www.infoglobe.sk » SR, Žiarska dolina – zimný výlet k obľúbenej chate

SR, Žiarska dolina – zimný výlet k obľúbenej chate

Publikované: 10.3.2021
Prijmite naše dnešné pozvanie do prenádhernej Žiarskej doliny, ktorá so svojou Žiarskou chatou patrí bez pochýb k najnavštevovanejším i najznámejším miestam pre všetkých vyznávačov zimnej turistiky či skialpinizmu.

parkovisko Žiarska dolina

Náš zimný výlet začíname spred veľkého celoročne udržiavaného a plateného parkoviska na konci obce Žiar. Výstup vedie po pomerne širokej lesnej asfaltovej ceste. Približne po 200 metroch od parkoviska, resp. od rampy zabraňujúcej vstupu neoprávneným dopravným prostriedkom, prechádzame okolo jediného verejnosti sprístupneného banského diela na Liptove nazvaného Medvedia Štôlňa. Hneď pri ňom sa nachádza malá drevená Medvedia útulňa či náučné tabule so zaujímavými informáciami o Krivánskych baniach, ako aj o bájnej podzemnej ríši tohto regiónu.

Medvedia Štôlňa a Medvedia útulňa

Kúsok za touto atrakciou sa napojíte na Náučný chodník Žiarska dolina kopírujúci modrý turistický chodník, ktorý obsahuje päť zastavení. Dozviete sa tak o histórii ovčiarstva, zjazdového lyžovania o strastiach miestnych obyvateľov počas vojny či dokonca o ničivých lavínach, smrekových lesoch a samotnej Žiarskej chate.

 lokalita "Zoja - Zora"

Po približne pol kilometri prichádzame k odbočke turistického chodníka, ktorá vás nasmeruje na tzv. Starú cestu vhodnú pre peších turistov. My však pokračujeme pohodlnou lesnou cestou až k prvému mostu cez potok Smrečianka, kde sa cesta rozdvojuje. Naľavo sa nachádza lokalita "Zoja - Zora", pomenovaná podľa dvoch chát s týmto menom, zatiaľ čo vpravo vedie do krátkeho strmého úseku nová lesná cesta, ktorá sa však po asi 800 metroch znova napojí na pôvodnú lesnú cestu.

prístrešok

Aj tu bola naša voľba jednoznačná. Vybrali sme sa opäť ľahšou cestou. Za spojením oboch ciest prichádzame k turistickému prístrešku na ľavej strane cesty. Prístrešok sa nachádza približne v polovici cesty na chatu. Po krátkom oddychu pokračujeme ďalej. Približne po kilometri od prístrešku prichádzame do miest, kde skončilo čelo najväčšej lavíny, ktorá tu spadla v roku 2009. Zistíte to na prvý pohľad, keďže v celej doline zrazu chýba les, ktorý so sebou strhla lavína.

4-tý kilometer

Od tabuľky 4-tého kilometra, pod Čiernymi stenami, vstupujeme do lavínového terénu. Odtiaľto až na chatu budeme prechádzať postupne troma lavínovými dráhami, teda miestami, kde môže spadnúť aj samovoľná lavína (najmä pri 4. stupni lavínového nebezpečenstva). Preto dôrazne upozorňujeme, že je potrebné pred výstupom na chatu si overiť aktuálny stupeň lavínového nebezpečenstva a v prípade nepriaznivej situácie sa výstupu na chatu radšej vzdať.

lavínové žľaby

Prvé nebezpečné miesto je hneď za tabuľkou 4-tého kilometra, kde hrozí pád lavíny sprava. Za mostom, nad serpentínou cesty s vyhliadkou prechádzame cez ďalšie dva lavínové žľaby - Jalovecký a Šarafiov. Tu budeme ohrozovaní zľava. Po prejdení týchto žľabov však už bezpečne prichádzame ku chate.

Žiarska chata

Žiarska chata - symbolický cintorínŽiarska chata - od lesnej cesty

Celoročne sprístupnená Žiarska chata začala písať svoj príbeh v roku 1939 a viac o nej sa dočítate TU. Je ideálnym východiskovým bodom pre skialpinistov, ktorým tunajšie bohato rozvetvené doliny a kotle poskytujú nepreberné možnosti výberu svojej túry od ľahších až po veľmi náročné. Nie nadarmo sa Žiarska dolina nazýva aj „Mekkou“ slovenského skialpinizmu. Určite dobrou pomôckou vám bude aj bezplatná testovacia aplikácia zameriavajúca sa na najčastejšie a najkrajšie skialpové túry v Žiarskej doline TU.

Žiarska chata - cintorín, zvonica

Keďže naším cieľom bola len chata, tak po oddýchnutí si a načerpaní síl, sme sa vydali po pôvodnej lesnej ceste späť k parkovisku. Výlet bol pre nás stredne náročný, no plný úžasných zážitkov i dychberúcich prírodných scenérií, ktoré môžeme len odporúčať.

vyhliadka

GPS: 49°08'40.9"N 19°42'00.8"E (parkovisko Žiarska dolina)

Text: Oskár Mažgút v spolupráci s HIK, o.z.

Foto: HIK, o.z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.

SR, Západné Tatry – výlet k Ťatliakovej chate
Publikované: 24.2.2021
Tentoraz vás pozývame na výlet do Západných Tatier, presnejšie do Roháčskej doliny. Naším cieľom bude vysokohorská Ťatliakova chata, ktorá je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do Smutného sedla, sedla Zábrať či napríklad k Roháčskym plesám.

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Ostrú a Sivý vrch
Publikované: 28.10.2018
Turistika v Západných Tatrách sa teší veľkej obľube a popularite. Toto pohorie vďačí za svoju atraktívnosť aj možnosti absolvovania krásnych hrebeňových trekov s možnosťou výstupov na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás pozývame na neobyčajnú túru po jednom z vedľajších hrebeňov Západných Tatier, ktorý nás zavedie až na Sivý vrch – horu ležiacu na hlavnom hrebeni pohoria.

SR: Západné Tatry – jesenná túra na vrch Bystrá
Publikované: 21.10.2018
Západné Tatry sú najkrajšie a najpodmanivejšie azda na jeseň – keď sa trávnaté úbočia hrebeňov a vrchov, ako i stromy opadavých drevín zafarbia do pestrých odtieňov hnedej, žltohnedej a červenohnedej farby. V tomto článku si predstavíme prechod krásnou jesennou vysokohorskou krajinou s cieľom nášho výstupu na najvyššiu horu Západných Tatier, ktorou je vrch Bystrá.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR: Západné Tatry – zimná túra na Holý vrch
Publikované: 24.2.2019
Západné Tatry sú čarokrásnym pohorím, ktoré nadšencom zimných outdoorových aktivít dokážu ponúknuť viacero možností vyžitia. Pešia turistika, či čoraz viac populárnejšie skialpinistické túry je možné absolvovať len v určitých oblastiach tohto pohoria. Zaujímavou lokalitou, ktorú je možné navštíviť aj počas zimného obdobia, je Holý vrch, ktorý sa rozprestiera na jednej z južných rázsoch Západných Tatier.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

SR, Roháče – dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda
Publikované: 16.4.2015
Po návšteve mnohých miest sa dnes vydáme do prírody. Naše kroky nasmerujeme do krásnych, nespútaných a jedinečných Západných Tatier, konkrétnejšie do ich centrálnej časti nazývanej Roháče.


Súvisiaca fotogaléria

Československá zima vašimi očami I.
Pred rokom sme vyhlásili fotosúťaž, kde naši čitatelia mali zachytiť zasnežené krásy prírody, jed...

SR: Horské prechádzky zimnou krajinou
V dnešnej fotogalérii sa rozlúčime so zimou, a to  prechádzkou po slovenských zasnežených horách....

SR: Západné Tatry – cez Žiarsku dolinu až na hrebeň Roháčov
Žiarska dolina v Západných Tatrách je veľmi populárnou a hojne navštevovanou oblasťou počas celéh...

SR: Západné Tatry – jesenný hrebeňový trek od Babiek až po Sivý vrch
Vedľajší južný hrebeň Západných Tatier, ktorý sa tiahne od vrchu Babky smerom na sever až po Sivý...

SR: Západné Tatry –  jesenný výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky obľúbenou lokalitou v Západných Tatrách, je tretím najvyšším vrchom po...

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...


Súvisiace video

SR, Zuberec – pohľad do histórie oravskej dediny
Poďte sa spolu s nami pozrieť do rozsiahleho skanzenu Múzea oravskej dediny, ktorý sa náchadza v ...

SR, Liptov: Kvačianska dolina a vodné mlyny Oblazy
Dnes sa vydáme do veľmi romantickej doliny na Slovensku, kde sa človek jednoducho musí cítiť skve...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 14. 8. 2022
sviatok:Mojmír

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X