muži.

V turistami navštevovaných mestách ako je Esfahán, Šíráz, Yazd, Hamadán je povolený vstup len do niektorých mešít. V pútnickom meste Mašhad sa pred vstupom do Haramu - miesto odpočinku 8. Emáma Rézu, musí odovzdať tašky do úschovne a ženy musia mať na sebe čádor (druh čierneho plášťa zahaľujúceho telo). Pri fotografovaní osôb je lepšie sa vopred opýtať.

 

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Irán
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: