www.infoglobe.sk » Slovensko: Bezpečne na hory VI. – Malá a Veľká Fatra

Slovensko: Bezpečne na hory VI. – Malá a Veľká Fatra

Publikované: 20.2.2012
V doterajších častiach nášho seriálu sme sa venovali prevažne vysokohorským pohoriam. Dnes sa zameriame na pohoria takmer o 1000 m nižšie. Budeme sa venovať Malej a Veľkej Fatre. Tento výškový rozdiel sa prejavuje na klimatickom charaktere daných pohorí a tým aj na jemne odlišných rizikách pohybu v tomto území.

Malá Fatra má o cca 100 m vyšší hrebeň ako Veľká Fatra a zároveň je o čosi chladnejšia, no napriek tomu, že obe pohoria patria do miernejšieho klimatického pásma, môže byť mráz vážnym ohrozením aj v týchto podmienkach. Obvyklé zimné teploty sa tu pohybujú okolo -10°C, nie je však výnimkou ani mráz - 20°C, najmä v oblastiach Rozsutca, Stohu či fatranského Veľkého Kriváňa. Pri vetre môže dôjsť až k omrzlinám končatín a tváre, preto treba pri prvých príznakoch meravenia zvýšiť intenzitu pohybu pre zrýchlenie prúdenia krvného obehu. Zahriať sa môžeme aj obyčajným skákaním a tlieskaním. Pre ochranu tvárovej časti je potrebné použiť kvalitný chrániaci krém.

Pokiaľ nás zastihne intenzívne sneženie, ktoré zväčša predznamenáva hrozbu straty orientácie, je potrebné okamžite prerušiť túru. Už počas sneženia sa výrazným spôsobom mení stabilita snehovej pokrývky, takže nie je dobré sa spoliehať napríklad na tyčové značenie, ktoré je síce dobrou pomôckou pre orientáciu, no len dovtedy kým niektorá s tyčí nechýba. Radšej treba v prípade skupinovej turistiky dodržiavať akustický kontakt a postupne zostúpiť k najbližšej chate či do doliny.

 

Ak sa k sneženiu pridá vietor, môže to mať pre nás až fatálne následky. Víchrica v pohoriach Malej a Veľkej Fatry znamená veľmi ťažký núdzový zostup z hrebeňových partií, hlavne kvôli veľkým vzdialenostiam a nevýrazne modelovanému terénu s ťažkou orientáciou. Okrem už spomínaného vetra nám sťažuje pohyb aj znížená viditeľnosť, preto treba už pri prvých príznakoch túru čím skôr skončiť, resp. začať zostupovať nižšie do doliny k najbližšej chate či k obci, kde sa dá samotná víchrica skôr prežiť. V prípade ak uviazneme v neutíchajúcej víchrici, je potrebné si vykopať záhrab alebo aspoň polozáhrab a prečkať nepriazeň počasia, ktorá má zväčša trvanie až do druhého dňa.

V pohoriach Malej a Veľkej Fatry býva počas zimného obdobia veľmi častým javom silný odmäk, pri ktorom hrozí nebezpečenstvo pádu základových lavín. Naopak riziko jarných snehových splazov je relatívne nízke vzhľadom na málo strmé svahy. Je dôležité, aby sme sa počas oteplenia vyhýbali firnovým svahom, ak sú pokryté boritým snehom a na povrchu sa tvoria pozdĺžne trhliny. V prípade lavín je problematika ich vzniku a prejavov natoľko zložitá, že sa im venuje množstvo odborných publikácií. No k základným pravidlám predchádzania rizika ich pádu patrí informovanosť o stupni lavínového nebezpečenstva od Horskej záchrannej služby a nevstupovanie na nestabilné snehové prvky (snehové dosky, preveje, vankúše). Charakteristickou črtou lavín, zvlášť vo Veľkej Fatre, je ich relatívne veľký rozmer. Ich ničivá sila dokáže zlikvidovať nielen lesný porast, ale aj zasiahnuť a zdemolovať okrajové stavby ľudských obydlí. Z nedávnej histórie sú známe katastrofálne následky nezlučiteľné zo životom. Pád v danom teréne je obzvlášť nebezpečný z dôvodu zachytenia človeka o stromy, ktoré môže viesť k ťažkým poraneniam. Preto treba dbať na pokyny Horskej záchrannej služby, nevstupovať do terénu už pri 3. stupni lavínového nebezpečenstva, nevstupovať na nestabilné snehové prvky. Samozrejmosťou musí byť protilavínová výbava (sonda, lopatka, vyhľadávač).

Vďaka geomorfologicky rozsiahlemu územiu nastáva kritická situácia v prípade núdzového prečkania noci v zimnom období. Pokiaľ nie je možné v primeranom čase zostúpiť do doliny resp. k najbližšej chate či obci, je potrebné sa v predstihu pripraviť. Miesto prenocovania by malo byť v závetrí. V ideálnom prípade si postavíme stan, pokiaľ stan nemáme, vykopeme si záhrab. Ak je nás viac, postavíme si iglu. Po ukončení prípravy miesta si na seba naobliekame všetko čom máme a takto prečkáme noc.

Hrebene Malej a Veľkej Fatry ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Sú ideálnym miestom pre turistiku,  lyžovanie a iné zimné športy, no nikdy netreba zabúdať na bezpečnosť. Niekedy stačí len dôsledná príprava a informovanosť o podmienkach na horách, ktorá v konečnom dôsledku môže zachrániť život.

 

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: hory.sk



Diskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Slovensko: Bezpečne na hory I. – Základná výbava
Publikované: 9.1.2012
Mnohokrát sme z televíznych novín počúvali nie práve šťastné správy o turistoch, ktorí sa vybrali do hôr a precenili svoje sily alebo podcenili silu hôr a nevyspytateľnosť počasia. Touto sériou článkov chceme prispieť k tomu, aby ste sa v správach neocitli aj vy. V prvej časti si povieme o bezpečnom nocovaní a o nevyhnutnej výbave pri výlete do hôr.

SR: 5 úchvatných tipov na zimnú turistiku II. – VIDEO
Publikované: 31.12.2021
Keďže Slovensko je rozmanitá krajina plná prírodných krás, ponúka nám veľa možností zimného vyžitia. Aj dnes vám preto prinesieme 5 tipov na zimné turistické výlety, ktoré nás oslovili svojou nevídanou malebnosťou či veľkoleposťou.

SR: Nová mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby
Publikované: 7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.

SR: Skialpinizmus v slovenských horách
Publikované: 1.2.2024
Šport menom skialpinizmus je čím ďalej tým viac rozšírený, a preto nás zaujala relatívne nová knižka dokumentujúca výber skialpinistických zjazdov a túr v našich najznámejších pohoriach, ktorú vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Martin: ferrata na Martinské hole – VIDEO
Publikované: 15.12.2015
Po dlhšom čase opäť zavítame do malebnej Turčianskej záhradky, ktorá je obklopená mocnými horami Malej a Veľkej Fatry. Vydáme sa do martinskej mestskej časti Stráne, kde na konečnej zástavke MHD začína jedna nádherná zaistená cesta.

SR, Malá Fatra – jedno z našich najnavštevovanejších pohorí - VIDEO
Publikované: 14.12.2023
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom prírody, zanieteným turistom, vášnivým vyznávačom zimných športov, či k nadšencom horskej cyklistiky, tak isto viete, že lesnaté svahy, krásne vysokohorské lúky a skvelé zjazdovky v pohorí Malá Fatra patria k tomu najlepšiemu, čo vám vie slovenská príroda ponúknuť. O neskutočne čarovných výhľadoch už ani nemusím hovoriť.

Slovensko: Bezpečne na hory VII. – Malá a Veľká Fatra
Publikované: 27.2.2012
Viac ako šesť týždňov sme vám, našim čitateľom, prinášali seriál o bezpečnosti na horách. Dnes sa táto séria článkov chýli ku koncu. V záverečnej časti sa budeme venovať pohoriam Malá a Veľká Fatra, kde si povieme, aké riziká na nás číhajú v letnom období.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hubársky raj – relax v tôni lesa
Hubárska sezóna je v plnom prúde a my vám prinášame pár foto inšpirácií z viacerých miest Slovens...

SR: Veľká Fatra – veľkolepá hora Lysec
Prijmite pozvanie na dominantný veľkofatranský vrchol Lysec, ktorý rozpoznáte podľa typických lúč...

SR: Veľká Fatra – úchvatné pohorie
Jedno z najrozsiahlejších jadrových pohorí na Slovensku – Veľká Fatra ponúka priehrštie turistick...

SR, Martin: Výlet náučným chodníkom a ferratou
Celoslovensky známej lokalite Martinské hole v pohorí Malá Fatra pribudla pred pár rokmi ďalšia t...

SR: Turiec a jeho zimná krása
Turčianska záhradka je krásna nielen v lete, ale aj v zime. Z vrcholov Malej Fatry sa ponúka unik...

SR: Terchová – Štefanová  a Jánošíkove diery
Malebná osada Štefanová, ktorá je súčasťou obce Terchová, je situovaná v nádhernej prírode pod ma...

SR: Turistika v Malej Fatre
Pohorie Mala Fatra, ktoré patrí k najnavštevovanejším pohoriam u nás, sa rozprestiera v severozáp...


Súvisiace video

SR, Martin – ferrata, na ktorú nezabudnete
Nie je tomu až tak dávno, kedy vznikla Ferrata Horskej záchrannej služby na Martinských holiach. ...

SR, Malá Fatra: najkrajšie pohorie Slovenska
Okúzľujúcu prírodu Malej Fatry a skvelé zjazdovky už dávno nevyhľadávajú iba domáci, ale stále ča...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X