www.infoglobe.sk » SR, Bardejov – turistika v okolí

SR, Bardejov – turistika v okolí

Publikované: 21.4.2021
Po týždni vás opäť pozveme na nenáročnú prechádzku menej navštevovanými lokalitami, tentoraz v okolí historického mesta Bardejov. Postupne vás zavedieme na najvyšší vrch pohoria Čergov - Minčol, na jedinú horskú chatu daného pohoria, ako aj na rozhľadňu na vrchu Žobrák.

Keďže nám pandémia stále neustáva, výborným a zároveň odporúčaným relaxom sú výlety do prírody. Zavedieme vás preto na severovýchod Slovenska, presnejšie do pohoria Čergov, ktoré vďaka absencii rozsiahlejšej infraštruktúry reštauračných a ubytovacích služieb je v súčasnej dobe ideálnym cieľom. 

Pohorie Čergov

Pohorie Čergov

Pohorie Čergov ponúka mnoho atraktívnych výhľadov, vrcholov i rozhľadní, navyše svojou krásnou prírodou sa približuje Tatrám. Na východe susedí s Ondavskou vrchovinou, na juhu s Beskydským predhorím, na západe so Spišsko-šarišským medzihorím a na severe s Ľubovnianskou vrchovinou. Z geologického hľadiska sa jedná o horský celok s flyšovým podložím, ktorý je porastený zmiešanými lesmi s prevahou listnatých stromov. Na východných svahoch Čergova pramení rieka Topľa a je tu situovaných viacero prírodných rezervácií. Taktiež tu natrafíte na stredoveké zrúcaniny hradov či vzácne drevené kostoly.  

krížová cesta z obce Hervartov na vrch Žobrák

Horská chata Čergov

Turistami vyhľadávaným i obľúbeným cieľom je jediná horská chata v Čergovskom pohorí – Chata Čergov (920 m n. m.), ktorá je situovaná v jeho rovnomennom sedle v juhovýchodnej časti. Chata ponúka ubytovanie (40 miest), no len počas víkendov. Momentálne je uzavretá, preto si aktuálnu prístupnosť určite vopred overte. Zaujímavosťou je, že pri chate sa nachádza dvojitý rázcestník, na ktorom sú smerovky chodníkov všetkých štyroch farieb a takýchto miest na Slovensku vskutku nie je veľa.

Horská chata Čergov (zima)

Horská chata Čergovvrch Minčol

Turistické výstupy

Pokiaľ sa radíte k turistickým nadšencom, tak výstup na najvyšší vrch pohoria Čergov - Minčol (1 157,2 m n. m.) si dozaista nemôžete nechať ujsť. Vrchol sa nachádza v západnej časti pohoria, na hraniciach okresov Bardejov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Vďaka typickej horskej karpatskej kvetene je jeho vrcholová časť územím európskeho významu sústavy Natura 2000. Samotný vrchol zdobí masívny železobetónový pylón z čias prvej Československej republiky, ktorý je zároveň hraničník okresov a geodetický bod. Na predvrchole Minčola je umiestnený veľký kríž. Ako „pikošku“ uvádzame, že na Slovensku je až sedem vrchov s názvom Minčol. 

predvrchol Minčola (zima)

Ďalším skvelým turistickým tipom je výstup na vrch Žobrák. Ideálnym východiskom je obec Hervartov odkiaľ vedie na vrch červená značka (Cesta hrdinov SNP) alebo obec Kríže odkiaľ sa dá dostať po modrej značke. Odmenou za výstupovú námahu vám budú hneď dve drevené rozhľadne – „stará“ a „nová“ vyhliadková veža. Vzdialené sú od seba necelých 80 metrov. Z najvyšších poschodí vám ponúknu krásne výhľady na Čergovské pohorie a obce na úpätí Čergova. V okolí sa nachádzajú upravené ohniská, veľký krytý prístrešok s lavicami i útulňa. 

vrch Žobrák

predvrchol Minčola (zima)Pohorie Čergov (jedna z prístupových ciest)

Tipy pre (ne)turistov

Ak sa necítite na turistiku, možno vás zlákajú k návšteve tradičnejšie lokality, akými sú preslávené Bardejovské kúpele a tamojšie Múzeum ľudovej architektúry, sieť nenáročných singletrackov alebo mesto Bardejov, ktorého historické jadro je zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Za videnie rozhodne stoja aj zachované drevené kostoly v obciach Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová či Zboj. Pre nadšencov vojnovej histórie odporúčame pamätníky na Dukle a vo Svidníku.

výhľady z Čergovského pohoria

GPS: 49°10'40.4"N 21°11'04.7"E (Horská chata Čergov)

Zdroj a foto: OOCR Šariš“ - Bardejov

Textová úprava: redakcia Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Prešovský kraj – región majestátnych štítov II.
Publikované: 2.5.2021
Po predstavení krajského mesta Prešov i stredovekého Šarišského hradu sa dnes vydáme do prírody. Odhalíme vám miesto ťažby drahého (Slovenského) opálu, prejdeme na bicykli Lopušnú dolinu a absolvujeme turistický prechod Tatranskou magistrálou.

Rozbeh turizmu na severovýchode Slovenska
Publikované: 22.4.2021
Po drastickom výpadku turizmu počas druhej vlny koronavírusu a predovšetkým počas lock downu, začína koncom apríla 2021 opatrné oživovanie tohto odvetvia aj na severovýchode Slovenska. Aj keď s obmedzeniami, začínajú sa otvárať múzeá, kostoly, zoologické záhrady, plavárne, aquaparky, wellness, fitness, hotely, ubytovacie zariadenia, vonkajšie terasy reštaurácií a obchody. V ďalšom kroku budú nasledovať vnútorné priestory reštauračných zariadení a redukovať aj terajšie obmedzenia.

SR, Bardejov – turistika v okolí II.
Publikované: 28.4.2021
Nielen notoricky známe Vysoké a Nízke Tatry či Veľká a Malá Fatra, ale aj menšie pohoria na severovýchode Slovenska sa pýšia zachovanou prírodou, chránenými živočíchmi a rastlinami, ako aj dych vyrážajúcimi výhľadmi zo siete obnovených rozhľadní. Využite preto príležitosť mierneho uvoľňovania opatrení súvisiacich s pandémiou a spoznajte tento neprávom menej navštevovaný kút Slovenska.

Laser už bojuje s následkami ochorenia Covid -19
Publikované: 19.4.2021
BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. začali prakticky využívať na rehabilitáciu pacientov po covidovej infekcii aj MLS laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou. Laser dorazil do kúpeľov 9.apríla 2021 a po následnom zaučení personálu ho v utorok 20.apríla 2021 slávnostne začali používať na liečbu.

SR, Svidník – Dukliansky dotyk vojnovej histórie
Publikované: 9.5.2018
Jarné obdobie je tým správnym časom na výlet. Dni ešte nie sú tak horúce a i turistov sa menej potuluje. Dnes vás pozveme na severovýchod Slovenska, kde začína hlavná sezóna pre priaznivcov vojnovej histórie. Navštívime totiž Vojenské historické múzeum, kde budeme obdivovať bojisko na Dukle, ale aj dotýkať sa tankov a inej ťažkej bojovej techniky z 2. svetovej vojny.

SR, Svidník – turistika v okolí
Publikované: 14.4.2021
Počas zákazov vychádzania a obmedzení súvisiacich s koronavírusovou pandémiou sa presunulo ťažisko turistiky do jednodenných vychádzok v okolí svojho bydliska. Obyvatelia miest a obcí, tak znovu objavujú krásu hôr, lesov a prírody. My vás dnes zavedieme na severovýchodné Slovensko, presnejšie do okolia okresného mesta Svidník.

SR, Bardejov – rozhľadňa Kamenná hora
Publikované: 4.3.2018
V turisticky obľúbenom regióne Šariša pribudla nová atrakcia v podobe obnovenej rozhľadne na Kamennej hore, ktorú dnes navštívime. Vychutnáme si nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov, povieme si čo-to o jej vzniku a inšpirujeme vás ďalšími tipmi na výlety v jej okolí.

SR, Bardejov – výnimočné mesto aj jeho okolie
Publikované: 15.6.2016
Kto chce zažiť neošúchanú krásu a objaviť majstrovské umelecké diela, ale aj relax vo výnimočnom prírodnom prostredí, mal by navštíviť mesto Bardejov či blízke Bardejovské kúpele. Severovýchod Slovenska ukrýva prekvapenia a skvosty, aké nemajú obdobu ani v tých najvyhlásenejších turistických a dovolenkových destináciách a v nasledujúcich riadkoch si ich predstavíme.

SR, Bardejovské kúpele – desať dôvodov pre návštevu
Publikované: 21.5.2017
Pri rozhodovaní sa, kde si má človek dať do poriadku zdravie alebo kvalitne stráviť voľný čas, má dnes neobmedzený výber. Ako si teda vybrať to najlepšie z najlepšieho? Prinášame vám 10 dôvodov, prečo by ste mali zvoliť práve unikátne a neopakovateľné Bardejovské kúpele.

SR: Bardejovské Kúpele – najstarší skanzen na Slovensku
Publikované: 28.4.2011
Svetoznáme Bardejovské Kúpele ležia na severovýchode Slovenska v Ondavskej vrchovine neďaleko historicky významného mesta Bardejov. Liečivé minerálne pramene, mikroklíma, ale aj nádherné prírodné prostredie, to všetko má blahodarný vplyv na pacientov pri liečbe tráviaceho a obehového ústrojenstva, ochorení obličiek a močových ciest, dýchacích ciest, chorôb z povolania či gynekologických ochorení.

SR: Bardejovské kúpele – oáza zdravia a oddychu
Publikované: 13.7.2014
Bardejovské kúpele, ktoré sa zaraďujú medzi najstaršie a najkrajšie kúpele na Slovensku, nájdete uprostred malebnej prírody horného Šariša. Liečivá voda a nedotknutá príroda sú hlavným bohatstvom, pre ktoré ich ročne vyhľadávajú tisíce domácich i zahraničných klientov.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele sú známe hlavne vďaka liečivým prírodným minerálnym prameňom, ktorých je doved...

SR: Bardejov - Múzeum ľudovej architektúry
Expozícia ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch, ktorá je súčasťou Šarišského múzea, bola...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:Blažena
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
14 °C