www.infoglobe.sk » Thajsko: pláž Phra Nang a Ton Sai

Thajsko: pláž Phra Nang a Ton Sai

Publikované: 22.9.2013
O pláži Phra Nang sme už kedysi zmienili. Pláž Phra Nang je najkrajšou plážou mysu Laem Phra Nang (vedľa taktiež populárnych pláží Railey beaches). Jej kúzlo tkvie v tom, že tu nie sú žiadne bungalovy (iba 2 východy z luxusných 5 hviezdičkových bungalovov).

Nenájdete tu žiadny obchod, stánok s občerstvením, ani bar. Na pláž sa dostanete iba z pláže Railey east, pozdĺž krasovej jaskyne Phra Nang cave. Taktiež miniete strmú „cestu“ s lanami, ktorá vedie k vyhliadkovému bodu a lagúne uprostred útesu. Na pláž sa prichádza z južnej strany k južnému útesu, kde sa lezie. Pláž je aj na severe ohraničená strmými útesmi, čo jej len dodáva na jej kúzle. Pri pláži je ostrov Happy island, kam sa dá prejsť počas odlivu (voda je po pás). Na ňom sú tiež zmapované cesty, avšak borháky sú na niektorých cestách ohnuté, a aj preto je tu zákaz lezenia.

juh pláže Phra Nang

Hneď pri príchode na pláž sa nedá nevšimnúť si veľký stalaktit priamo uprostred cesty, ktorého špička vyčnieva 2 metre nad zemou. Pod ním je tak asi pol metrová stolička. Pre nelezcov je to turistická atrakcia. Postavia sa na stoličku a vo výške kvôli efektu na fotografii objímajú stalaktit. Pre lezcov je to však výzva. Čo sme sa tak bavili s ostatnými lezcami, prebleskla im v hlave rovnaká túžba zdolať tento veľký stalaktit. Nie je to však vôbec jednoduché.

juh pláže Phra Nang

Pokiaľ sa postavíte na stoličku (ak máte strednú postavu), stalaktit vám končí medzi prsiami a ramenami. Preto je potrebné vynaložiť veľkú silu v rukách a chrbtovom svalstve na pritiahnutie sa a následné manévri. Sú tam krásne chyty, ale na nohy, ktoré sa musia v príťahu skrčiť úplne pred telo, tam nie sú dobré stupy. Dajte si tiež pozor na hrudnú kosť, ktorá sa väčšine boulderom, pri zdolávaní stalaktitu odrie už pri prvom príťahu, kedy sa nohy s telom zdvihnú zo stoličky a pre vyváženie idú dopredu. Sprievodca, ktorý viedol kurz pre jednu francúzsku rodinu, radil pokoriť stalaktit cez stenu, z ktorej visí. Tak sa ale človek dostane dosť vysoko. Každopádne, pokorenie stalaktitu vo vás zanechá veľké spomienky a unaví vás doslova na pár dní dopredu. Boulderová stena je dosť v previse, ale ponúka tiež dobré možnosti, od drobných chytov po veľké madlá. Chyty sú však dosť klzké, nakoľko sa útes nachádza priamo na pláži. Pokiaľ budete boulderovať práve tu, môžem vám zaručiť, že budete na fotografiách mnohých turistov, ktorí si tu lezcov s údivom fotia.

boulderova stena na pláži Phra Nang

Ak sa presuniete o kúsok ďalej, narazíte na originálnu falickú svätyňu, Princezninu svätyňu, vyhĺbenú do steny útesu priamo na pláži, plnú rôzne veľkých drevených kolov s červenými špičkami. Ak uvidíte svätyňu, ste na mieste. Okolo nej a nad ňou sa nachádza množstvo ciest 6a a viac. Aj táto stena je celý deň v tieni. Často sem chodia sprievodcovia so svojimi kurzami (každý má väčšinou 4 ľudí alebo pár) - cena 800 Bath (cca 520 Kč) na osobu/deň.

Phra Nang

Cesty sú dobre zaistené nitmi a borhákmi, ale ich súčasťou sú aj „napevno“ umiestnené slučky. Istiace stanoviská sú rovnako ako na Railey east tvorené slučkami ukotvenými na 3 rôznych bodoch. Cesty sú zaujímavé a po vylezení na koniec cesty (cca 12 m) sa vám naskytne krásny pohľad na pláž.

Na stenách pláže Ton Sai sú ťažšie cesty než na pláži Phra Nang, a tak nebývajú cieľom lezeckých škôl. Počas odlivu sa dá k tejto pláži opatrne prejsť od Railey west na sever po skaliskách alebo na morskom kajaku, ktoré sa na Railey west prenajímajú.

Phra Nang

Text/foto: Martina BrožkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Thajsko: Horská cyklistika v Chiang Mai
Publikované: 16.9.2015
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Thajsko ponúka predovšetkým nádherné a svetoznáme pláže a rezorty. V skutočnosti toho ale ponúka omnoho viac.

Thajsko VII.: Chiang Mai – metropola s príchuťou kávy - VIDEO
Publikované: 7.7.2015
Nespočetne chrámov, desiatky malých uličiek s krásnymi starými domami, luxusné hotely, múzeá, všadeprítomná vôňa jedla a bezkonkurenčne najlepšia káva v celom Thajsku. Chiang Mai si zamilujete na prvý pohľad. A to nehovorím o tunajších veľmi priateľských ľuďoch, medzinárodnej atmosfére a na ázijské pomery až neuveriteľnej čistote.

Thajsko V.: Bangkok – rušná metropola s mnohými tvárami - VIDEO
Publikované: 23.6.2015
Hlavné mesto Thajska patrí so svojimi 8 miliónmi obyvateľov k najväčším metropolám v celej juhovýchodnej Ázii. Vďaka lacným letom z Európy funguje ako prirodzený východiskový bod pre cesty po celom regióne, a to aj pre krajiny ako Kambodža, Laos, Vietnam alebo Malajzia. Podľa mňa je však veľká škoda, že v ňom veľa cestovateľov trávi iba jeden alebo dva dni a hneď sa presúvajú ďalej.

Thajsko IV.: Krabi – krátka zastávka po ceste k plážam – VIDEO
Publikované: 16.6.2015
Keď som prichádzal do centra provincie Krabi, nečakal som vlastne vôbec nič. V sprievodcoch sa o ňom takmer nikto nezmieňuje a pre väčšinu cestovateľov pravdepodobne slúži len ako nutná zastávka po ceste na okolité ostrovy a do neďalekého letoviska Ao Nang.

Thajsko III.: Ao Nang – najobľúbenejšie miesto provincie Krabi - VIDEO
Publikované: 9.6.2015
Provincia Krabi na juhu Thajska je z roka na rok populárnejšia a práve letovisko Ao Nang je spolu s Ko Phi Phi najväčším lákadlom. Ponúka úžasné scenérie okolitých vápencových útesov, mnoho priateľských barov a reštaurácií, a hlavne jednoduchý prístup k plážam Railay, Ko Poda a Ko Hong, ktoré patria k najkrajším v celom Thajsku.

Thajsko II.: Ko Lanta – VIDEO
Publikované: 2.6.2015
Ostrov Ko Lanta je ideálne miesto na pokojný odpočinok a užívanie si pohodovej tropickej atmosféry južného Thajska. Okúzlia vás poloprázdne pláže, bungalovy a malé penzióny roztrúsené po kokosových hájoch, ospalé bary a reštaurácie, výborné možnosti pre potápanie aj rozsiahly národný park v hornatom strede ostrova. Z letiska v Krabi sem pritom autobusom dôjdete za necelé tri hodiny.

Thajsko I.: Tropická krajina s úsmevom - VIDEO
Publikované: 26.5.2015
Nekonečné pláže s bielym koralovým pieskom, podmorský život hýriaci farbami, mnoho budhistických chrámov, horské scenérie vyrážajúce dych, neskutočné druhy exotického jedla aj rušný život hlavného mesta.

Thajsko: Ko Tao - bouldering
Publikované: 3.11.2013
Ko Tao, prekrásny ostrov v Thajskom zálive, je známy ako raj pre potápačov. Keď prichádzate k ostrovu, prvé veci, ktoré si ako lezec všimnete, sú žulové balvany rozosiate okolo ostrova. Nájdete ich tiež na ostrove, a tak by sa dalo povedať, že ostrov doslova vytvárajú.

Thajsko: Bangkok II – v ústrety pamiatkam!
Publikované: 28.2.2014
V minulej časti sme získali základnú predstavu o Bangkoku a taktiež o tom, prečo je pre turizmus zaujímavým. V dnešnej časti sa pozrieme na niektoré z významných bangkokských pamiatok.

Thajsko: Bangkok – Návšteva juhovýchodnej Ázie
Publikované: 21.2.2014
One night in Bangkok and world’s your oyster. The bars are temples but pearls ain’t free... - populárna pieseň 80. rokov od Murray Head.

Thajsko: Railey beach east - romantické lezenie
Publikované: 8.9.2013
Ako už bolo povedané, polostrov Laem Phra Nang je známy vďaka svojim 4 piesčitým plážam - Railey west beach, Railey east beach, Ao Phra Nang a Ton Sai.

Thajsko: zdanlivo neobvyklé miesto pre lezenie
Publikované: 25.8.2013
Pokiaľ by ste si chceli na chvíľu odpočinúť od každodenných povinností a chceli by ste sa pozrieť niekam, kde je úplne odlišné podnebie od toho nášho a navyše by ste chceli spojiť dovolenku s nejakou športovou aktivitou, vrátane lezenia, jednou z veľmi príjemných možností je štát v juhovýchodnej Ázii - Thajsko.

Taliansko: Lago di Garda - Arco - Nago
Publikované: 27.7.2013
Nago je jeden zo skalných útvarov v tejto oblasti, ktorý ponúka veľmi kvalitné lezenie. Útvar lezcom ponúka vyše 135 ciest rôznych obtiažností (od 4a do 7c+).

Taliansko: Lago di Garda - Arco - Belvedere
Publikované: 20.7.2013
Lago di Garda je veľmi obľúbeným miestom aktívnej dovolenky. Oblasť okolo tohto najväčšieho talianskeho jazera je preslávená pre svoje prekrásne prostredie, cyklotrasy, lezecké oblasti, via ferrata a jazero ako také je zas rajom windsurferov.


Súvisiace video

Thajsko, Loy Krathong a Yi Peng – Najlepší zážitok života
Počas 12. splnu v roku sa v Thajsku každoročne koná slávny festival svetiel. Centrum mesta Chiang...

Thajsko IV.: Krabi – krátka zastávka po ceste k plážam
Sprievodcovia sa o centre provincie Krabi takmer nezmieňujú, pre väčšinu cestovateľov zrejme slúž...

 
Thajsko III.: Ao Nang – najobľúbenejšie miesto provincie Krabi
Letovisko Ao Nang je spoločne s Ko Phi Phi najobľúbenejšou časťou provincie Krabi. Ponúka nespoče...

 
Thajsko II.: Ko Lanta
Ostrov Ko Lanta je ideálnym miestom na pokojnú dovolenku v južnom Thajsku. Určite budete unesení ...

 
Thajsko I.: Tropická krajina s úsmevom
Thajské kráľovstvo alebo Thajsko leží na polostrove Zadnej Indie a z časti tiež na Malajzijskom p...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 20. 11. 2019
sviatok:Félix
dnes:
streda 20.11.
10 °C
zajtra:
štvrtok 21.11.
10 °C