www.infoglobe.sk » Nemecko, Saské Švajčiarsko - Pfaffenstein a Barbarine

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Pfaffenstein a Barbarine

Publikované: 23.11.2015
Krása skál spočíva v ich šedivosti, rozmanitosti, jedinečnosti a v ich tichom zasadení v prírode. Kameň je neživý, ale skala dýcha a bije rovnako ako vaše srdce, keď sa ocitnete na jej vrchole. Vydávame sa na túru k hore Pfaffenstein a ku skalnej veži Barbarine, ktorá leží na jednej z najkrajších ciest Saského Švajčiarska.

Každý výlet začína cestou. Saské Švajčiarsko (chránená krajinná oblasť) má výbornú polohu a z Prahy ste tu autom za 2 hodiny (aj s krátkou pauzou na bývalom hraničnom prechode v Hřensku). Zo skalného mestečka choďte pozdĺž Labe a potom cez most v Bad Schandau do Königsteinu (Kráľovský kameň). Mestečko je známe predovšetkým svojou bizarnou pevnosťou, ktorá bola v 12. storočí postavená na stolovej hore. Pevnosť predtým slúžila ako kláštor, neskôr to bolo väzenie a dnes turistická zaujímavosť. V zime sa opevnenie chváli tradičnými vianočnými trhmi s remeslami, historickými stánkami aj decentnou výzdobou.

Königstein – pevnosť

V Königsteine prejdete kruhovým objazdom pri vlakovej stanici a na treťom výjazde nasledujte cestu smerom do Pfaffendorfu. Buď môžete dôjsť až do dediny, alebo nechajte auto asi 500 metrov za kruhovým objazdom. Pozdĺž cesty sa dá bezplatne a bez obmedzenia parkovať. Vydajte sa asfaltkou smerom na Pfaffendorf, ktorá je pre autá momentálne uzavretá, a potom sa nechajte viesť turistickým červeným značením.

Vstúpite do hlbokého lesa a toto prostredie vás bude sprevádzať celý deň. Dôjdete k dvom jaskyniam. Pri nich sa väčšinou túlajú hlúčky ľudí s čelovkou a so žltou helmou na hlave. Skúmajú vnútrajšok jaskyne, preliezajú dierami v skalách a pozorujú netopiere.

pretiahnuť sa medzi skalami je niekedy naozaj zložitéskaly sa pýšia krásnymi tvarmi

Cestou stretnete veľa skál. Každá je iná a výnimočná. Jedna je viac ostrá, druhá guľatejšia. Sem tam sa povaľujú obrovské kamene, ktoré vyzerajú, že ich podopiera neviditeľný človiečik. Slnečné lúče presvitajú borovicovými vetvičkami a šteklia na tvári. Ideme totiž po jednej z najkrajších ciest Saského Švajčiarska, Malerweg, ktorá pretína celú túru. Už chápem, čím je táto cesta tak krásna. Inšpiruje vás k premýšľaniu o bohatstve prírody.

lesom k hore Pfaffenstein

Asi po hodine a pol prichádzame k stolovej skale, ktorá sa rozprestiera na širokej lúke. Zostáva samotný výstup, ktorý zaberie tridsať minút. Akoby ste sa ocitli v skalnej dedinke. Pfaffenstein (434 m n. m.) je súčasťou saských Labských pieskovcov, kde sa pri výstupe rôzne preťahujete cez úzke uličky alebo idete po schodoch. Úplne na vrchu je reštaurácia s vonkajším sedením, kam sa uchyľuje veľa turistov. Najskôr sa vydajte naľavo od reštaurácie, kde si nájdete svoje miesto s výhľadom, pokojom a pohodou. Slniečko je tak silné, že zaspávam na skale a prebúdzam sa po pätnástich minútach.

Pfaffenstein

skalné jazierkoPfaffenstein

Po skvelom odpočinku sa vydajte napravo od reštaurácie, kde leží druhá skala – Barbarine. Štíhla 80 metrov vysoká hora pózuje pred turistami aj horolezcami. Hmýri sa to tu deťmi, pre ktoré je toto miesto naozaj vhodné. Môžu si užívať skalné preliezačky, sledovať prírodu z vtáčej perspektívy a pozorovať skalné útvary. Na skalu oproti sa práve driapu horolezci. Počujem, ako otvárajú debničku a zapisujú sa do bločku. Sedia na hrboľatom vrchole a mlčia. Len sledujú okolitú prírodu ako ja.

Barbarinevýhľad na Königstein

Zapadá slnko, a tak je čas vrátiť sa späť. Zelená turistická značka vás dovedie k autu. Od skaly pôjdete najskôr cez lúku, potom cestičkou, ktorá je lemovaná alejou lieskových orechov, prejdete dedinou Pfaffendorf a hneď sa napojíte na mestečko Königstein. Je to 2,3 km ďaleko. Príjemne strávené popoludnie nám zabralo päť hodín pohodovej chôdze s pauzami a odpočinkom. So západom slnka odchádza aj ďalší deň, ale pestré spomienky ostávajú.

GPS: (Barbarine) 50°53'48.5"N 14°04'53.9"E

 

Text: Šárka Vacková

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Šárka Vacková, Wikimedia Commons: Fritz-Gerald SchröderDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko, Bastei – ikonický skalný most nad kaňonom Labe – VIDEO
Publikované: 18.6.2019
Len niekoľko desiatok minút jazdy autom od českých hraníc smerom na Drážďany navštívte jednu z najikonickejších skalných scenérií v Európe. Čakajú vás nádherné výhľady na kaňon Labe, unikátny pieskovcový most aj zrúcanina stredovekého hradu.

Nemecko: Drážďany, barok z labského pieskovca
Publikované: 20.6.2019
Drážďany sú najobľúbenejšie počas adventu, kedy sem jazdíme na preslávené trhy a tiež na nákupy do Primarku. Bola by to však škoda neprehliadnuť si aj historické centrum mesta, je to krásna a povznášajúca prechádzka, ktorá bude nakoniec určite dlhšia, než si naplánujete. Na mnohých miestach sa totiž nebudete vedieť vynadívať.

Nemecko, Pfaffenstein – unikátna stolová hora v Saskom Švajčiarsku – VIDEO
Publikované: 11.6.2019
Na území Českosaského Švajčiarska nájdete stolových hôr hneď niekoľko. Pfaffenstein patrí hlavne kvôli výhľadom a ikonickej skalnej veži Barbarine k tým najnavštevovanejším. Poďme teraz hore vyšliapať spoločne.

Nemecko, Pirna – vstupná brána do Saského Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 4.6.2019
Po ceste z Děčína do Drážďan určite nemiňte zhruba 40tisícové mesto Pirna, ktoré slúži nielen ako ideálna vstupná brána do Saského Švajčiarska, ale vďaka krásnemu historickému centru je sama o sebe obľúbenou výletnou destináciou.

ČR, České Švajčiarsko: Jetřichovice a Máriina vyhliadka – VIDEO
Publikované: 17.7.2018
Nenápadná obec na Děčínsku má o návštevníkov postarané. Jetřichovice totiž patria medzi jedno z centier národného parku České Švajčiarsko a neďaleké Jetřichovickej steny lákajú výletníkov všetkých typov. Od rodín s malými deťmi až po milovníkov lezenia.

ČR, Tiské steny – pieskovcové skalné mesto z Letopisov Narnie – VIDEO
Publikované: 10.7.2018
Neďaleko Děčína nájdete rozľahlé skalné mesto Tiské steny, ktoré patrí k najzápadnejšej časti oblasti Labských pieskovcov. Desiatky majestátnych pieskovcových veží sa tu týčia do výšky až 70 metrov, a pokiaľ poznáte filmové spracovanie Letopisov Narnie, práve tu sa natáčali niektoré scény na začiatku filmu Lev, čarodejnica a skriňa.

Nemecko, Saské Švajčiarsko: Svetoznáma pevnosť Königstein
Publikované: 19.8.2017
Famózny skalný komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorové lákadlá, výstava fotografií, cestovateľské prednášky, poučné a cestovateľské hry pre deti.

Nemecko: Jednodenný výlet Saským Švajčiarskom
Publikované: 6.7.2017
Do takmer pohraničného nemeckého mestečka Bad Schandau vyrážame z Mladej Boleslavi smerom cez Českú Lípu a Děčín až na hraničný prechod Schmilka, ktorý sa už nachádza necelých osem kilometrov od našej cieľovej stanice. Ako už názov napovedá, Bad Schandau je kúpeľným mestečkom. Rozkladá sa na brehu Labe v centre národného parku Saské Švajčiarsko. Bad Schandau sa skladá z deviatich častí – staré mesto Schandau, Krippen, Porschdorf, Neuporschorf, Prossen, už zmienená Schmilka, Postelwitz, Waltersdorf a Ostrau. Aj keď je Bad Schandau skutočne malým mestečkom, ponúka sa tu hneď niekoľko miest hodných návštevy.

Nemecko, Wolkensteinské Švajčiarsko – feratová promenáda pre začiatočníkov aj pokročilých
Publikované: 28.7.2016
Nikto učený z neba nespadol, feraty si človek musí ohmatať a prísť im na kĺb. Kde? Neďaleko česko-nemeckých hraníc nájdete feraty troch rôznych náročností. Cvičiť tu môžete pokojne aj celý deň a nebudete pritom rušení húfmi nedočkavých „feratistov“.

Nemecko, Saské Švajčiarsko – túra na najvyššiu horu a okolie
Publikované: 16.11.2015
Hneď za bránou Děčína sa otvára kolíska skalných tvárí Saského Švajčiarska. To získalo svoje meno vďaka dvom švajčiarskym mladíkom, ktorí študovali v Drážďanoch a neďaleké prírodné prostredie im pripomínalo domov.

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Häntzschelstiege, ferrata pre začiatočníkov
Publikované: 5.10.2015
Kovový zvuk karabín, železný rebrík, kramle, ostré hrany skaly a nezabudnuteľný výhľad na krajinu údolia Labe.

Nemecko: Saské Švajčiarsko - cestou do Haagu
Publikované: 11.4.2014
Nedávno som sa vydal na výlet do Haagu, mesta, ktoré ste mohli čiastočne spoznať v jednom z našich minulých článkov. Cesta z Česka vedie cez nemeckých susedov a ja som si zvolil variant smerom na Drážďany cez Saské Švajčiarsko.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Trier – najstarší skvost krajiny
V údolí rieky Mosely sa rozprestiera najstaršie mesto v Nemecku – Trier. Dajú sa tu vidieť úchvat...

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...


Súvisiace video

ČR, České Švajčiarsko: Jetřichovice a Máriina vyhliadka
Nenápadná obec na Děčínsku je jedným z centier národného parku České Švajčiarsko. Dedina vznikla...

Nemecko: Bastei – ikonický skalný most nad kaňonom Labe
Neďaleko českých hraníc smerom na Drážďany nájdete jednu z najikonickejších skalných scenérií v E...

Nemecko, Pirna – vstupná brána do Saského Švajčiarska
Pirna je akosi vstupnou bránou do Saského Švajčiarska a sama o sebe je skvelou výletnou destináci...

Nemecko: Pfaffenstein – unikátna stolová hora v Saskom Švajčiarsku
Českosaské Švajčiarsko láka stále viac ľudí. Pfaffenstein patrí k tým najnavštevovanejším miestam...

ČR, Tiské steny – pieskovcové skalné mesto z Letopisov Narnie
Dnes sa pozrieme do rozsiahleho skalného mesta neďaleko Děčína, skrz ktoré vedie náučný chodník a...

ČR, České Švajčiarsko: Výlet do tiesňav Kamenice
Ak navštívite národný park České Švajčiarsko, tiesňavy rieky Kamenice nesmiete minúť. Čaká vás tu...

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švajčiarska
Pravčická brána je najväčšia pieskovcová brána v Európe. Jej majestátnosť preslávila České Švajči...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

5.6.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.
3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 5. 6. 2020
sviatok:Laura
dnes:
piatok 5.6.
17 °C
zajtra:
sobota 6.6.
21 °C