www.infoglobe.sk » SR, Bardejov – turistika v okolí II.

SR, Bardejov – turistika v okolí II.

Publikované: 28.4.2021
Nielen notoricky známe Vysoké a Nízke Tatry či Veľká a Malá Fatra, ale aj menšie pohoria na severovýchode Slovenska sa pýšia zachovanou prírodou, chránenými živočíchmi a rastlinami, ako aj dych vyrážajúcimi výhľadmi zo siete obnovených rozhľadní. Využite preto príležitosť mierneho uvoľňovania opatrení súvisiacich s pandémiou a spoznajte tento neprávom menej navštevovaný kút Slovenska.

Popri zachovanom historickom jadre Bardejova, zapísanom v UNESCO či liečivých prameňoch v svetoznámych Bardejovských kúpeľoch vás na severovýchode Slovenska čakajú turisticky dobre značené chodníky a nádherné prírodné scenérie pohorí Čergov a Busov. Vydajme sa teda na potulky prírodou. 

pohoří Busov

Kráľova studňa 

Neďaleko slovensko-poľskej hranice leží obec Lenartov, ktorá je známa najmä svojou bohatou históriou. Viedla tu totiž obchodná cesta z Poľska do Galície. Dejinnými pozostatkami starých čias tu ostali studňa (prameň) a zrúcanina hostinca Kráľova studňa. Avšak vďaka miestnym nadšencom boli tieto atraktivity obce rozšírené o rozhľadňu, ktorá sa stala obľúbeným cieľom mnohých turistov. 

rozhľadňa Kráľova studňa, (c) regionsaris.sk

Rozhľadňa má štyri podlažia, pričom najvyššie z nich je prekryté strieškou. Za ideálneho počasia dovidíte vskutku ďaleko. Naskytne sa vám pohľad nielen na celý Čergovský hrebeň, vrch Busova, Magury či roztrúsené okolité obce, ale dokonca aj na poľskú Javorinu. Pri samotnej rozhľadni sú umiestnené stoly a lavičky s ohniskom, kde si môžete opekať alebo si len tak užívať relax v obklopení prírody. Najjednoduchší prístup k rozhľadni je z už spomínanej obce Lenartov, no po značených turistických trasách je možné absolvovať výstup aj zo susednej obce Obručné. Cesta nie je náročná, preto ju za necelú hodinku a pol zvládnu aj rodiny s deťmi.

 

Pohorie Busov

Pohorie Busov zaradené pod geomorfologický celok Nízkych Beskýd patrí medzi plošne najmenšie a zároveň najmenej turisticky frekventované pohoria na Slovensku. Napriek tomu ponúka zaujímavé turistické vychádzky. 

Stebnícka Magura

Napríklad sa môžete vydať na Stebnícku Maguru (899,9 m n. m.), ktorá sa vypína severne od Bardejova a s televíznym vysielačom na vrchole tvorí dominantu okolia. Východná a severná časť vrchu je národnou prírodnou rezerváciou. Prístup k vrcholu je po červenej značke z Bardejovských kúpeľov cez sedlo Čerešňa, alebo tiež po červenej značke z obce Zborov, prípadne po modrej značke z obce Vyšný Tvarožec. 

Stebnícka MaguraStebnícka Magura (pohľad na Vysoké Tatry)

Pekná túra je aj na najvyšší rovnomenný vrch pohoria Busov nachádzajúci sa v západnej polovici pohoria, približne 10 kilometrov severozápadne od Bardejova. Vrch je súčasťou výrazného masívu. Jedná sa o prevažne zalesnené pohorie poskytujúce len obmedzené výhľady. Na samotnom vrcholku Busova sa nachádza malá čistinka s dreveným krížom, od ktorého je možné vidieť okrem okolitých prihraničných vrchov aj časť Vysokých Tatier. Prístup je po zelenej značke z Gaboltova alebo z Cigeľky.

Gaboltov - pútnické miesto

Pokiaľ sa na Busov vydáte z obce Gaboltov, nezabudnite si ju trošku poobzerať, nakoľko má zaujímavú históriu spojenú s pôsobením rytierskeho rádu križiakov. Pokiaľ si za východisko zvolíte susednú obec Cigeľku, tak za pozretie rozhodne stojí gréckokatolícky chrám svätých Kozmu a Damiána z roku 1816, ako aj žriedlo rovnomennej minerálnej vody. 

Cigeľka - gréckokatolícky chrám svätých Kozmu a Damiána, Wikipedia.org - Jiří Bartoš

GPS: 49°18'40.3"N 21°01'25.9"E (Lenartov)

Zdroj a foto: OOCR "Šariš“ - Bardejov, (c) regionsaris.sk - rozhľadňa Kráľova studňa, Wikipedia.org - Jiří Bartoš

Textová úprava: redakcia Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Prešovský kraj – región majestátnych štítov II.
Publikované: 2.5.2021
Po predstavení krajského mesta Prešov i stredovekého Šarišského hradu sa dnes vydáme do prírody. Odhalíme vám miesto ťažby drahého (Slovenského) opálu, prejdeme na bicykli Lopušnú dolinu a absolvujeme turistický prechod Tatranskou magistrálou.

SR, Bardejov – rozhľadňa Kamenná hora
Publikované: 4.3.2018
V turisticky obľúbenom regióne Šariša pribudla nová atrakcia v podobe obnovenej rozhľadne na Kamennej hore, ktorú dnes navštívime. Vychutnáme si nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov, povieme si čo-to o jej vzniku a inšpirujeme vás ďalšími tipmi na výlety v jej okolí.

Rozbeh turizmu na severovýchode Slovenska
Publikované: 22.4.2021
Po drastickom výpadku turizmu počas druhej vlny koronavírusu a predovšetkým počas lock downu, začína koncom apríla 2021 opatrné oživovanie tohto odvetvia aj na severovýchode Slovenska. Aj keď s obmedzeniami, začínajú sa otvárať múzeá, kostoly, zoologické záhrady, plavárne, aquaparky, wellness, fitness, hotely, ubytovacie zariadenia, vonkajšie terasy reštaurácií a obchody. V ďalšom kroku budú nasledovať vnútorné priestory reštauračných zariadení a redukovať aj terajšie obmedzenia.

SR, Bardejov – turistika v okolí
Publikované: 21.4.2021
Po týždni vás opäť pozveme na nenáročnú prechádzku menej navštevovanými lokalitami, tentoraz v okolí historického mesta Bardejov. Postupne vás zavedieme na najvyšší vrch pohoria Čergov - Minčol, na jedinú horskú chatu daného pohoria, ako aj na rozhľadňu na vrchu Žobrák.

SR, Bardejov – výnimočné mesto aj jeho okolie
Publikované: 15.6.2016
Kto chce zažiť neošúchanú krásu a objaviť majstrovské umelecké diela, ale aj relax vo výnimočnom prírodnom prostredí, mal by navštíviť mesto Bardejov či blízke Bardejovské kúpele. Severovýchod Slovenska ukrýva prekvapenia a skvosty, aké nemajú obdobu ani v tých najvyhlásenejších turistických a dovolenkových destináciách a v nasledujúcich riadkoch si ich predstavíme.

SR, Bardejovské kúpele – desať dôvodov pre návštevu
Publikované: 21.5.2017
Pri rozhodovaní sa, kde si má človek dať do poriadku zdravie alebo kvalitne stráviť voľný čas, má dnes neobmedzený výber. Ako si teda vybrať to najlepšie z najlepšieho? Prinášame vám 10 dôvodov, prečo by ste mali zvoliť práve unikátne a neopakovateľné Bardejovské kúpele.

SR: Bardejovské kúpele – oáza zdravia a oddychu
Publikované: 13.7.2014
Bardejovské kúpele, ktoré sa zaraďujú medzi najstaršie a najkrajšie kúpele na Slovensku, nájdete uprostred malebnej prírody horného Šariša. Liečivá voda a nedotknutá príroda sú hlavným bohatstvom, pre ktoré ich ročne vyhľadávajú tisíce domácich i zahraničných klientov.

SR: Bardejovské Kúpele – najstarší skanzen na Slovensku
Publikované: 28.4.2011
Svetoznáme Bardejovské Kúpele ležia na severovýchode Slovenska v Ondavskej vrchovine neďaleko historicky významného mesta Bardejov. Liečivé minerálne pramene, mikroklíma, ale aj nádherné prírodné prostredie, to všetko má blahodarný vplyv na pacientov pri liečbe tráviaceho a obehového ústrojenstva, ochorení obličiek a močových ciest, dýchacích ciest, chorôb z povolania či gynekologických ochorení.

SR, Svidník – Dukliansky dotyk vojnovej histórie
Publikované: 9.5.2018
Jarné obdobie je tým správnym časom na výlet. Dni ešte nie sú tak horúce a i turistov sa menej potuluje. Dnes vás pozveme na severovýchod Slovenska, kde začína hlavná sezóna pre priaznivcov vojnovej histórie. Navštívime totiž Vojenské historické múzeum, kde budeme obdivovať bojisko na Dukle, ale aj dotýkať sa tankov a inej ťažkej bojovej techniky z 2. svetovej vojny.

SR, Svidník – turistika v okolí
Publikované: 14.4.2021
Počas zákazov vychádzania a obmedzení súvisiacich s koronavírusovou pandémiou sa presunulo ťažisko turistiky do jednodenných vychádzok v okolí svojho bydliska. Obyvatelia miest a obcí, tak znovu objavujú krásu hôr, lesov a prírody. My vás dnes zavedieme na severovýchodné Slovensko, presnejšie do okolia okresného mesta Svidník.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prešov – vstupná brána regiónu Šariš
Tretie najväčšie mesto na Slovensku – Prešov ponúka návštevníkom cez 300 kultúrnych pamiatok, nád...

SR: Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele sú známe hlavne vďaka liečivým prírodným minerálnym prameňom, ktorých je doved...

SR: Región Šariš - Šarišský hrad
Severozápadne od mestečka Veľký Šariš, len na skok od okresného mesta Sabinov, sa na zalesnenom s...

SR: Bardejov - Múzeum ľudovej architektúry
Expozícia ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch, ktorá je súčasťou Šarišského múzea, bola...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:Blažena
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
14 °C