www.infoglobe.sk » SR: Malá Fatra – zimná túra na Malý Kriváň

SR: Malá Fatra – zimná túra na Malý Kriváň

Publikované: 21.2.2018
Malá Fatra je turisticky známou a vychýrenou oblasťou, ktorú snáď ani nie je potrebné obzvlášť predstavovať. Spoločne s Vysokými, Západnými a Nízkymi Tatrami patrí k najkrajším a najnavštevovanejším pohoriam Slovenska. V nasledujúcom článku vás zavedieme na hlavný hrebeň Malej Fatry, kde absolvujeme zimný výstup na druhý najvyšší vrch tohto krásneho pohoria – Malý Kriváň.

Výber trasy

Malý Kriváň je so svojou výškou 1 671 m druhým najvyšším vrchom Malej Fatry. Nachádza sa na hlavnom hrebeni pohoria – v Krivánskej časti Malej Fatry. Turisticky dostupný je z viacerých východiskových bodov, avšak najlepšie a najrýchlejšie sa na jeho vrchol dostaneme z Vrátnej. Úvodnú časť výstupu môžeme absolvovať dvomi značenými turistickými trasami – po zelenom chodníku od rázcestníka “Stará dolina“, alebo taktiež po druhej zelenej značke z rázcestníka “Vrátna, chata“. Pre rýchlejší a pohodlnejší presun na hlavný hrebeň môžeme využiť aj lanovku, ktorá nás vyvezie priamo z Vrátnej až nahor do Snilovského sedla.

vrch Kraviarske z modrého turistického chodníka

Na hlavný hrebeň Malej Fatry

Zimná turistika a skialpinizmus patria k obľúbeným aktivitám vykonávaným v oblasti Malej Fatry. Je to predovšetkým hlavný hrebeň, ktorého zimné prechody, alebo túry na jednotlivé vrchy lákajú množstvo priaznivcov zimných outdoorových aktivít. Trasu našej celodennej túry na Malý Kriváň začíname vo Vrátnej na rázcestníku “Stará dolina“, kde sa pripojíme na zelený turistický chodník. Trasa s miernym stúpaním vedie zalesneným údolím, postupne však čoraz rýchlejšie naberáme výšku a pozvoľna opúšťame hranicu lesa. Vstupujeme na vedľajší severný hrebeň v oblasti sedla za Kraviarskym, kde odbočíme vľavo a napojíme sa na modrý turistický chodník. Počas prechodu hrebienkom sa nám otvoria pekné výhľady na časť hlavného malofatranského hrebeňa, vrch Kraviarske (1 361 m n. m.) a v pozadí sa týčiacu ohromnú pyramídovú siluetu Veľkého Rozsutca (1 609 m n. m.). Prechádzame cez rázcestník “Chrapáky“, pokračujeme stále nahor po žltej trase a čoskoro sa ocitáme v sedle Bublen ležiacom na hlavnom hrebeni Malej Fatry.

v sedle Bublen

Po červenej značke na vrchol Malého Kriváňa

V sedle Bublen si môžeme dopriať krátky oddych, občerstviť sa a vychutnať si veľkolepý pohľad na v diaľke sa vynímajúci snehom pokrytý Malý Kriváň. Napojíme sa na zimné tyčové značenie červeného turistického chodníka a po hrebeni si to namierime smerom k cieľu nášho výstupu. Pred nami je azda najkrajší úsek celej túry – nádherná hrebeňovka ponúkajúca prekrásne výhľady na hlavný hrebeň Krivánskej Malej Fatry, ako i na široké okolie. Našu pozornosť upúta neďaleký vrch Pekelník (1 609 m n. m.), no hlavne jeho sused – majestátny Veľký Kriváň (1 709 m n. m.), ktorý predstavuje absolútnu dominantu malofatranského hrebeňa. Pomaly sa blížime k vytúženému cieľu, pričom si plnými dúškami vychutnávame rozprávkové výhľady na zimnú horskú krajinu.

masív Veľkého Kriváňa

Veľký Rozsutec a časť hlavného hrebeňa Malej FatryPekelník a Veľký Kriváň

Na vrchole

Po nenáročnom stúpaní po hrebeni dosahujeme v nadmorskej výške 1 671 m vrchol Malého Kriváňa. Naplno si užívame podmaňujúce výhľady, ktoré sa nám núkajú. Nášmu pohľadu určite neunikne masív kolosálneho Veľkého Kriváňa a v diaľavách spoza zvlneného malofatranského hrebeňa vytŕčajúce vrcholky Veľkého Rozsutca, Stohu a Chlebu. Z Malého Kriváňa je výborne vidieť aj juhozápadnú časť hlavného hrebeňa s dominujúcimi vrchmi Suchý a Stratenec, ako aj vzdialenú Kysuckú vrchovinu, Žilinskú kotlinu, Strážovské vrchy, Lúčanskú Malú Fatru, Turčiansku kotlinu a Veľkú Fatru. Túra bielym zimným kráľovstvom hrebeňa Malej Fatry si získa každého. Jej absolvovanie patrí k nezabudnuteľným zážitkom, vďaka čomu sa do tejto lokality bude mať chuť opäť vrátiť nejeden turista, či milovník hôr.

Malý Kriváň

GPS: 49°10'52.1"N 18°59'34.8"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Deň otvorených dverí na letisku aj v automobilke
Publikované: 5.6.2019
Pri príležitosti medzinárodného dňa detí organizuje letisko Kuchyňa Deň otvorených dverí, a to v sobotu 8. júna 2019 od 10-tej do 14-tej hodiny.

SR, Malá Fatra – jedno z našich najnavštevovanejších pohorí - VIDEO
Publikované: 23.12.2014
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom prírody, zanieteným turistom, vášnivým vyznávačom zimných športov, či k nadšencom horskej cyklistiky, tak isto viete, že lesnaté svahy, krásne vysokohorské lúky a skvelé zjazdovky v pohorí Malá Fatra patria k tomu najlepšiemu, čo vám vie slovenská príroda ponúknuť. O neskutočne čarovných výhľadoch už ani nemusím hovoriť.

SR, Malá Fatra: krásavec menom Veľký Rozsutec - VIDEO
Publikované: 16.2.2016
Aj zimné obdobie je na turistiku ako stvorené. Týmto heslom sme sa riadili pri našom poslednom výlete. Vybrali sme sa totiž na náročnejšiu túru do Malej Fatry. Naším cieľom bol majestátny vrch, ktorý dominuje širokému okoliu nesúci meno Veľký Rozsutec.

SR, Malá Fatra: zamrznuté Jánošíkove diery - VIDEO
Publikované: 23.2.2016
Minulý týždeň sme si vystúpili na Veľký Rozsutec, no zámerne sme obišli Jánošíkove diery, ktoré si pre svoju nádheru a jedinečnosť zaslúžia samostatný článok. Dnes teda navštívime najznámejšiu a najobľúbenejšiu turistickú atrakciu v Národnom parku Malá Fatra.

SR: Malá Fatra – vrch Minčol
Publikované: 30.7.2015
Pohorie Malá Fatra, ktoré sa rozprestiera v severnej časti Slovenska, patrí medzi často navštevované a turistami obľúbené cieľové lokality. Malú Fatru tvoria predovšetkým husto zalesnené oblasti, hôľny charakter majú hlavne najvyššie vrchy tohto pohoria. Jedným zo známejších vrchov Malej Fatry je aj Minčol, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou lúčanskej časti Malej Fatry.

SR, Malá Fatra - lyžovačka vo Vrátnej
Publikované: 13.2.2014
Napriek tomu, že pani zima k nám nie je tohto roku veľmi štedrá, čo sa týka snehovej nádielky, úplne bez snehu sme predsa len nezostali. Napriek tomu, že nie všetky lyžiarske strediská disponujú dostatočnou snehovou nádielkou, milovníci zimných športov si isto prídu na svoje, a to hlavne vďaka umelému zasnežovaniu.

Terchová: cestou hore do hôr - VIDEO
Publikované: 3.5.2011
Malá Fatra - asi najdostupnejší hornatý cieľ všetkých Čechov mieriacich na Slovensko. Centrom Malej Fatry je obec Terchová, ktorá leží asi 25 kilometrov východe od Žiliny.

SR: Vrútky – dopravný uzol i vstupná brána Turčianskej záhradky
Publikované: 15.1.2015
Na sútoku riek Váh a Turiec sa rozprestiera mestečko Vrútky, ktoré síce nie je veľké rozlohou, ale za to ponúka nevšedné turistické možnosti i bohatú históriu. Poďte spolu s nami spoznať toto malebné mestečko na okraji Turčianskej kotliny.

SR: Turčianska záhradka – vzácny raj na severe Slovenska
Publikované: 26.7.2012
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka.

SR: Znievsky hrad – strážca Turca
Publikované: 27.11.2014
Dnes sa vydáme na zrúcaninu druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku. Povieme si čo-to o jeho histórii a poprechádzame sa aj okolím.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Malá Fatra – z Vrátnej na vrch Kraviarske
Absolvujte spolu s nami turistickú vychádzku začínajúc vo Vrátnej doline, kde sa nachádza aj najv...

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezóna začína a my vás pozývame na malý výlet. Cyklotúru začíname neďaleko obce Vríck...

SR, Veľký Rozsutec a jeho zimné kráľovstvo
Dnes vás pozveme do snehom pokrytej Malofatranskej krajiny. Náš turistický výstup začína v Štefan...

SR, Malá Fatra – Jánošíkovo prírodné divadlo
Pokiaľ máte radi zimnú prírodu, mali by ste si v týchto dňoch naplánovať výlet do národnej prírod...

SR, Malá Fatra – zimný výstup na Veľký Rozsutec
Absolvujte prostredníctvom našej fotogalérie zimný výstup na jeden z najkrajších končiarov Malej ...

SR: túra z Višňového cez Minčol až do Strečna
V pohorí Malá Fatra, ktoré sa rozprestiera v severnej časti Slovenska, sa nachádza veľa turistick...


Súvisiace video

SR, Malá Fatra – Jánošíkove diery
Vydajte sa spolu s nami do sústavy tiesňav a kaňonov zvanej Jánošíkove diery, ktoré sa nachádzajú...

SR, Malá Fatra – Veľký Rozsutec
Jeden z najkrajších vrchov Slovenska – Veľký Rozsutec sa nachádza na území Národného parku Malá F...

SR, Malá Fatra: najkrajšie pohorie Slovenska
Okúzľujúcu prírodu Malej Fatry a skvelé zjazdovky už dávno nevyhľadávajú iba domáci, ale stále ča...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

16.12.2019
Pred pár dňami sa podarilo Slovenskej republike na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO konajúceho sa v kolumbijskej metropole – Bogote zapísať Drotárstvo do zoznamu svetového dedičstva.
15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 16. 12. 2019
sviatok:Albína
dnes:
pondelok 16.12.
9 °C
zajtra:
utorok 17.12.
12 °C