www.infoglobe.sk » Východné Slovensko, Vihorlat I – putovanie divočinou

Východné Slovensko, Vihorlat I – putovanie divočinou

Publikované: 6.12.2015
Vihorlat (alebo Vihorlatské vrchy) je pohorím vulkanického pôvodu smerom na juh od Bukovských vrchov. Prevažná časť pohoria bola formovaná v období neogénu (mladšie treťohory) a geomorfologický vývoj bol dokončený zhruba pred 9 miliónmi rokov.

Vo východnej časti sa rozprestiera Chránená krajinná oblasť Vihorlat, zatiaľ čo západná časť spadá pod vojenský priestor Valaškovce a nie je teda prístupná pre turistov, resp. povolená doba strávená na území vojenského priestoru je 24 hodín. Najvyšším vrcholom celého pohoria je rovnomenná hora Vihorlat s nadmorskou výškou 1 075,5 m.

Vihorlat

Pretože na území vojenského priestoru nevedú žiadne turistické chodníky, je jedinou voľbou pre prechod pohoria modrá turistická cesta. Tá vedie od Sninských rybníkov cez Sninský kameň a ďalej po červenej značke buď do Remetských Hámrov alebo východnejšie položenej obce Podhoroď. Alternatívou môže byť aj trasa po zelenej značke, ktorá vedie do Poruby pod Vihorlatom. Celá trasa sa pritom dá pohodlne zvládnuť za dva dni.

Po presune z Runiny do Sniny sme mali v pláne stráviť nasledujúcu noc niekde v oblasti Sninských rybníkov. Okrem prírodného biokúpaliska sa tu nachádza tiež kemp, ktorý bol už ale na našu smolu zavretý. Nakoniec sme objavili relatívne pokojné miesto kúsok vedľa cesty, kam však už môžu jazdiť len autá s povolením, a tak sme noc prečkali takto nadivoko.

pohľad na Bukovské vrchy

Nasledujúci deň sme sa prebudili do krásneho slnečného, ale chladného rána. Asi okolo deviatej hodiny sme vyrazili na prvú časť našej trasy vedúcej zo začiatku po asfaltovej ceste. Po asi dvoch hodinách sme konečne z cesty zišli a začali strmo stúpať po lesnej ceste vedúcej na prírodnú zaujímavosť Sninský kameň (1 006 m n. m.). Jedná sa o dva skalné odkryvy (Veľký a Malý Sninský kameň), z ktorých je nádherný výhľad do okolia. Smerom na sever predovšetkým na Sninu a Bukovské vrchy a smerom na juh na jazero Morské oko. Pretože počasie bolo naozaj skvelé s výbornou dohľadnosťou, mohli sme pozorovať aj dravých vtákov, ktorí krúžili vysoko nad našimi hlavami.

pohľad zo Sninského kameňa na Morské oko

Zo Sninského kameňa sme sa vydali po červenej turistickej značke na vrchol Nežabec (1 023 m n. m.) s následným zostupom po zelenej trase k Morskému oku. Táto časť túry viedla takmer stále lesom a hustým porastom, takže výhľady sa nám bohužiaľ už žiadne nenaskytli. Odmenou nám bolo ale ľudoprázdne jazero Morské oko, ktorého odraz krajiny na takmer zrkadlovo pokojnej vodnej hladine nás úplne ohromil. V okolí jazera už v túto ročnú dobu neboli žiadni turisti, a tak sme si mohli naplno užívať odľahlosť a pokoj miestnej prírody. Na brehu sa nachádzajú celkom 3 chaty, z ktorých dve slúžia v letnom období ako zázemie turistom (reštaurácia, ubytovňa).

hladina Morského oka táborisko pri Morskom oku

Jazero vzniklo po mohutnom zosuve pôdy z okolitých svahov a následne prehradením doliny potoka Okna v dobe, keď v pohorí Vihorlat odznievala sopečná činnosť. Bolo vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu s chránenou flórou a faunou. Zároveň sa jedná o najväčšie prehradené sopečné jazero na Slovensku s rozlohou 13 ha a maximálnou hĺbkou 26 metrov. Ústi doň šesť stálych a niekoľko občasných prítokov. Odtok jazera potom zaisťuje už spomínaný potok Okna, ktorý sa pri Senianskych rybníkoch vlieva do rieky Čierna voda.

Stany sme rozložili na brehu hneď vedľa jednej z chát. Po večeri sme opäť pre istotu vyvesili tašky s jedlom a odpadkami na železnú mrežu susednej chaty ako prevenciu proti nezvanej medvedej návšteve, veľmi rýchlo zaľahli do teplých spacákov a tešili sa na ďalší deň prechodu, kde sme mali v pláne dobyť najvyšší vrchol celého pohoria. O tom, ako sa nám to podarilo, sa dočítate opäť za týždeň.

GPS: 48°54'32.0"N 22°10'05.9"E

 

Text a foto: Vojtěch Bližňák

Preklad: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vidieť región Sobraniec z výšky bude môcť každý
Publikované: 20.9.2021
Ako vyzerajú Sobrance a ich okolie z vtáčej perspektívy, budete mať možnosť uvidieť v pripravovanej fotopublikácii. Na jej vzniku sa podieľa široký tím tvorcov.

SR, Prešov – drahokam Šariša
Publikované: 11.5.2016
Dnes sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Slovenska, aby sme spoznali jeho krásy, pamiatky aj zaujímavosti. Nachádza sa v kraji, ktorý nesie po ňom pomenovanie, je známe vďaka soli, i turínskemu plátnu a v neposlednom rade je vstupnou bránou do rázovitého regiónu Šariš. Ak ste tipovali, že je reč o Prešove, tak ste uhádli.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhliadková veža
Publikované: 25.4.2018
V nasledujúcich riadkoch zavítame na východné Slovensko, kde navštívime svetoznámu vinohradnícku oblasť Tokaj. Našim cieľom však nebudú vínne pivnice, ale nevšedná rozhľadňa, unikátna svojim tvarom i výhľadom.

SR, Národný park Poloniny – najmalebnejší kút krajiny
Publikované: 2.9.2018
V najvýchodnejšej časti Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou sa rozprestiera jedno z najmenej turistami prebádaných prírodných území, ktoré bolo vďaka svojej výnimočnosti zapísané aj do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Fotopublikácia predstaví Michalovce a ich okolie netradičnou formou
Publikované: 6.10.2020
Vydanie ojedinelej publikácie má za cieľ podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu v michalovskom regióne. Mesto Michalovce, pomenované po synovi kráľovského palatína Rajnolda, je centrom vzdelanosti, obchodu a turistiky na Zemplíne.

Nová Sedlica: Chalúpka deduška Večerníčka
Publikované: 1.1.2021
Najvýchodnejšie položená obec na území Slovenska – Nová Sedlica má staro-novú turistickú atrakciu v podobe zrekonštruovaného ľudového domu, ktorý bol inšpiráciou pri tvorbe legendárnej večerníčkovej znelky či animovaného rozprávkového seriálu.

SR, Košice – Hlavná ulica I.
Publikované: 14.1.2016
Po návšteve Východoslovenského múzea a prezretí si jeho okolia sme sa vydali na prechádzku pýchou Košíc - Hlavnou ulicou, kde sa nachádza väčšina najvýznamnejších historických pamiatok.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka I.
Publikované: 23.2.2012
Dnes sa spoločne opäť vyberieme na východné Slovensko. V našom dvojdielnom seriáli navštívime jednu z najpozoruhodnejších technických pamiatok u nás – prešovský Solivar.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka II.
Publikované: 1.3.2012
Dnes sa spolu vyberieme na prehliadku jedného z najzaujímavejších technicko-technologických múzeí v rámci Slovenska.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy I. – putovanie divočinou
Publikované: 15.4.2024
Bukovské vrchy je nevysoké pohorie ležiace na úplnom východe Slovenska s presahom do susedného Poľska zo severu a do Ukrajiny na východe. Prevažná časť územia je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národného parku Poloniny, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1997.

Východné Slovensko, Vihorlat II – putovanie divočinou
Publikované: 13.12.2015
Nasledujúce ráno bolo opäť v znamení krásneho a slnečného dňa. Po zbalení všetkých vecí sme vyrazili smerom nahor po žltej turistickej značke, ktorá nás doviedla na červenú magistrálu. Ďalej sme pokračovali po zelenej značke až do Poľany. Odtiaľ sme stúpali po lesnej neznačenej ceste až k vrcholu Vihorlat, ktorý mal byť zlatým klincom dnešného dňa.

SR, Košice – mesto so zlatým pokladom
Publikované: 24.12.2015
Veľmi dlho sme neboli na návšteve druhého najväčšieho mesta Slovenska - Košíc. Rozhodli sme sa to napraviť a počas jedného víkendu sme si zbalili veci, sadli do auta a vyrazili smer východ.

SR, Košice – prehliadka múzea
Publikované: 31.12.2015
Metropola východu – Košice nás privítala s otvorenou náručou a hneď nám ponúkla to najvzácnejšie, pohľad na Košický zlatý poklad. Dôkladne a s nadšením sme si ho prezreli a pokračovali sme prehliadkou ďalších zaujímavých muzeálnych zákutí.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy III – putovanie divočinou
Publikované: 29.11.2015
Nasledujúci deň sme sa prebudili do slnečného, aj keď dosť chladného rána. Po zistení, s koľkými pavúkmi sme strávili noc a koľko je v chate dier, sme sa posilnili, zbalili a vyrazili na poslednú časť nášho prechodu Bukovskými vrchmi. Na tento deň bol naplánovaný už len zostup po modrej turistickej značke cez bývalú dedinku Ruské, sedlo Zálomy a rázcestie Smrekovica až do obce Runina, ktorý mal trvať približne 3 hodiny. Reálny čas bol však asi o hodinu dlhší, pretože sme si po ceste robili pravidelné prestávky na fotenie a doplňovanie energie.

Východné Slovensko – návšteva Morského oka aj ochutnávka vína
Publikované: 20.8.2015
Po tom, ako sme deň strávili v Herľanoch presunuli sme sa cestou E58 do obce Orechová, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance. Okrem ochutnávky vína sme si naplánovali aj výlet na Morské oko, ktorý sme uskutočnili nasledujúci deň. Ako to dopadlo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad I.
Publikované: 9.2.2012
Už od pradávna vyrastali v strategických polohách, takmer pri všetkých významných obchodných cestách či vodných tokoch, kamenné hrady, strážne veže či dokonca paláce. Z mnohých, kedysi obávaných sídiel moci, sa dnes dochovali už len ruiny opradené povesťami. Dnes spoločne navštívime jedinečnú zrúcaninu v regióne Šariš – Šarišský hrad.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad II.
Publikované: 16.2.2012
V minulosti patril Šarišský hrad k najvýznamnejším a najrozsiahlejším hradom Uhorska. Aj keď dnes je z neho už iba zrúcanina, určite vás očarí. A to nielen svojou veľkosťou.

Východné Slovensko: Drienica – výstup na Lysú
Publikované: 2.2.2012
Vianočné sviatky ako aj príchod nového roku sme oslávili u rodičov môjho manžela, vo východoslovenskom mestečku Sabinov. Keďže Marekova mamina je znamenitá kuchárka, niet divu, že už po dvoch dňoch som mala problém zapnúť rifle. Dobroty na stole však každým dňom pribúdali. A tak sme sa dohodli, že si dáme každý deň okrem dobrôt aj malý výlet do okolia, nech sa aspoň trošku rozhýbeme.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X