www.infoglobe.sk » Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry

Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

Počas zimy chodíme do Vysokých Tatier hlavne kvôli lyžovaniu, no niektorí z nás aj na túry. Mráz je jedno z nebezpečenstiev zimnej turistiky, ktoré na nás v zime číha. V denných podmienkach obvykle dosahuje -10 až -15 °C.  Už pri týchto mínusových teplotách môže pri nedostatočnom chránení dôjsť k omrzlinám končatín, ale aj niektorých častí tváre (hlavne ak je veterno). No pri extrémnych teplotách (okolo -30 °C), ktoré sa v danej oblasti vyskytujú pomerne často, je potrebná nielen špeciálna výstroj, ale aj aklimatizácia.

Pokiaľ už máme pocit, že nám meravejú prsty, začneme nimi intenzívne pohybovať, aby v nich opäť začala prúdiť krv. Aj tvár si treba častejšie kontrolovať, lebo ak sa objavia nepravidelné biele miesta,  je to už dôsledok počiatku omŕzania. Takto postihnuté miesta je nutné okamžite premasírovať a potrieť ochranným krémom.

 Sneženie so sebou obvykle prináša oteplenie, no aj výrazne mení stabilitu snehovej pokrývky a zároveň znižuje viditeľnosť a orientáciu v teréne. Preto je potrebné čím skôr ukončiť túru a dostať sa  na najbližšiu chatu alebo zísť do doliny. V prípade skupinovej turistiky je potrebné udržiavať aj akustický kontakt. Pokiaľ sa sneženie spojí s intenzívnym vetrom a nastane víchrica, môže to mať fatálne následky. V prípade, že uviazneme v neutíchajúcej víchrici je potrebné si vykopať záhrab, ktorý treba spevniť kvádrami snehu a z vrchu prikryť. Zabúdať nesmieme ani na vetrací otvor. V záhrabe potom môžeme v bezpečí prečkať, kým sa poveternostné podmienky nezlepšia.

Nebezpečenstvo na nás číha aj vo forme odmäku, kde na strmších svahoch môže dôjsť k splazom, ktoré poľahky strhnú aj človeka a spôsobia mu zranenia. Preto je potrebná vizuálna kontrola svahu, aby sa včas predišlo zásahu šmýkajúceho sa snehu. Inak to nie je ani s jarným snehom, ktorý je na rozdiel od letného mimoriadne mäkký, plný vody a nesúdržný. Pokiaľ prechádzame snehové polia, hrozí nám , že sa prepadneme. Ak taká situácia nastane, je potrebné okamžite roztiahnuť ruky, zvrtnúť sa a predkloniť. Azda najväčším nebezpečenstvom sú lavíny. Prevencia začína ešte pred samotnou túrou a to v podobe informovania sa o aktuálnom stave terénu na Horskej záchrannej službe. Typickou vlastnosťou lavín vo Vysokých Tatrách je menší rozmer oproti iným pohoriam. Lavíny spravidla padajú v úzkych žľaboch, ale aj v dolinách. Pokiaľ je vyhlásený 4. stupeň lavínového nebezpečenstva neodporúča sa zimná túra. Už pri 3. stupni by sa menej zdatní turisti a lyžiari nemali ponáhľať do hôr. Pokiaľ sa predsa len vyberieme na túru, netreba zabúdať na povinnú protilavínovú výbavu, akou je lopata, sonda a vyhľadávač. Na podozrivý svah by mala vstupovať vždy len jedna osoba, ktorá v žiadnom prípade nesmie stúpiť na snehový prevej, pretože by to mohlo mať katastrofálne následky. Pri páde lavíny treba v čo najkratšom čase vyhľadať a vyslobodiť zasypaného. Ak sa nám to nedarí, okamžite kontaktujeme Horskú záchrannú službu.

Pokiaľ nás zastihne noc niekde na zasneženom hrebeni Tatier, jedná sa vždy o kritickú situáciu, nakoľko nočné teploty klesajú hlboko pod bod mrazu. Ak sa k tomu pridá vietor, začína sa doslova boj o život. Preto sa treba v predstihu pripraviť na núdzové prenocovanie. V ideálnom prípade si postavíme stan, alebo záhrab, prípadne iglu.  Treba si na seba obliecť všetko to, čo máme v batohu. Ak máme so sebou sviečku, zapálime ju. V našom úkryte nám dokáže zdvihnúť teplotu až o 4 °C. Samozrejme kontaktovať Horskú záchrannú službu a čo najpotrebnejšie popísať našu polohu. Ďalším nebezpečenstvom môže byť hmla. Ešte kým prichádza, musíme si zapamätať čo najviac detailov, ako sú napríklad stromy, skaly, tvary hrebeňa... Najlepšie je počkať kým hmla ustúpi. Pokiaľ by mala dlhotrvajúci charakter, ideálne je neriskovať a vrátiť sa späť po pôvodnej trase do doliny, respektíve k najbližšej vysokohorskej chate.

Tento článok zachytáva len malé množstvo nebezpečenstiev, ktoré sa vyskytujú vo vysokých horách.  Zodpovedná príprava a spoľahlivá výbava eliminujú možné riziká. 

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: hory.sk



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Vysoké Tatry – zimná turistika v Mengusovskej doline
Publikované: 5.2.2022
Mengusovskú dolinu vo Vysokých Tatrách už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Jej krásu a majestátnosť môžeme v plnej miere obdivovať hlavne počas letnej turistickej sezóny. V tomto článku si bližšie predstavíme možnosti turistiky v tejto očarujúcej tatranskej doline počas zimného obdobia.

Vysoké Tatry: nová regionálna karta Tatry Card
Publikované: 7.1.2019
Regionálna karta podporujúca cestovný ruch vo Vysokých Tatrách – Tatry Card, prichádza v sezóne 2018 / 2019 v novom prevedení so zachovanými výhodami. Plastovú kartu nahrádza digitálna.

SR: Aj my sme Tatry!
Publikované: 1.3.2019
Portál Infoglobe sa pripája k hromadnej pripomienke horolezcov, turistov a skialpinistov k predloženému návrhu návštevného poriadku TANAP-u.

SR, Tatry – turistický sprievodca plný zaujímavostí
Publikované: 19.6.2019
Aj tento týždeň zavítame do našich malých – veľkých veľhôr Tatier. Avšak ich spoznávanie už nebude detskými očami, ale skôr faktografickým spôsobom. Zameriame sa na ich históriu, pamiatky, prírodu či turistiku, a to prostredníctvom nového a bohato ilustrovaného turistického sprievodcu Tatry z rodinného vydavateľstva Dajama.

Lucie Bílá v Tatrách
Publikované: 30.6.2019
Vďaka diváckemu úspechu projektu „Lúčnica v Tatrách“ v roku 2017 a „Kubo v Tatrách“ v roku 2018, spoločnosť FEELING spol. s.r.o. v spolupráci s mestom Štrba aj tento rok prináša pod skokanské mostíky na Štrbskom Plese do srdca Vysokých Tatier jedinečný koncert Lucie Bílej.

SR: Skialpinizmus v slovenských horách
Publikované: 1.2.2024
Šport menom skialpinizmus je čím ďalej tým viac rozšírený, a preto nás zaujala relatívne nová knižka dokumentujúca výber skialpinistických zjazdov a túr v našich najznámejších pohoriach, ktorú vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR: Vysoké Tatry – túra na Jahňací štít
Publikované: 23.11.2016
Vysoké Tatry sú bez pochýb jedným z top prírodných klenotov Slovenska. Tieto veľhory lákajú návštevníkov svojou majestátnosťou, mohutnosťou, ale i neopísateľnou krásou rozľahlých hlbokých dolín a ostrých končiarov vypínajúcich sa k oblakom. Jahňací štít (2 230 m n. m.) je jedným zo sprístupnených vrchov Vysokých Tatier, výstup naň je skutočne hodnotným a krásnym turistickým zážitkom.

SR: Knižná novinka – Lyžiarsky a skialpinistický sprievodca
Publikované: 16.4.2017
V týchto dňoch vychádza v poradí už tretie vydanie lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu, ktorý po 15. rokoch od jeho prvého vydania čitateľom prináša výber skialpinistických zjazdov, túr a vysokohorského lyžovania v čo najčistejšej a najkrajšej podobe.

Hotel Lesná láka na slovenské veľhory a francúzsku rafinovanosť
Publikované: 19.11.2019
Dokonalý oddych vo Vysokých Tatrách, sprevádzaný voňavým kúskom Provensálska s relaxom masáží, wellness a zážitkovou gastronómiou, sú hlavnými lákadlami štvorhviezdičkového Hotela Lesná. Je to prvý hotel na Slovensku a dodnes jeden z mála, poskytujúcich služby Adult Friendly.

SR: Začína leto v horách aj vo vodných parkoch I.
Publikované: 29.6.2023
Horské strediská vo Vysokých Tatrách a v Jasnej vstúpili do dennej prevádzky so všetkými lanovkami určenými pre letný režim. Tatralandia oslavuje 20.rokov a spolu s Vodným parkom Bešeňová pripravili množstvo podujatí i zábavy.

Vyberte sa do prírody a spoznajte výhody horskej turistiky pre vaše telo
Publikované: 17.5.2021
Za posledný rok sme si interiéru užili viac než dosť. A aj keď ho máme možno krásne zariadený, nikdy nebude pre naše telo a psychiku tak prospešný ako čerstvý vzduch a prostredie prírody. Práve v prírode je najväčšia koncentrácia záporných iónov, ktoré nášmu organizmu a nálade mimoriadne prospievajú.

SR, Vysoké Tatry – rodinný hotel Solisko
Publikované: 5.1.2020
Priamo na brehu Štrbského plesa nájdete jedinečné miesto pre oddych v podobe rodinného hotela Solisko. Jeho jedinečná poloha vám umožní uskutočňovať každodenné turistické vychádzky, lyžiarske, bežecké aj zjazdové vyžitie, ako aj cykloturistické dobrodružstvá.

SR, Leto na Slovensku s výhľadom na hory
Publikované: 19.7.2020
Tento rok to nebude apartmán s výhľadom na more, ale na hory. Nevadí! Spolu s letom nadišla vhodná chvíľa na výber ideálneho miesta pre dovolenku. Nastalo obdobie, počas ktorého si dobijete energiu, zabavíte sa a prežijete množstvo nevšedných zážitkov. Aby, ale naozaj splnila plánovaná dovolenka vaše očakávania a účel, musíte si na jej výber nájsť čas, všetko dobre premyslieť a dopredu naplánovať.

SR: Nová mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby
Publikované: 7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.

SR, Štrba – výlet k Jazierkam lásky
Publikované: 10.4.2014
Dnes sa spolu vydáme na romantickú prechádzku do miestnej časti Štrbské Pleso v obci Štrba. Konkrétne na miesto, ktoré bolo vyhľadávané rybármi, no v súčasnosti je miestom stretávania párov či rodín uprostred krásnej tatranskej prírody.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese I.
Publikované: 7.2.2013
Vo východnej časti Vysokých Tatier v závere doliny Zeleného plesa sa nachádza turistami obľúbená Chata pri Zelenom plese ľudovo nazývaná aj „Brnčalka“. Chata leží pri smaragdovo priezračnom plese a je obklopená mohutnými tatranskými štítmi. Osud chaty sa začal písať už na sklonku 19. storočia. Vydajte sa spolu s nami na túru poznania tejto chaty uprostred hôr.

SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku
Publikované: 31.10.2013
Tatranský národný park ponúka mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hlboké doliny, majestátne vodopády, priezračné plesá, neopísateľne krásnu a bohatú faunu i flóru, ale tiež krásy ukryté v hlbinách zeme v podobe rôznych jaskýň, z ktorých je len jedna jediná sprístupnená pre verejnosť – Belianska jaskyňa.

SR: Vysoké Tatry – Prechádzka kúpeľným chodníkom
Publikované: 23.11.2023
Jeseň je ako stvorená na prechádzky po prírode. Dnes sa vydáme po verejnosti menej známom náučnom kúpeľnom chodníku, ktorý sme náhodne objavili vo Vysokých Tatrách, konkrétne v osade Starý Smokovec.

SR: Tatranská Lomnica – unikátne lyžiarske múzeum
Publikované: 12.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme do tatranskej osady, ktorá sa rozprestiera pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom. Tatranská Lomnica je jedno z najkrajších katastrálnych území mesta Vysoké Tatry. Ukrýva v sebe nielen bohatú nádhernú architektonickú históriu či najväčšie lyžiarske stredisko v Tatrách, ale aj relatívne novootvorené Ski múzeum.

SR: Vysoké Tatry – zabudnuté Bystré sedlo
Publikované: 9.2.2014
Len máloktoré miesto vo Vysokých Tatrách stojí tak stranou pozornosti bežného návštevníka hôr ako práve Bystré sedlo (2314 m n. m.). Snáď preto, že na trase nie je žiadna chata, ktorá by ponúkala akékoľvek osvieženie počas celodennej túry, alebo preto, že cesta nedobýva žiaden vrchol, stretáme tu iba minimum turistov. O to viac si však pobyt v srdci nedotknutej tatranskej prírody vychutnáme.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR, Tatranské chaty - od minulosti po súčasnosť I.
Publikované: 24.1.2013
Azda každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásna a podmaňujúca príroda, vznešené ostré končiare štítov či priezračne čisté plesá dávajú tomuto miestu jedinečnú tvár, akú nikde inde nenájdete. V súčasnosti k tomu koloritu už neodmysliteľne patria aj vysokohorské chaty. O ich vzniku a histórií si rozpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Slovensko: Bezpečne na hory I. – Základná výbava
Publikované: 9.1.2012
Mnohokrát sme z televíznych novín počúvali nie práve šťastné správy o turistoch, ktorí sa vybrali do hôr a precenili svoje sily alebo podcenili silu hôr a nevyspytateľnosť počasia. Touto sériou článkov chceme prispieť k tomu, aby ste sa v správach neocitli aj vy. V prvej časti si povieme o bezpečnom nocovaní a o nevyhnutnej výbave pri výlete do hôr.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

Slovensko: Bezpečne na hory VI. – Malá a Veľká Fatra
Publikované: 20.2.2012
V doterajších častiach nášho seriálu sme sa venovali prevažne vysokohorským pohoriam. Dnes sa zameriame na pohoria takmer o 1000 m nižšie. Budeme sa venovať Malej a Veľkej Fatre. Tento výškový rozdiel sa prejavuje na klimatickom charaktere daných pohorí a tým aj na jemne odlišných rizikách pohybu v tomto území.

Slovensko: Bezpečne na hory VII. – Malá a Veľká Fatra
Publikované: 27.2.2012
Viac ako šesť týždňov sme vám, našim čitateľom, prinášali seriál o bezpečnosti na horách. Dnes sa táto séria článkov chýli ku koncu. V záverečnej časti sa budeme venovať pohoriam Malá a Veľká Fatra, kde si povieme, aké riziká na nás číhajú v letnom období.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.

SR, Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov – VIDEO
Publikované: 11.12.2012
Na Štrbskom plese bol snáď každý správny Čechoslovák. Toto, prírodou prísne vymedzené miestečko vo Vysokých Tatrách, je pýchou Slovákov. Nevyžaduje si od turistov žiadnu fyzickú zdatnosť. Aj keď chladné, je útulné a otvorené všetkým, ktorí ho prídu navštíviť.

SR, Tatranská Lesná a zaujímavosti v okolí
Publikované: 27.3.2014
Po dvoch týždňoch sa opäť vrátime do Tatier. Tentoraz navštívime maličkú osadu Tatranská Lesná, ktorá sa nachádza približne v strede medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Z jednej strany ju ohraničuje Cesta slobody a z druhej ústie Studenej doliny.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

SR: Tatranský národný park – strážca štítov
Publikované: 8.5.2014
Slovensko je bohatá krajina nielen na historické, ale aj na prírodné krásy. Lesy pokrývajú vyše 40 percent jeho územia a žije v nich množstvo chránených a výnimočných druhov rastlín a živočíchov, pre ktoré boli vytvorené rôzno-charakterové chránené územia. Dnes sa vydáme na prechádzku jedným z nich.

SR, Roháče – dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda
Publikované: 16.4.2015
Po návšteve mnohých miest sa dnes vydáme do prírody. Naše kroky nasmerujeme do krásnych, nespútaných a jedinečných Západných Tatier, konkrétnejšie do ich centrálnej časti nazývanej Roháče.

Ako sa bezpečne pohybovať na bežkárskych tratiach?
Publikované: 1.1.2010
Informácie, ktoré sú uvedené v nasledujúcej časti, patria všetkým bežkárom.

Ako sa bezpečne pohybovať na zjazdových tratiach?
Publikované: 1.1.2010
Informácie, ktoré sú uvedené v nasledujúcej časti, patria všetkým lyžiarom a snowboardistom.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hubársky raj – relax v tôni lesa
Hubárska sezóna je v plnom prúde a my vám prinášame pár foto inšpirácií z viacerých miest Slovens...

SR, Vysoké Tatry – Krivánske zlato a partizáni
Dnes vás pozveme na vysokotatranský výlet k majestátnemu štítu Kriváň, ktorý je už desaťročia sym...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Predného Soliska
Predné Solisko je jeden z malého počtu vrchov v Tatranskom národnom parku otvorených pre turistov...

SR: Vysoké Tatry – v mrazivom zimnom kráľovstve Malej Studenej doliny
Malá Studená dolina je počas zimného obdobia jednou z najnavštevovanejších dolín vo Vysokých Tatr...

SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...

SR, Vysoké Tatry – unikátny ľadový chrám
V skutku netradičnú stavbu môžete aj túto zimu obdivovať na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Zaujím...

SR: Milujeme slovenské hory II.
Slovensko je krajina bohatá na krásnu prírodu, ktorú obklopujú majestátne vrchy a malebné údolia....

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Ski múzeum v Tatranskej Lomnici
Pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom sa rozprestiera malebná tatranská ...

SR: Tatranský národný park – jesenný šat
Niet  farebnejšieho obdobia, ako je jeseň. Predstavte si  farebné lístie stromov  v kontraste so ...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X