www.infoglobe.sk » SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Ostrú a Sivý vrch

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Ostrú a Sivý vrch

Publikované: 28.10.2018
Turistika v Západných Tatrách sa teší veľkej obľube a popularite. Toto pohorie vďačí za svoju atraktívnosť aj možnosti absolvovania krásnych hrebeňových trekov s možnosťou výstupov na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás pozývame na neobyčajnú túru po jednom z vedľajších hrebeňov Západných Tatier, ktorý nás zavedie až na Sivý vrch – horu ležiacu na hlavnom hrebeni pohoria.

Vápencovo-dolomitová hora – Sivý vrch

Sivý vrch

Sivý vrch (1 805 m n. m.) má veľmi zaujímavú polohu, je prvým výrazným vrchom hlavného hrebeňa Západných Tatier na ich západnom okraji, rozprestiera sa v samostatnej geomorfologickej časti pohoria nazvanej Sivý vrch. Od zvyšnej časti Západných Tatier, ktoré tvoria predovšetkým geomorfologické časti Roháče a Liptovské Tatry, sa odlišuje aj geologickou stavbou. Územie Sivého vrchu totiž nie je budované prvohornými kryštalickými horninami, ale druhohornými vápencami a dolomitmi. Pre návštevníkov je prístupný z Liptova – či už červeným turistickým chodníkom vedúcim po hlavnom hrebeni v smere od obce Huty, alebo z juhu od rekreačného strediska Bobrovecká Vápenica po modrej a zelenej trase.

Na Babky

pohľad z turistického chodníka na vrch Babky

Vydávame sa na takmer 8-hodinovú túru s prevýšením 1 457 m a celkovou dĺžkou trasy 17,8 km. V rekreačnom stredisku Bobrovecká Vápenica sa pripojíme na modrý turistický chodník, vchádzame do lesa a stúpame. Prechádzame cez križovatku trás “Nad kameňolomom“, kde bočíme vľavo na lesnú cestu, až napokon prichádzame k rázcestníku “Pod Babkami“, na ktorom odbočíme vľavo na zeleno značený chodník. Trasa vedie stále cez les, pričom neustále naberáme výšku. Stúpame nahor okolo trávnatého svahu smerom na vrch Babky. Otvárajú sa nám pekné výhľady na Liptov a na hlavný hrebeň Západných Tatier, až napokon dosahujeme prvý významný medzibod – vrch Babky (1 566 m n. m.). Z vrcholu tejto hory si môžeme dopriať okúzľujúce výhľady do rozľahlej Liptovskej kotliny, na hrebeň Nízkych Tatier, ako aj na hlavný hrebeň Západných Tatier.

Po hrebeni cez vrchol Ostrej

pohľad z vrchu Babky na vedľajší južný hrebeň

Z Babiek naša púť pokračuje zeleným chodníkom ďalej po vedľajšom južnom hrebeni smerujúcom na sever priamo k nášmu cieľu – Sivému vrchu. Pred nami sa otvára široký trávnatý hrebeň, ktorým sa tiahne turistický chodník. Kráčame krásnou jesennou stepnou až lesostepnou krajinou, mierne stúpame a vchádzame do lesa. Prechádzame po úpätí Malej kopy (1 637 m n. m.), až nás chodník napokon vyvádza von z lesa a ocitáme sa na otvorenom trávnatom priestranstve. Dosahujeme tak ďalší dôležitý bod nášho treku, ktorým je sedlo Predúvratie. Opäť sa nám núkajú rozprávkové výhľady na Chočské vrchy, ako aj na hlavný hrebeň Západných Tatier, kde môžeme rozpoznať vrchy Salatín, Pachoľa, Baníkov a Príslop. Pokračujeme ďalej v túre a miernym stúpaním prechádzame vrcholom Veľkej kopy (1 648 m n. m.). Chodník smeruje do hustých porastov kosodreviny a začína strmo stúpať. Tu už začína náš výstup na vrch Ostrá (1 764 m n. m.). Po predieraní sa porastmi kosodreviny, ktoré miestami výrazne zasahujú do trasy turistického chodníka, konečne prichádzame na vrchol. Ostrá je výborným vyhliadkovým bodom, je z nej fantastický panoramatický výhľad na okolité vrchy a doliny Západných Tatier, na Liptov, Oravu, ako aj na náš cieľ – Sivý vrch.

výhľad z vrchu Ostrá na Liptov

Na vrchole Sivého vrchu

pohľad z vrchu Ostrá na hrebene Západných Tatier

Opúšťame Ostrú a schádzame cestičkou predierajúc sa kosodrevinou ďalej na sever. Pred nami sa už týči nevysoký masívny vrch, ktorého vrchol je tvorený svetlosivými vápencami a dolomitmi. Prechádzame cez sedlo Priehyba a znova stúpame nahor. Chodníček smeruje nahor naprieč kosodrevinou, až sa napokon ocitáme v cieli nášho putovania – na Sivom vrchu (1 805 m n. m.). Nachádzame sa na hlavnom hrebeni pohoria, obdivujeme úžasný panoramatický výhľad na Nízke Tatry, Chočské vrchy, Oravskú Maguru, Oravské Beskydy a Skorušinské vrchy. V diaľavách taktiež rozpoznávame Veľkú Fatru a hrebeň Malej Fatry. Uchvátia nás pohľady na západnú časť mohutného hlavného hrebeňa Západných Tatier, na ktorom dominujú vrchy Brestová, Salatín, Pachoľa, či Baníkov. Pod nami sa rozprestiera lesom pokrytá Bobrovecká dolina, pri pohľade na juh vidíme vedľajší hrebeň s vynímajúcim sa vrchom Ostrá. Smerom na západ nás zaujmú Radové skaly – členité skalné útvary vystupujúce na hlavnom tatranskom hrebeni, ktoré sa tiahnu až k Sivému vrchu.

výhľad zo Sivého vrchu

GPS: 49°12'43.8"N 19°38'31.0"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR, Vysoké Tatry - úplné prelezenie zimného hrebeňa
Publikované: 20.1.2019
Zima v našich veľhorách prebieha v plnom prúde, a preto by sme vám radi predstavili veľmi zaujímavú publikáciu, ktorá zachytáva úplné prelezenie hrebeňa Vysokých Tatier v zimných podmienkach, bez vynechávania ťažkých lezeckých vrcholov či celých úsekov hrebeňa, ktoré bolo uskutočnené až v roku 1974.

SR: Západné Tatry – zimná túra na Holý vrch
Publikované: 24.2.2019
Západné Tatry sú čarokrásnym pohorím, ktoré nadšencom zimných outdoorových aktivít dokážu ponúknuť viacero možností vyžitia. Pešia turistika, či čoraz viac populárnejšie skialpinistické túry je možné absolvovať len v určitých oblastiach tohto pohoria. Zaujímavou lokalitou, ktorú je možné navštíviť aj počas zimného obdobia, je Holý vrch, ktorý sa rozprestiera na jednej z južných rázsoch Západných Tatier.

SR: Západné Tatry – jesenná túra na vrch Bystrá
Publikované: 21.10.2018
Západné Tatry sú najkrajšie a najpodmanivejšie azda na jeseň – keď sa trávnaté úbočia hrebeňov a vrchov, ako i stromy opadavých drevín zafarbia do pestrých odtieňov hnedej, žltohnedej a červenohnedej farby. V tomto článku si predstavíme prechod krásnou jesennou vysokohorskou krajinou s cieľom nášho výstupu na najvyššiu horu Západných Tatier, ktorou je vrch Bystrá.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline
Publikované: 26.6.2014
Slovensko je malebná krajina, ktorá v sebe snúbi, okrem iného, krásu prírody a technických pamiatok. A za jedným takýmto zaujímavým spojením prírody a výtvoru človeka sa dnes vydáme. Navštívime totiž Kvačiansku dolinu, kde stojí jedinečný komplex vodných mlynov, ktoré už roky patria medzi top turistické atrakcie regiónu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...

SR: Západné Tatry – cez Žiarsku dolinu až na hrebeň Roháčov
Žiarska dolina v Západných Tatrách je veľmi populárnou a hojne navštevovanou oblasťou počas celéh...

SR: Vysoké Tatry –  cez Kôprovú dolinu až na hlavný hrebeň Tatier
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou – najmä z dôvodu, že ňou vedie hranica medzi Západ...

SR: Západné Tatry – jesenný hrebeňový trek od Babiek až po Sivý vrch
Vedľajší južný hrebeň Západných Tatier, ktorý sa tiahne od vrchu Babky smerom na sever až po Sivý...

SR: Západné Tatry – cez Račkovu dolinu na Bystrú
Vrch Bystrá (2 248 m n. m.) je najvyššou horou Západných Tatier, rozprestiera sa neďaleko štátnej...

SR: Západné Tatry –  jesenný výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky obľúbenou lokalitou v Západných Tatrách, je tretím najvyšším vrchom po...

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...

SR: Turistika v Západných Tatrách
Svojou jedinečnou krásou a rozmanitosťou lákajú Západné Tatry turistov zo Slovenska, ale aj z oko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:Kristián
dnes:
sobota 19.10.
18 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
19 °C