www.infoglobe.sk » Východné Slovensko, Bukovské vrchy I. – putovanie divočinou

Východné Slovensko, Bukovské vrchy I. – putovanie divočinou

Publikované: 15.11.2015
Bukovské vrchy je nevysoké pohorie ležiace na úplnom východe Slovenska s presahom do susedného Poľska zo severu a do Ukrajiny na východe. Prevažná časť územia je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národného parku Poloniny, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1997.

Jedná sa o najmenej zaľudnený región na Slovensku, ktorý má necelých 4 000 obyvateľov. Pokiaľ budete hľadať bližšie informácie o tejto oblasti, možno sa dočítate, že tu žije viac vlkov a medveďov než ľudí, čo je ale dobré brať aspoň v prípade medveďov s nadhľadom. Počas nášho putovania sme našťastie žiadneho nestretli. Pre mnohých Čechov, ale aj Slovákov je jazyk používaný miestnymi obyvateľmi pomerne nezrozumiteľný, čo je dané bezprostredným vplyvom ukrajinčiny. Sami obyvatelia sa považujú za tzv. Rusínov a sú na svoju národnosť právom hrdí.

Bukovské vrchy

Tento kút Slovenska ma vždy priťahoval pre jeho odľahlosť, ticho a pokoj. Hlavne v porovnaní s turisticky rušnými Vysokými alebo Nízkymi Tatrami. Je pravda, že sa už aj táto časť Slovenska čím ďalej viac dostáva do povedomia ľudí. Tu a tam narazíte na pár zablúdených turistov, čo sú väčšinou Česi alebo Poliaci. Slovenských turistov je málo, počas nášho putovania sme ich stretli možno iba dvoch.

Bukovské vrchy

Bukovské vrchy sú považované za jedny z najdaždivejších na Slovensku a je teda vhodné vyraziť do hôr poriadne vybavený pršiplášťom a nepremokavým oblečením. Rozloženie zrážok je počas roka viac-menej vyvážené, takže je pomerne ťažké odporučiť ideálne obdobie na ich návštevu. Spravidla na konci leta, prípadne na začiatku jesene, tu býva pomerne stabilné počasie. My sme náš výlet naplánovali na október. Ako sa ukázalo, nevybrali sme si úplne zle. Prvá časť nášho výletu bola síce v znamení silného vetra s čiastočným dažďom, ale druhá polovica bola už ukážkovým príkladom krásneho útulňa v Ruskom sedle babieho leta s ešte príjemnými dennými teplotami.

Jedným z dôvodov, prečo sme vyrazili až na konci sezóny, bol aj fakt, že na skoršom termíne sme sa nezhodli. Pôvodne nás malo ísť 8, ale ako to už býva, polovica ľudí sa pred odjazdom ospravedlnila, takže nakoniec sme zostali len 4 – Zuzka, Hanka, Sónia a ja. V pláne sme mali prechod Bukovských vrchov s následným presunom do susedného pohoria Vihorlat. To sa nachádza južne od Bukovských vrchov a bude o ňom reč v jednej z nasledujúcich častí.

So sebou sme mali dva vodeodolné stany a prenocovať sme sa chystali na miestach k tomu určeným. Na niektorých miestach značených turistických trás je možné natrafiť aj na útulne, ktoré sa dajú na nocľah taktiež použiť. Tu je ale dobré mať na pamäti, že tieto jednoducho postavené chaty majú veľmi obmedzenú kapacitu a spravidla sa v nich nevyspí viac než 7-8 osôb. Platí tu teda – kto skôr príde, ten skôr melie. Je však veľká škoda, že sa o útulne prakticky nikto nestará. Ich stav tomu tiež náležite zodpovedá. Veľa ráz sa teda stretnete s tým, že napríklad časť strechy chýba a je len provizórne zakrytá igelitom, ktorý tu nechali nocľažníci pred vami. Veľmi často sa tiež stáva, že do chaty chýbajú vstupné dvere, takže komfortné spanie je veľakrát menšie než v prípade stanu, pretože do chaty môže prefukovať studený vietor.

Bukovské vrchy

Spôsobov ako sa dopraviť do najvýchodnejšieho cípu Slovenska je viac. My sme si zvolili pohodlnú variantu nočným vlakom z Prahy s následnými prestupmi v Košiciach, Humennom a Stakčíne, kde končí železnica. Ďalej už jazdí len jedenkrát denne autobus do Novej Sedlice, ktorá bola naším východiskovým bodom. Je treba rátať s tým, že cesta týmto spôsobom trvá približne 16 hodín, a preto niet divu, že sme boli všetci po ceste veľmi unavení.

vrch Kremenec

Vôdzkou pri prechode Bukovskými vrchmi nám mala byť červená turistická značka, ktorá vedie z Novej Sedlice do najvýchodnejšieho miesta Slovenska, ktorým je vrch Kremenec (1 221 m n. m.). Potom sa stočí smerom na západ po slovensko-poľskej hranici až na západné úbočie Nízkych Beskýd. Naším cieľom bolo dôjsť po červenej značke do Ruského sedla (800 m n. m.), odkiaľ sa potom dá dostať po modrej značke do našej cieľovej dedinky Runina. Túra bola naplánovaná na 3 dni s dvoma nocľahmi uprostred východoslovenskej divočiny.

A ako náš výlet pokračoval, sa dozviete už za týždeň.

GPS: 49°02'42.4"N 22°30'50.9"E

 

Text a foto: Vojtěch Bližňák

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR: Najväčší cestovateľský festival na Slovensku 2020
Publikované: 28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.

SR, Košice – prehliadka múzea
Publikované: 31.12.2015
Metropola východu – Košice nás privítala s otvorenou náručou a hneď nám ponúkla to najvzácnejšie, pohľad na Košický zlatý poklad. Dôkladne a s nadšením sme si ho prezreli a pokračovali sme prehliadkou ďalších zaujímavých muzeálnych zákutí.

SR, Košice – Hlavná ulica I.
Publikované: 14.1.2016
Po návšteve Východoslovenského múzea a prezretí si jeho okolia sme sa vydali na prechádzku pýchou Košíc - Hlavnou ulicou, kde sa nachádza väčšina najvýznamnejších historických pamiatok.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhliadková veža
Publikované: 25.4.2018
V nasledujúcich riadkoch zavítame na východné Slovensko, kde navštívime svetoznámu vinohradnícku oblasť Tokaj. Našim cieľom však nebudú vínne pivnice, ale nevšedná rozhľadňa, unikátna svojim tvarom i výhľadom.

SR, Národný park Poloniny – najmalebnejší kút krajiny
Publikované: 2.9.2018
V najvýchodnejšej časti Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou sa rozprestiera jedno z najmenej turistami prebádaných prírodných území, ktoré bolo vďaka svojej výnimočnosti zapísané aj do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

SR, Najkrajšie pešie okruhy – očarujúca turistika
Publikované: 5.6.2019
Pre všetkých nadšencov turistiky máme dobrú správu! V týchto dňoch sa na pulty kníhkupectiev dostávajú nádherné knižky o najkrajších peších okruhoch, ktoré vás zavedú na trasy rôznych náročností, kde budete môcť objavovať slovenské prírodné krásy či nádherné zákutia.

SR, Košice – mesto so zlatým pokladom
Publikované: 24.12.2015
Veľmi dlho sme neboli na návšteve druhého najväčšieho mesta Slovenska - Košíc. Rozhodli sme sa to napraviť a počas jedného víkendu sme si zbalili veci, sadli do auta a vyrazili smer východ.

Východné Slovensko, Vihorlat II – putovanie divočinou
Publikované: 13.12.2015
Nasledujúce ráno bolo opäť v znamení krásneho a slnečného dňa. Po zbalení všetkých vecí sme vyrazili smerom nahor po žltej turistickej značke, ktorá nás doviedla na červenú magistrálu. Ďalej sme pokračovali po zelenej značke až do Poľany. Odtiaľ sme stúpali po lesnej neznačenej ceste až k vrcholu Vihorlat, ktorý mal byť zlatým klincom dnešného dňa.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka I.
Publikované: 23.2.2012
Dnes sa spoločne opäť vyberieme na východné Slovensko. V našom dvojdielnom seriáli navštívime jednu z najpozoruhodnejších technických pamiatok u nás – prešovský Solivar.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka II.
Publikované: 1.3.2012
Dnes sa spolu vyberieme na prehliadku jedného z najzaujímavejších technicko-technologických múzeí v rámci Slovenska.

Východné Slovensko – návšteva Morského oka aj ochutnávka vína
Publikované: 20.8.2015
Po tom, ako sme deň strávili v Herľanoch presunuli sme sa cestou E58 do obce Orechová, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance. Okrem ochutnávky vína sme si naplánovali aj výlet na Morské oko, ktorý sme uskutočnili nasledujúci deň. Ako to dopadlo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy II – putovanie divočinou
Publikované: 22.11.2015
Po dlhej ceste vlakom a autobusom sme v sobotu popoludní konečne dorazili do najvýchodnejšej obce Slovenska – Novej Sedlice. Pretože hneď po príjazde ešte výdatne pršalo, zamierili sme rovno do miestneho penziónu Kremenec, kde sa dá okrem ubytovania za lacné peniaze aj slušne najesť. Samozrejme sme tiež nemohli pohrdnúť východoslovenským pivom Šariš, ktoré nám však v porovnaní s českými pivami prišlo trochu vodové.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy III – putovanie divočinou
Publikované: 29.11.2015
Nasledujúci deň sme sa prebudili do slnečného, aj keď dosť chladného rána. Po zistení, s koľkými pavúkmi sme strávili noc a koľko je v chate dier, sme sa posilnili, zbalili a vyrazili na poslednú časť nášho prechodu Bukovskými vrchmi. Na tento deň bol naplánovaný už len zostup po modrej turistickej značke cez bývalú dedinku Ruské, sedlo Zálomy a rázcestie Smrekovica až do obce Runina, ktorý mal trvať približne 3 hodiny. Reálny čas bol však asi o hodinu dlhší, pretože sme si po ceste robili pravidelné prestávky na fotenie a doplňovanie energie.

Východné Slovensko, Vihorlat I – putovanie divočinou
Publikované: 6.12.2015
Vihorlat (alebo Vihorlatské vrchy) je pohorím vulkanického pôvodu smerom na juh od Bukovských vrchov. Prevažná časť pohoria bola formovaná v období neogénu (mladšie treťohory) a geomorfologický vývoj bol dokončený zhruba pred 9 miliónmi rokov.

SR: Košické rozprávkové Vianoce
Publikované: 13.12.2015
Aj tento rok metropola východu – Košice premení svoju Hlavnú ulicu na rozprávkovú krajinu plnú vôní, svetiel, chutí a dobrej nálady. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý program plný prekvapení.

Prešov: Vianočné trhy 2015
Publikované: 16.12.2015
Neoddeliteľnou súčasťou podujatí v Prešove sú aj Vianočné trhy , ktoré každoročne spríjemňujú aj inšpirujú obdobie pred najkrajšími sviatkami v roku.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad I.
Publikované: 9.2.2012
Už od pradávna vyrastali v strategických polohách, takmer pri všetkých významných obchodných cestách či vodných tokoch, kamenné hrady, strážne veže či dokonca paláce. Z mnohých, kedysi obávaných sídiel moci, sa dnes dochovali už len ruiny opradené povesťami. Dnes spoločne navštívime jedinečnú zrúcaninu v regióne Šariš – Šarišský hrad.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad II.
Publikované: 16.2.2012
V minulosti patril Šarišský hrad k najvýznamnejším a najrozsiahlejším hradom Uhorska. Aj keď dnes je z neho už iba zrúcanina, určite vás očarí. A to nielen svojou veľkosťou.

Východné Slovensko: Drienica – výstup na Lysú
Publikované: 2.2.2012
Vianočné sviatky ako aj príchod nového roku sme oslávili u rodičov môjho manžela, vo východoslovenskom mestečku Sabinov. Keďže Marekova mamina je znamenitá kuchárka, niet divu, že už po dvoch dňoch som mala problém zapnúť rifle. Dobroty na stole však každým dňom pribúdali. A tak sme sa dohodli, že si dáme každý deň okrem dobrôt aj malý výlet do okolia, nech sa aspoň trošku rozhýbeme.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hájske vodopády – krása vody
Neďaleko malebnej dedinky Háj sa nachádza očarujúca príroda Slovenského krasu, ktorá sa vyšantila...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 4. 2020
sviatok:Albert
dnes:
streda 8.4.
18 °C
zajtra:
štvrtok 9.4.
21 °C