www.infoglobe.sk » Slovensko: Bezpečne na hory I. – Základná výbava

Slovensko: Bezpečne na hory I. – Základná výbava

Publikované: 9.1.2012
Mnohokrát sme z televíznych novín počúvali nie práve šťastné správy o turistoch, ktorí sa vybrali do hôr a precenili svoje sily alebo podcenili silu hôr a nevyspytateľnosť počasia. Touto sériou článkov chceme prispieť k tomu, aby ste sa v správach neocitli aj vy. V prvej časti si povieme o bezpečnom nocovaní a o nevyhnutnej výbave pri výlete do hôr.

Dôležitá vec pred každou jednou túrou je, čo najlepšie sa oboznámiť s trasou výletu a zapamätať si niektoré orientačné body ako sú vrcholy, sedlá a podobne. Pri výlete do neznámeho terénu by mala byť mapa neoddeliteľnou súčasťou vašej výbavy. Odporúčame buď turistickú mapu alebo výrez mapy s požadovaným terénom, ktorý sa dá voľne stiahnuť z niektorého mapového serveru. Vhodnou súčasťou výbavy je aj zariadenie GPS obsahujúce trasu túry.
V zimnom období sa pri vysokohorskej túre odporúča lavínová výbava zahŕňajúca lavínový vyhľadávač, sondu a lopatu. Vyhľadávač sám o sebe nemá význam bez sondy, ktorá pri zavalení umožňuje vyhľadať postihnutého a to najlepšie do 15 minút, kedy je najväčšia pravdepodobnosť prežitia.
Účinnou pomôckou sú tiež batohy s airbagom a lavínové lopty. Batohy fungujú tak, že sa pri spustení rozbalí okolo tela a hlavy veľký vzduchový vankúš. Ten udržiava telo na povrchu snehovej masy a zabraňuje jeho zasypaniu. Lavínová lopta zase po spustení vytvorí plátennú guľu, ktorá je spojená s osobou lankom. Pri zosypaní lavíny ostane lopta na povrchu snehu a vďaka lanku je možné lokalizovať postihnutého.

 

Výbava pre bezpečné prenocovanie

V prípade, že vás v horách zastihne noc, je vhodné mať so sebou aspoň malú karimatku, najlepšie nafukovaciu. V lete ako podložka poslúži aj vyprázdnený batoh. Všetky kvalitné batohy majú totiž chrbtovú stranu vystuženú. V zime zase môžete použiť ako výplň ruksaku haluze kosodreviny alebo smrek, čím získate lepšie izolovanú podložku na prespanie.
Pokiaľ už vopred plánujete stráviť noc v horách, kvalitný spací vak s páperovou výplňou je najlepšou voľbou. Pokiaľ spací vak nemáte, oblečte si na seba všetko, čo so sebou máte. Suché tričko a suché nohy sú hlavne v zimnom období nevyhnutnosťou.
Odporúčaným kúskom vybavenia je aj parafínová sviečka, ktorá poskytne v noci osvetlenie, ale aj kúsok tepla. Takáto sviečka dokáže zvýšiť teplotu v stane alebo v zákope až o štyri stupne. V zime sa dá sviečka využiť ako mazadlo na lyže alebo stúpacie pásy.

 

Lyžiarska výbava na túry

Základ výstroja tvoria lyžiarky a lyže, bez ktorých sa lyžiarska túra uskutočniť nedá. Výber druhu lyží závisí od charakteru túry.
K lyžiam patria stúpacie pásy. Pri výbere je dôležitý spôsob úchytu na lyžu. V prípade gumených zachytenia na špičke, hrozí prasknutie pri neopatrnom zavadení špičkou lyže o vytŕčajúcu skalu. Spoľahlivejšie sú napináky na päte, vtedy je o špičku zachytené kovové lanko.
Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou lyžiarskej výbavy sú palice. Tie lyžiarske, na rozdiel od chodeckých, majú väčší a otáčavý krúžok pre lepšie manipulovanie v mäkkom snehu. Trojdielne skladacie palice sa hodia skôr na trekking, ako na horské lyžovanie. Odborníci neodporúčajú palice, z ktorých sa v prípade rizika dá poskladať lavínová sonda. Ide skôr o módny výstrelok ako praktickú pomôcku. Na druhej strane sa vám môže hodiť čakanový hrot, ktorým sa dajú palice dovybaviť, a to hlavne v strmých snehových terénoch.
Lyžiarske mačky sú výbornou pomôckou v teréne s plochami stvrdnutého zľadovateného snehu. V slovenských podmienkach nie sú úplnou nevyhnutnosťou.

 

Vhodná výbava na vysokohorské túry

Dôležitou súčasťou pri ceste do hôr je vhodné oblečenie. Vetrovka a nohavice by mali byť z kvalitného vodeodolného a paropriepustného materiálu. Tieto vlastnosti sa navzájom vylučujú, aj keď výrobcovia na vysačkách uvádzajú niečo iné. V zimnom období je lepšie uprednostniť oblečenie, ktoré je viac vodopriepustné, ale zároveň paropriepustné, pretože kondenzovaná para v nízkych teplotách hneď mrzne.
Zvláštnu pozornosť venujte výberu obuvi. V súčasnosti je výber naozaj široký. Hlavnými kritériami sú tvrdosť chodidlovej podložky, jej zakrivenie, tvrdosť gumy na podrážke, výška sáry a tvrdosť kože. Vrchný materiál musí byť nepremokavý ako pri zimnej, tak pri letnej obuvi.    

 

Text: PR, Zuzana Megerssová

Zdroj a foto: hory.sk



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Najkrajšie lyžiarske trasy v slovenských pohoriach
Publikované: 22.2.2024
Zasnežená zimná krajina má osobité čaro a lyže sú nielen ideálnym prostriedkom na putovanie, ale i na relax a aktívny oddych v zimnej slovenskej prírode. A práve putovanie tými najkrajšími lyžiarskymi trasami zachytáva nová knižná publikácia z rodinného vydavateľstva Dajama.

SR: Drotárstvo je zapísané do svetového zoznamu UNESCO
Publikované: 16.12.2019
Pred pár dňami sa podarilo Slovenskej republike na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO konajúceho sa v kolumbijskej metropole – Bogote zapísať Drotárstvo do zoznamu svetového dedičstva.

SR: Nová mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby
Publikované: 7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie pešie prechody
Publikované: 15.6.2014
Zaujímavá knižná edícia s názvom Po Slovensku od vydavateľstva Dajama systematicky mapuje tie najkrajšie a najzaujímavejšie trasy a lokality, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť. Minulý týždeň sme si predstavili cyklosprievodcu Najkrajšie cyklovrcholy a dnes si priblížime ďalšiu tohtoročnú novinku, a to knižku Najkrajšie pešie prechody, ktorú vyhrá jeden z vás.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

Ako sa pripraviť na cestu horským terénom?
Publikované: 17.12.2009
Nasledujúce informácie sú pre skúsených turistov samozrejmosťou, ale úplným nováčikom môžu byť užitočné.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

Slovensko: Bezpečne na hory VI. – Malá a Veľká Fatra
Publikované: 20.2.2012
V doterajších častiach nášho seriálu sme sa venovali prevažne vysokohorským pohoriam. Dnes sa zameriame na pohoria takmer o 1000 m nižšie. Budeme sa venovať Malej a Veľkej Fatre. Tento výškový rozdiel sa prejavuje na klimatickom charaktere daných pohorí a tým aj na jemne odlišných rizikách pohybu v tomto území.

Slovensko: Bezpečne na hory VII. – Malá a Veľká Fatra
Publikované: 27.2.2012
Viac ako šesť týždňov sme vám, našim čitateľom, prinášali seriál o bezpečnosti na horách. Dnes sa táto séria článkov chýli ku koncu. V záverečnej časti sa budeme venovať pohoriam Malá a Veľká Fatra, kde si povieme, aké riziká na nás číhajú v letnom období.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie hrebeňovky
Publikované: 9.10.2013
V máji tohto roku bola oficiálne uvedená do života ďalšia veľmi zaujímavá knižná novinka z edície Po Slovensku od vydavateľstva DAJAMA, ktorá nesie názov Najkrajšie hrebeňovky. Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom turistiky a chceli by ste mať túto jedinečnú knižku vo svojej knižnici, tak čítajte ďalej a zapojte sa do našej súťaže. Možno sa šťastie usmeje práve na vás!

Vysoké Tatry: Sánkovačka cez deň aj v noci
Publikované: 28.1.2012
Vysoké Tatry majú čo ponúknuť v každom ročnom období. V zime sem ľudia prichádzajú predovšetkým za kvalitnou lyžovačkou. No ani nelyžiari sa tu nudiť nebudú.

Štatistika na lyžiach
Publikované: 7.11.2010
Ak chcete vedieť, koľko kilometrov ste najazdili v konkrétnom lyžiarskom stredisku, alebo aké prevýšenie ste v určitý deň prekonali – môžete sa to dozvedieť vďaka modernej technike v strediskách PARK SNOW.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hubársky raj – relax v tôni lesa
Hubárska sezóna je v plnom prúde a my vám prinášame pár foto inšpirácií z viacerých miest Slovens...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X