www.infoglobe.sk » SR: Západné Tatry – jesenná túra na vrch Bystrá

SR: Západné Tatry – jesenná túra na vrch Bystrá

Publikované: 21.10.2018
Západné Tatry sú najkrajšie a najpodmanivejšie azda na jeseň – keď sa trávnaté úbočia hrebeňov a vrchov, ako i stromy opadavých drevín zafarbia do pestrých odtieňov hnedej, žltohnedej a červenohnedej farby. V tomto článku si predstavíme prechod krásnou jesennou vysokohorskou krajinou s cieľom nášho výstupu na najvyššiu horu Západných Tatier, ktorou je vrch Bystrá.

Bystrá – najvyšší vrch pohoria

hlavný hrebeň Západných Tatier a poľská časť pohoria

Bystrá sa vypína južne od vrchu Blyšť (2 155 m n. m.) neďaleko hlavného hrebeňa Západných Tatier, leží v odľahlej časti pohoria na mohutnej južnej rázsoche medzi Gáborovou, Bystrou a Kamenistou dolinou. Vrch Bystrá sa týči do nadmorskej výšky 2 248 metrov, pri pohľade zo severnej poľskej strany Tatier pôsobí naozaj veľkolepo. Je najvyššou horou v okolí, výhľady z jej vrcholu preto očaria a nadchnú každého horala. Turisticky je prístupná zo slovenskej, ako i poľskej strany Západných Tatier. Z územia Slovenska môžeme jej vrchol dosiahnuť po niekoľkých turistických značených chodníkoch – v smere od Podbanského cez Kamenistú dolinu po modrom chodníku, ako aj po žltej trase cez Bystrú dolinu, alebo prechodom cez Račkovu dolinu po modrej a žltej trase.

Cez Račkovu dolinu

Gáborova dolina

Pre absolvovanie treku s dĺžkou 21,2 km, prevýšením 1 393 m a celkovým časom 8,5 h sme si vybrali turistickú trasu, ktorá vedie Račkovou dolinou so začiatkom na rázcestníku “Račkova dolina“. Východzí bod túry dosiahneme odbočkou od Pribyliny na asfaltovú cestu smerujúcu na sever, ktorá zároveň kopíruje zelenú turistickú trasu. Najskôr prechádzame modrým chodníkom cez Úzku dolinu, následne bočíme vpravo na žltú trasu vedúcu cez Račkovu dolinu. Na začiatku nás trasa vedie lesom, ktorý neskôr opúšťame, až napokon dosahujeme hranicu lesa a kosodreviny. Turistický chodník nás smeruje k úpätiu mohutnej pyramídovej hory Klin (2 173 m n. m.), míňame drevenú búdu – Kolibu pod Klinom a prichádzame k rázcestníku “Pod Klinom“. Odbočíme vpravo a napojíme sa na modrý chodník vedúci malebnou Gáborovou dolinou. Spočiatku sa chodník vinie pomerne hustým porastom kosodreviny, prechádzame cez križovatku trás “Rázcestie v Gáborovej doline“ a pokračujeme po modrej značke. Tu už kráčame otvorenou krajinou s lúčnymi trávnatými porastmi, pred nami vidíme významný medzibod našej túry – Bystré sedlo.

Na hlavnom hrebeni Tatier

Poľské Tatry - Dolina Pyszniańska

Po strmom stúpaní vchádzame v oblasti Bystrého sedla na hlavný hrebeň Západných Tatier, cez ktorý vedie štátna hranica medzi Slovenskom a Poľskom. Pred nami sa vynárajú prvé pohľady na poľskú stranu Tatier. Pokračujeme po hrebeni nahor po strmom červenom turistickom chodníku. Dosahujeme prvý z vrchov hlavného tatranského hrebeňa – horu Blyšť (2 155 m n. m.). Z jej vrcholu sa nám naskytajú neuveriteľne krásne výhľady smerom na poľské Tatry, kde nás zaujme najmä široká a rozľahlá Dolina Pyszniańska, vedľajší severný trávnatý hrebeň Ornak, ako aj v pozadí na hlavnom hrebeni pohoria vynímajúce sa Czerwone Wierchy. Dobre vidieť hlavný tatranský hrebeň, cez ktorý sa tiahne červený turistický chodník v smere od vrchu Klin, pokračujúc cez Gáborovo a Bystré sedlo až na koniec značenej hrebeňovej trasy – po Pyšné sedlo.

Na vrchole najvyššej hory Západných Tatier

výhľad z vrchu Blyšť na hlavný hrebeň Západných Tatier

Z vrchu Blyšť je to po hrebeni smerom na Bystrú veľmi blízko, jej vrchol už vidíme pred nami. Po približne 20 minútach stúpania konečne dosahujeme cieľ nášho treku – vrchol Bystrej (2 248 m n. m.). Okrúhle výhľady z tohto vrchu na okolie sú výnimočné a mimoriadne okúzľujúce, sú zaslúženou odmenou za námahu obetovanú počas výstupu. Obdivujeme pohľady do hlbokých dolín, ktoré tento vrch obklopujú takmer zo všetkých strán – či už do Gáborovej a Račkovej doliny, ako aj do Bystrej a Kamenistej doliny. Mohutne pôsobí hrebeň Otrhancov s výraznou dominantou, ktorou je vrch Jakubiná (2 194 m n. m.), taktiež nás uchváti neprehliadnuteľný masív Klinu (2 173 m n. m.), neďaleká Nižná Bystrá (2 163 m n. m.), či zavalitá Veľká Kamenistá (2 127 m n. m.), ktorá leží na hlavnom hrebeni Západných Tatier. V diaľavách smerom na východ si môžeme všimnúť zubaté kontúry hrebeňov Vysokých Tatier, na juhu nás na horizonte očarí podlhovastý hrebeň Nízkych Tatier a v smere na západ sa pred nami, ako obrovské vlny rozbúreného mora rozprestierajú vrchy a hrebene Západných Tatier.

pohľad z Bystrej na vrch Veľká Kamenistá a Kamenistú dolinuvýhľad z Bystrej do Račkovej doliny a hrebeň Otrhancov

GPS: 49°11'20.6"N 19°50'33.1"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Vysoké Tatry - úplné prelezenie zimného hrebeňa
Publikované: 20.1.2019
Zima v našich veľhorách prebieha v plnom prúde, a preto by sme vám radi predstavili veľmi zaujímavú publikáciu, ktorá zachytáva úplné prelezenie hrebeňa Vysokých Tatier v zimných podmienkach, bez vynechávania ťažkých lezeckých vrcholov či celých úsekov hrebeňa, ktoré bolo uskutočnené až v roku 1974.

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Ostrú a Sivý vrch
Publikované: 28.10.2018
Turistika v Západných Tatrách sa teší veľkej obľube a popularite. Toto pohorie vďačí za svoju atraktívnosť aj možnosti absolvovania krásnych hrebeňových trekov s možnosťou výstupov na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás pozývame na neobyčajnú túru po jednom z vedľajších hrebeňov Západných Tatier, ktorý nás zavedie až na Sivý vrch – horu ležiacu na hlavnom hrebeni pohoria.

SR: Západné Tatry – zimná túra na Holý vrch
Publikované: 24.2.2019
Západné Tatry sú čarokrásnym pohorím, ktoré nadšencom zimných outdoorových aktivít dokážu ponúknuť viacero možností vyžitia. Pešia turistika, či čoraz viac populárnejšie skialpinistické túry je možné absolvovať len v určitých oblastiach tohto pohoria. Zaujímavou lokalitou, ktorú je možné navštíviť aj počas zimného obdobia, je Holý vrch, ktorý sa rozprestiera na jednej z južných rázsoch Západných Tatier.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR, Pribylina: Považská lesná železnica
Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

SR: Knižná novinka – Lyžiarsky a skialpinistický sprievodca
Publikované: 16.4.2017
V týchto dňoch vychádza v poradí už tretie vydanie lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu, ktorý po 15. rokoch od jeho prvého vydania čitateľom prináša výber skialpinistických zjazdov, túr a vysokohorského lyžovania v čo najčistejšej a najkrajšej podobe.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...

SR: Západné Tatry – cez Žiarsku dolinu až na hrebeň Roháčov
Žiarska dolina v Západných Tatrách je veľmi populárnou a hojne navštevovanou oblasťou počas celéh...

SR: Vysoké Tatry –  cez Kôprovú dolinu až na hlavný hrebeň Tatier
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou – najmä z dôvodu, že ňou vedie hranica medzi Západ...

SR: Západné Tatry – jesenný hrebeňový trek od Babiek až po Sivý vrch
Vedľajší južný hrebeň Západných Tatier, ktorý sa tiahne od vrchu Babky smerom na sever až po Sivý...

SR: Západné Tatry – cez Račkovu dolinu na Bystrú
Vrch Bystrá (2 248 m n. m.) je najvyššou horou Západných Tatier, rozprestiera sa neďaleko štátnej...

SR: Západné Tatry –  jesenný výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky obľúbenou lokalitou v Západných Tatrách, je tretím najvyšším vrchom po...

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...

SR: Pohorie Západné Tatry
Rozkladajú sa v severnej časti Slovenskej republiky a sú po Vysokých Tatrách druhým najvyšším poh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 7. 2020
sviatok:Amália
dnes:
piatok 10.7.
33 °C
zajtra:
sobota 11.7.
16 °C